PIXSELL
3.11.2021., 00:00
NOVA STRATEGIJA RAZVOJA - NOVA ZANIMANJA
Stari kontinent što prije učiniti klimatski neutralnim
Budućnost održivog razvoja EU-a prepoznata je Europskim zelenim planom

Naglasak je zelene ekonomije na smanjenju emisije stakleničkih plinova, klimatskim promjenama, upotrebi obnovljivih izvora energije, ekološkoj poljoprivrednoj proizvodnji, većoj energetskoj učinkovitosti, gospodarenju otpadom i recikliranju resursa te razvoju zelenih tehnologija i arhitekture.
Tri su osnovna sektora u kojima zelena ekonomija (su)djeluje - društvo, okoliš i ekonomija. Sva tri blisko su povezana kako bi se stvorio ekonomski rast koji nema štetan utjecaj na okoliš i nema društvene nejednakosti. Tim načelima vodi se i Europska komisija, koja s pomoću brojnih fondova i smjernica omogućava zemljama članicama razvoj novih zelenih tehnologija, koje će onda generirati poslovni rast poduzetnika i biti okosnica politike zapošljavanja.

Izazovi


Jedan od takvih programa EU-a bio je Obzor (Horizont) 2020, koji prepoznaje pametan, održiv i uključiv rast, razvija resursno učinkovito, zelenije i konkurentnije gospodarstvo, a istovremeno pruža visoku razinu zaposlenosti, produktivnosti i društvene kohezije. Fokus je programa EU-a za istraživanje i inovacije u okolišu na izazovima, financirajući cijeli ciklus istraživanja i inovacija.

Nastavno, budućnost održivog razvoja na području Europske unije prepoznata je i Europskim zelenim planom, koji za cilj ima prije svega povećanje blagostanja. Jedna od vodilja je učiniti Stari kontinent klimatski neutralnim do 2050. godine i zaštititi prirodno stanište. To bi moglo donijeti veliku korist, i građanima, i planetu, i ekonomiji. Zanimljivo je kako ta nova strategija razvoja otvara i mogućnosti za sasvim nova zanimanja.



O svemu tome promišljaju i na području Osječko-baranjske županije, gdje se realiziraju projekti pod zajedničkim nazivom Zelena ekonomija. Skup je to djelovanja koji rezultira poboljšanom ljudskom dobrobiti i društvenom jednakošću uz znatno smanjenje rizika za okoliš i daljnje okolišne degradacije.



Certifikati


Pri tomu valja istaknuti tri najsvježija primjera. Jedan od elemenata zbog kojeg je i ove godine našički Nexe d.d. zaslužio prizanje Zlatna kuna u kategoriji velikih tvrtki u Osječko-baranjskoj županiji jest i to što kao vodeći proizvođač, prijevoznik i ugrađivač svježeg betona u Hrvatskoj u svom poslovanju poštuje sve ekološke norme, a posjeduje certifikat tvorničke kontrole proizvodnje betona, čime je jedan od rijetkih proizvođača koji je uspostavio sustav upravljanja kvalitetom prema tehničkom propisu za betonske konstrukcije, koji upućuje na normu HRN EN 206-1. Nexe d.d. za djelatnost razvoja, proizvodnje i prodaje cementa posjeduje certifikat kvalitete ISO 9001, certifikat zaštite okoliša ISO 14001, BS OHSAS 18001, koji podrazumijeva sustav upravljanja zdravljem i sigurnošću, te certifikat ISO 50001, koji podrazumijeva sustav upravljanja energijom.

Osječka tvrtka Saponia dobila je nedavno priznanje za dostignuća poslovnog sektora u zaštiti okoliša u kategoriji proizvoda i usluga za liniju certificiranih EU Ecolabel proizvoda.

Vodovod Osijek radi na dovršetku kompleksa pročišćivanja otpadnih voda, gdje će se, između ostalog, od plinova iz taloga mulja proizvoditi električna energija.
Dario Kuštro