12.08.2014., Senj - Vjetroelektrana Vratarusa nalazi se u blizini Senja na obroncima Velebita nedaleko Vratnika. Vjetroelektrana je izgradjena 2009., ali je dobila sve dozvole i u punom pogonu je od sijecnja 2011., zbog dugog perioda probnog pogona. To je ujedno i prva vjetroelektrana u Hrvatskoj prikljucena na prijenosnu mrezu, na 110 kV. Isto tako je trenutno i najveca hrvatska vjetroelektrana sa ukupno instaliranih 42 MW. Sastoji se od 14 Vestasovih vjetroagregata V90 pojedinacne nazivne snage 3 MW. Promjer lopatica vjetroagregata je 90 metara, a visina osi 80 metara.r"nPhoto: Robert Anic/PIXSELL
PIXSELL
25.7.2024., 09:18
AMERIKA SE VRAĆA PLINU

Proizvodnja struje u vjetroelektranama u SAD-u na najnižoj razini u gotovo tri godine

Vjetroelektrane u SAD-u proizvele su početkom tjedna najmanje struje u gotovo tri godine, prisilivši dobavljače da se okrenu prirodnom plinu kako bi osigurali opskrbu u uvjetima velike potrošnje zbog visokih ljetnih temperatura.

U 48 saveznih država SAD-a proizvedeno je na početku tjedna oko 335.753 megavatsati struje, najmanje od 4. listopada 2021., prema preliminarnim podacima ministarstva energetike.

Energetske tvrtke uložile su proteklih godina puno novca u proizvodnju struje iz energije vjetra i Sunca, ali kada ti izvori 'zakažu', vraćaju se plinu, jedinom izdašnom izvoru energije na koji se mogu prebaciti u kratkom roku, objašnjava Reuters.

Potražnja će pak rasti, između ostalog i zato što tehnološke tvrtke grade sve više podatkovnih centara, a građani troše sve više struje za napajanje automobila i grijanje odnosno rashlađivanje domova i poslovnih prostora.

10.05.2022., Knin - Svecano otvaranje vjetrolektrane Ljubac kod Knina.  Photo: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
PIXSELL

Vjetroelektrane će ovaj tjedan vjerojatno proizvesti u prosjeku samo četiri posto električne energije. Prošli tjedan proizvele su sedam posto, a od početka godine 12 posto. Lani je njihov udio u proizvodnji iznosio 10 posto.

Elektrane na plin osigurale su pak od početka tjedna u prosjeku 48 posto struje. Prošli tjedan njihov udio iznosio je 46 posto, a od početka godine 40 posto. Lani osigurale su 41 posto struje.

Vjetar je obično slab tijekom ljetnih mjeseci, no ovaj mjesec bio je posebno nepovoljan budući da je šest od deset dana s najmanje proizvedene struje od početka godine palo upravo u mjesecu na izmaku. Usporedbe radi, u istom razdoblju prošle godine srpanj je bio 'odgovoran' za samo dva od najslabijih deset dana.

Vjetar je lani bio zaslužan za oko 11 posto proizvedene struje. Proizvodnja se pritom smanjila prvi puta od 1998. godine, na 425 milijardi kilovatsati, s rekordne 434 milijarde kilovatsati u 2022. godini.

Ministarstvo energetike očekuje novi rekord u ovoj godini i prognozira da će vjetroelektrane ove godine proizvesti 447,5 milijardi kilovatsati struje.

Elektrane na plin trebale bi pak ove godine proizvesti 1.719,4 milijarde kilovatsati i nadmašiti lanjski rekord, prognoziraju u američkom ministarstvu energetike.