20.03.2020., Zagreb - Zatvorene trgovine zbog korona virusa. Kvaternikov trg. Photo: Tomislav Miletic/PIXSELL
20.03.2020., Zagreb - Zatvorene trgovine zbog korona virusa. Kvaternikov trg. Photo: Tomislav Miletic/PIXSELL
PIXSELL
30.7.2020., 15:01
TKO JE PRIMIO POmoć ZA TRAVANJ
Potpore je primilo i 28 poreznih dužnika
Fininfo: Isplate potpora ovakvog tipa iziskuju implementaciju dodatnih ograničenja i veću kontrolu onih koji ih primaju

Posljedice zatvaranja gospodarstva ili ograničavanja rada pojedinih sektora kako bi se zaustavilo širenje koronavirusom u Hrvatskoj osjetit će se još dugo. Potpore Vlade RH za očuvanje radnih mjesta proteklih su mjeseci dijelom ublažile udarce, no strah postoji od toga što u gospodarstvu donosi jesen.

Financijski portal Fininfo napravio je prvo analizu 83.955 poslovnih subjekata koji zapošljavaju 484.922 radnika, koji su se u ožujku prijavili za potporu za očuvanje radnih mjesta Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, a država im je ukupno isplatila 1,5 milijardi kuna. U drugom dijelu ovog serijala Fininfo analizira strukturu primatelja potpore za očuvanje radnih mjesta za travanj, u kojem je 2,2 milijarde kuna isplaćeno za 98.535 poslovnih subjekata (s ukupno 558.724 zaposlenika).

Zanimljiva je usporedba starosne strukture primatelja potpore. U ovom dijelu analize, njezin autor Hrvoje Njegovec dijeli ih na mlade (osnovani 2015. godine i kasnije) i stare (osnovani prije 2015. godine). Može se očekivati kako su starije tvrtke i obrti obično, zbog dužeg poslovanja, prikupljenog iskustva i sredstava (kapitalne rezerve), stabilnije i otpornije na krize od subjekata koji su u ranoj fazi svog postojanja.

No, analitika je pokazala kako stvarna situacija nije uobičajena za krizne situacije. Naime, trenutno je u Republici Hrvatskoj udio "starih" aktivnih poduzeća oko 60 posto, koliko je otprilike starih subjekata u strukturi broja poduzeća koja su primila potporu. Stoga se može zaključiti kako je ova kriza pogodila podjednako mlade i stare subjekte.

Promatra li se broj subjekata koji su primili potpore, vidljivo je da prevladavaju dva pravna oblika, a to su obrti i društva s ograničenom odgovornošću. Oni zajedno obuhvaćaju više od 84 posto svih subjekata koji su primili potpore. U analizi dodjele potpore ovisno o pravnom obliku nisu obuhvaćena dioničkih društava, s obzirom na to da ih je generalno malo, a umjesto njih pojavila se kategorija slobodno zanimanje, gdje kao primatelji potpore prevladavaju odvjetnici, javni bilježnici i ordinacije privatne liječničke prakse. Ukupno je njih 938.

No u analizi Fininfo portala identificirano je i ukupno 28 gospodarskih subjekata kojima je država isplatila potpore za travanj, a u tom istom razdoblju nalazili su se na listi poreznih dužnika, odnosno nisu podmirili svoja dugovanja prema državi. Među tim subjektima nalazi se pet dioničkih društava i 23 društva s ograničenom odgovornošću, koji su primili potpore u iznosu od 2,2 milijuna kuna za 557 zaposlenika. Spomenutih 28 poduzeća državi je dužno čak 106 milijuna kuna.

​Autor analize stoga zaključuje kako isplate potpora ovakvog tipa iziskuju implementaciju dodatnih ograničenja i veću kontrolu subjekata kojima se potpore isplaćuju. n