Ubojica učenika
Počelo suđenje za masakr učenika u školi u Zagrebu
Počelo je suđenje 20-godišnjaku koji je 20. prosinca prošle godine u Osnovnoj školi "Prečko" u Zagrebu počinio masakr. U suludom pohodu s nožem 20-godišnjak je ubio 7-godišnjeg dječaka, troje djece, u dobi od 7, 11 i 15 godina, teško je ozlijedio, a učiteljica koja je svojim tijelom pokušala zaštititi djecu od bezumnog napadača zadobila je 30-ak ubodnih rana. Optužen je za 55 kaznenih djela, teško ubojstvo, četiri teška ubojstva u pokušaju i 50 kaznenih djela povrede djetetovih prava. Ako ga se proglasi krivim, čeka ga kazna dugotrajnog zatvora.
Dvadesetogodišnji ubojica doveden je u sudnicu s lisičinama na rukama, a noge su mu bile vezane lancima. Uz njega su cijelo vrijeme bila dva pravosudna policajca, uz još jednog pravosudnog policajca u sudnici, a više policajaca bilo je na sudskom hodniku i ispred zgrade suda. Osim optuženika, njegova branitelja i tužiteljice u sudnici su bili i odvjetnici obitelji žrtava, kao i članovi obitelji žrtava.
S obzirom na to da su žrtve, osim učiteljice, djeca, predsjednica sudskog vijeća Županijskog suda u Zagrebu, sutkinja Iva Gradiški Lovreček, donijela je odluku kojom je suđenje potpuno zatvorila za javnost.
Okrutnog ubojicu, bivšeg učenika iste škole, optužnicom se tereti za 55 kaznenih djela, i to jedno teško ubojstvo, četiri pokušaja teškog ubojstva i 50 kaznenih djela povrede djetetovih prava. Optužnicom se 20-godišnjaka tereti da je 20. prosinca prošle godine u 9.32, u vrijeme nastave, došao do svoje bivše škole s unaprijed stvorenom namjerom da ubije djecu i djelatnike škole, svjestan da se radi o djeci niske kronološke dobi, koja mu se nisu u stanju fizički oduprijeti. Tog kobnog dana ušao je u prostorije škole, gdje je nožem napao učiteljicu i djecu. "Prilikom napada jedno dijete je smrtno stradalo, a učiteljica i troje djece u napadu su zadobili teške ozljede. Fizičke napade i ozljeđivanja djece i učiteljice počinio je pred pedesetak učenika te osnovne škole", navodi se u optužnici.
Ubojica je nakon zločina pobjegao u obližnji dom zdravlja, gdje se pokušao ubiti. No policija ga je u tome spriječila.
Nakon početka suđenja zagrebački odvjetnici uključeni u ovaj slučaj dali su nam izjave, onoliko koliko su mogli da ne počine kazneno djelo, s obzirom na to da je suđenje zatvoreno za javnost.
Odvjetnik Miroslav Vlašić, branitelj 20-godišnjaka po službenoj dužnosti, rekao nam je nakon početka suđenja kako je Županijsko državno odvjetništvo tražilo da se suđenje potpuno zatvori za javnost.
- Obrana se tome protivila i predložio sam da se suđenje djelomično zatvori za javnost, jer smatram da u određenim dijelovima, koji ne zadiru u privatnost djece i maloljetnika, nema elemenata za isključenje javnosti. To su načela prava okrivljenika - javnost i transparentnost - rekao nam je odvjetnik Miroslav Vlašić i dodao da će obranu odraditi po svojoj savjesti, bez nekakve posebne taktike, ali na svoj način.
Odvjetnik Krešimir Škarica, opunomoćenik obitelji oštećenika u ovom predmetu, slaže se sa zatvaranjem suđenja za javnost.
- Odluka suda je očekivana i ispravna te usmjerena prvenstveno s ciljem zaštite prava i interesa maloljetnih žrtava, odnosno oštećenika, kako bi se smanjila ili izbjegla njihova sekundarna traumatizacija. Očekujemo da će sud brzo provesti suđenje, te u razumnom vremenu očekujemo prvostupansjku odluku - rekao nam je odvjetnik Krešimir Škarica i dodao kako oštećenici ostvaruju naknadu štete u drugom postupku, odnosno građanskom parničnom postupku.