07.07.2015., Bjelovar - Proizvodni pogoni bivse drvne industrije Cesme iznova, pod okriljem nove tvrtke Tehno drvo i novog vlasnika Joze Kalema, rade punom parom, a vecina bivsih radnika Cesme, pri cemu prednjace zene, ponovno je na svojim radnim mjestima u novoizgradjenim pogonima. U krugu bivse posrnule tvrtke Cesma, kasnije i posrnule Spacve, na mjestu gdje su bile tvornice Sperploca i Furnir, niknuli su novi proizvodni pogoni te susare za preradu drveta. Investicijska ulaganja u pogone, opremu i strojeve premasuju 200 milijuna kuna, a ona ce se i povecavati prosirivanjem proizvodnih pogona do kraja 2015. Trenutacno je zaposleno 125 radnika, a bitno je da su prioritet kod zaposljavanja imali bivsi radnici Cesme d.d. Do kraja kolovoza 2015. u planu je zaposljavanje jos 25 radnika pokretanjem finalne proizvodnje lamela. Tehno drvo d.o.o. PC Bjelovar tvrtka je koja se bavi drvnom proizvodnjom od primarne obrade trupaca do izrade finalnog proizvoda. Proizvodnja je organizirana u dva glavna procesa, prvi obuhvaca raspilivanje trupaca na suvremenoj opremi kapaciteta u 40 m3 po smjeni. Proizvodnja je organizirana u tri smjene. Drugi dio prerade drveta i proizvodnja elemenata odvija se na digitaliziranim linijama u skladu s visokim standardima razvijenih zemalja. Cjelokupni proizvodni program se izvozi u zapadnoeuropske zemlje, u prvom redu u Austriju i Svicarsku te Dansku, Svedsku i Njemacku.Photo: Damir Spehar/PIXSELL
07.07.2015., Bjelovar - Proizvodni pogoni bivse drvne industrije Cesme iznova, pod okriljem nove tvrtke Tehno drvo i novog vlasnika Joze Kalema, rade punom parom, a vecina bivsih radnika Cesme, pri cemu prednjace zene, ponovno je na svojim radnim mjestima u novoizgradjenim pogonima. U krugu bivse posrnule tvrtke Cesma, kasnije i posrnule Spacve, na mjestu gdje su bile tvornice Sperploca i Furnir, niknuli su novi proizvodni pogoni te susare za preradu drveta. Investicijska ulaganja u pogone, opremu i strojeve premasuju 200 milijuna kuna, a ona ce se i povecavati prosirivanjem proizvodnih pogona do kraja 2015. Trenutacno je zaposleno 125 radnika, a bitno je da su prioritet kod zaposljavanja imali bivsi radnici Cesme d.d. Do kraja kolovoza 2015. u planu je zaposljavanje jos 25 radnika pokretanjem finalne proizvodnje lamela. Tehno drvo d.o.o. PC Bjelovar tvrtka je koja se bavi drvnom proizvodnjom od primarne obrade trupaca do izrade finalnog proizvoda. Proizvodnja je organizirana u dva glavna procesa, prvi obuhvaca raspilivanje trupaca na suvremenoj opremi kapaciteta u 40 m3 po smjeni. Proizvodnja je organizirana u tri smjene. Drugi dio prerade drveta i proizvodnja elemenata odvija se na digitaliziranim linijama u skladu s visokim standardima razvijenih zemalja. Cjelokupni proizvodni program se izvozi u zapadnoeuropske zemlje, u prvom redu u Austriju i Svicarsku te Dansku, Svedsku i Njemacku.
Photo: Damir Spehar/PIXSELL
PIXSELL
13.4.2020., 13:32
tržišteRADE UZ OPREZ
Zbog korone drvoprerađivačke tvrtke proizvode samo za skladišta, a neke ranije naručene pošiljke kupci su vratili
Većina tvrtki može u ovim uvjetima održati proizvodnju još 30 do najviše 60 dana - upozorili su iz Hrvatskog drvnog klastera

Drvoprerađivači rade uz potreban oprez, no većina ih može u ovim uvjetima održati proizvodnju još 30 do 60 dana - upozorili su iz Hrvatskog drvnog klastera.

Drvoprerađivači iznose i nekoliko preporuka, poput potrebe da se žurno izradi model online distribucijskog centra u kojeg bi tvrtke, uključujući drvnu industriju i šumarstvo, u realnom vremenu prijavljivale viškove i potrebe pojedinih drvnih proizvoda.

Među njima su i povoljniji modeli plaćanja električne energije HEP-u, da se u javnoj nabavi za obnovu stradalih područja za potresa u Zagrebu i okolici isključivo koriste lokalni i ekološki te energetski učinkoviti materijali...

Iz Hrvatskog drvnog klastera navode i kako su mjere Vlade RH ocijenjene kao vrlo dobre, primjerene krizi te prava podrška radno-intenzivnim proizvodnjama, poput drvne industrije. Kao pozitivnim ocijenjene su reakcije Hrvatske banke za obnovu i razvitak o moratoriju i reprogramu postojećih kredita te Hrvatskog zavoda za zapošljavanje zbog prijava i isplata potpore za plaće. Drvoprerađivači predlažu Vladi RH i jačanje gospodarske diplomacije, uz potrebne intenzivne pripreme izvoznih poslova čim se za to stvore uvjeti, budući da je sektor više od 70 posto usmjeren na izvozna tržišta. O stanju u drvnom sektoru raspravljali su predstavnici 14 drvoprerađivačkih tvrtki te Udruženja drvno-prerađivačke industrije HGK, Crobiom - Hrvatske udruge za biomasu, HRAST - Drvni klaster Vukovarsko-srijemske županije, a u organizaciji i koordinaciji Hrvatskog drvnog klastera.

Josip Faletar, predsjednik Uprave Spačva d.o.o. Vinkovci, najvećeg hrvatskog drvoprerađivača, predsjednik Upravnog odbora Drvnog klastera Slavonski hrast i član Upravnog odbora Hrvatske udruge poslodavaca i Hrvatske gospodarske komore sektora za drvo, podsjeća na teško stanje u kojemu su drvoprerađivači zbog pandemije koronavirusa i drži kako je hrvatska Vlada povukla prave poteze kroz mjere zaštite hrvatskog gospodarstva. Najveći je problem što svoje proizvode ne mogu otpremiti kupcima. Drvoprerađivači također su upozorili da će neki pogoni iza Uskrsa smanjiti kapacitete pilana čak do 50 posto.

- Veliki sustavi uglavnom su uspjeli zadržati normalan ritam rada tijekom ožujka kada su padovi u prihodima bili od 5 do 35 posto, dok su male tvrtke snažnije osjetile krizu, a neke pilane već su zatvorene. Svima je plan raditi čim duže to bude bilo moguće - upozoravaju drvoprerađivači, i dodaju kako većina tvrtki pokušava iskoristiti godišnje odmore, a nisu zabilježena veća otpuštanja radnika. Ističu i kako je, u većini slučajeva, neizvjesnost glavna karakteristika prodaje, pa većina tvrtki proizvodi za skladište, iako pojedine i dalje uspijevaju plasirati robu prema starim kupcima (završavaju se stare narudžbe). No, neke pošiljke su se vratile, a neke nisu bile otpremljene, iako je roba bila spremna, jer su tako naložili kupci, napominju drvoprerađivači.n