01.01.2023., Sibenik - Zakljucno s 15. sijecnjem, traje mjera obustave naplate naknade za podizanje gotovine debitnim karticama na bankomatima drugih banaka a od 16. sijecnja u ponoc gradjani mogu podizati gotov novac u eurima bez naknade iskljucivo na bankomatima svojih banaka. Photo: Dusko Jaramaz/PIXSELL
PIXSELL
25.10.2024., 09:15
NAKON OKRUŽNICE HNB-a “BRUSE” SE NOVI CJENICI

Banke tvrde da će svoje naknade za niz proizvoda podići zbog rasta troškova

Zagrebačka banka ukida naknadu za ugovaranje i vođenje za sve osnovne račune, čime svojim klijentima pruža mogućnost primanja redovitog dohotka, mirovine i ostalih primanja bez naknade. Ukidanje tih naknada nije u korelaciji s korekcijama koje se odnose na izmjene naknada za druge proizvode Banke, izjasnili su se u četvrtak iz Zagrebačke banke, nakon što smo tražili objašnjenje njihovih odluka prema kojima se, u skladu s naputkom Ministarstva financija, ukida naknada za vođenje osnovnog računa, ali se istovremeno podižu naknade za niz drugih proizvoda.

S obzirom na tajming Zabinih odluka, ispalo je kao da su dio izgubljenih prihoda htjeli kompenzirati dizanjem cijena, no oni tvrde da tu nema korelacije. Za sve klijente korisnike paketa usluga, kažu, "na raspolaganju će biti veći broj besplatnih online-transakcija te besplatnih usluga i proizvoda sadržanih u m-zabi, koji im olakšavaju svakodnevicu".

“Zagrebačka banka je u skladu s uputama HNB-a izradila metodologiju kojom je definirala kriterije na osnovi kojih je prilagodila postojeće naknade, na način da je neke ukinula, neke povisila. Naime, trenutne okolnosti na tržištu, znatan rast operativnih troškova poslovanja (troškovi infrastrukture poput energenata, poštarine, zakupa; radne snage, tehnologije, sigurnosti i regulatorni troškovi) te ulaganja u unaprjeđenje proizvoda i usluga doveli su do potrebe za usklađenjem dijela naknada Banke u poslovnom odnosu s individualnim klijentima", zaključuju u Zabi.

HPB: NEMA RAZLOGA ZA DIZANJE NAKNADA

Iz HPB-a tvrde da “u ovom trenutku ne postoje faktori zbog kojih bi HPB u nadolazećem periodu dizao naknade, te eventualne odluke o usklađivanju naknada u budućnosti ni u kojem slučaju neće imati poveznicu s aktualnim regulatornim promjenama”. “Politika cijena banke je fleksibilna i ovisi o više faktora, koji uključuju makroekonomske indikatore poput stope inflacije ili tržišnih kretanja, zaštitu potrošača, utjecaj koji nebankovni izazivači mogu imati, kao i aspekte poput produktivnosti i rentabilnosti poslovanja, vodeći uvijek računa o ispunjavanju vizije o relevantnom tržišnom utjecaju i misije društva o stvaranju uvjeta za bolji život u Hrvatskoj”, opisuje HPB.

Dakle, iz toga ispada da nije potez ministra Primorca bio "okidač" za dizanje cijena, nego "povećani troškovi" koji su ugrađeni u naknade, a sve u skladu s uputama HNB-a. HNB je, naime, tražio da se izradi metodologija prema kojoj bi se jasno vidjeli kriteriji kako banke mijenjaju naknade. Time se sada bave sve banke. Primorac je onda presjekao ukidanjem besmislene naknade za vođenje obveznih računa. No na kraju ispada da će za klijente ishod biti isti, odnosno još gori, jer se banke sada pozivaju na rast ulaznih troškova.

I druge veće banke pitali smo, naime, hoće li u skoro vrijeme mijenjati naknade. Većinom govore o sve većim troškovima, pa se čini kao da pripremaju teren za novi rast naknada. OTP banka tvrdi da im politika naknada nije u vezi s odlukom Ministarstva, ali je s uputom regulatora, HNB-a i - povećanim troškovima.

“Nevezano s odlukom Ministarstva financija, a u skladu sa zahtjevom regulatora prema svim bankama, koji smo zaprimili u svibnju ove godine, od tada intenzivno radimo na uspostavi metodologije za utvrđivanje strukture i visine naknada, uključujući i kriterije za njihovu izmjenu. (...) Kako je i propisano, sve naknade bit će regulirane novom metodologijom, koja će se temeljiti na realnim troškovima poslovanja, koji su u kontinuiranom porastu. Naglašavamo kako trošak svake naknade uključuje troškove koji se odnose na operativne troškove rada djelatnika, troškove održavanja računa na sustavu, troškove materijala i alata potrebnih za obavljanje radnje i/ili kreiranje isprave, troškove poštarine vezano uz obavještavanje klijenata, troškove prema javnim tijelima i drugim osobama, troškove tehnološkog unapređenja, ostale troškove koji za banku generiraju održavanje i rad po proizvodima, odnosno uslugama", kažu u OTP-u.

Iz Addiko banke odgovaraju kako će, "kao i do sada, postupati u skladu sa zakonskim rješenjima". "Nastavno na okružnicu HNB-a, do kraja godine planiramo imati definiranu metodologiju određivanja visine i strukture naknada baziranu na troškovima i tarifu usklađenu s njom. U ovom trenutku Addiko banka nema u najavi povećanje naknada za vođenje računa i ostalih bankarskih naknada", poručuje Addiko.