Željko Travica
MILAN BUGARIć
8.5.2026., 12:14
Županijski sud Osijek

Ratni zločin u Ceriću i Mirkovcima: Željko Travica osuđen na 20 godina zatvora

Presuda je nepravomoćna, i na nju optuženi ima pravo žalbe

Željko Travica proglašen je krivim i osuđen je na 20 godina zatvora, zbog počinjenja ratnog zločina protiv zarobljenih hrvatskih branitelja u Ceriću i Mirkovcima tijekom 1991. godine. Nepravomoćna je to presuda Županijskog suda Osijek, na koju se Travica i njegov pravni tim imaju pravo žaliti.

Nakon što je sudac obrazložio presudu, prije no što je izašao iz sudnice, Travica je rekao: "Smrt fašizmu, sloboda normalnom čovjeku. Nisam kriv".

Optužnica je Travicu teretila da je ratni zločin počinio od 2. do 4. listopada 1991. godine u Ceriću i Mirkovcima, i to kao pripadnik srpske paravojne formacije Teritorijalne obrane Mirkovci, tijekom zajedničkog napada pripadnika JNA i TO Mirkovci na Cerić i nakon okupacije toga mjesta. Konkretno ga se optužuje da je nečovječno postupao prema ratnim zarobljenicima, fizički ih i psihički zlostavljao te nakon toga ubijao. Tužiteljstvo sumnja da je, skupa s ostalim pripadnicima TO Mirkovci, postrojio i pucnjima iz vatrenog oružja usmrtio osam zarobljenih policajaca vinkovačke Policijske uprave i HOS-a, iako su prestali pružati otpor i odložili oružje.

Travica je optužen da je fizički zlostavljao vezane zarobljene hrvatske branitelje te se zajedno s ostalim pripadnicima TO Mirkovci smijao dok je jedan od pripadnika ove paravojne formacije zarobljenicima u usta gurao ljudski mozak. Okrivljeni Travica je, temeljem Europskog uhidbenog naloga osječkog ŽDO-a uhićen 5. listopada 2024. godine na graničnom prijelazu Calais u Francuskoj, prilikom ulaska iz Velike Britanije, nakon čega je izručen Hrvatskoj i doveden u osječki zatvor.

Željko Travica
MILAN BUGARIć

Na posljednjoj raspravi koja je bila početkom tjedna, Travica je iznio svoju obranu, no, zatražio je da ona bude pročitana zbog lošeg zdravstvenog stanja. Obranu je potom pročitao njegov odvjetnik Marko Cvrković. Travica je rekao kako nije kriv za ratni zločin. Pojasnio je kako je bio optužen za oružanu pobunu, ali i da je aboliran 1996. godine odlukom tadašnjeg Vojnog suda.

- Iako sam se protivio napadu na Cerić, morao sam sudjelovati u njemu. Napad je organizirala JNA koja je podijelila oružje članovima Teritorijalne obrane Mirkovci. Znam da je nakon napada JNA zarobila tri mlada hrvatska vojnika koji su bili uplašeni, no ja ih nisam zlostavljao, jer mi je poznat sadržaj Ženevskih konvencija, pročitano je u Travičinoj obrani. On je aktivno sudjelovao u procesu mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja, a 1997. godine bio je izabran za načelnika općine Mirkovci.

- Ovaj postupak je montiran protiv mene, jer da sam stvarno radio ovo za što me se optužuje, bio bi procesuiran odmah nakon Domovinskog rata, zapisano je u Travičinoj obrani.

Tužitelj je pak na završnoj raspravi Travičinu obranu ocijenio neistinitom i usmjerenoj ka izbjegavanju kaznene odgovornosti. Tužitelj je dodao i da je preživjeli svjedok Zoran Šorli potvrdio kako mu je Travica žicom vezao ruke, noge i vrat, a svjedok Ivan Kopčić da ih je Travica tukao te da je bio prisutan kada su drugi predstavnici srpskih paravojnih postrojbi zarobljene branitelje tjerali da iz vojničkog šljema jedu ljudski mozak.

Odvjetnik Travice zatražio je od sudskog vijeća da se optužnica odbaci, jer nije dokazano da je Travica počinio navedeno kazneno djelo, jer točne okolnosti stradavanja hrvatskih vojnika tijekom postupka nisu razjašnjene. Poručio je i da odbijanje suda da se ispitaju neki predloženi svjedoci obrane, koji su očevici ili sudionici događaja iz optužnice, predstavlja povredu prava na pravično suđenje.