Mobitel ilustracija
Pexels
27.3.2025., 13:39
NE NASJEDAJTE NA TRIK

Prevaranti zovu u ime HZZO-a i pokušavaju građanima prodati svašta

Iz Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje poručuju kako njihovi djelatnici ništa ne prodaju

Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) upozorava građane kako se ovih dana opet ponavljaju pokušaji prijevare građana od osoba koje se lažno predstavljaju kao djelatnici HZZO-a nudeći telefonski određene usluge i proizvode. Javila im se tako građanka da ju je nepoznata osoba kontaktirala predstavljajući se kao djelatnik HZZO-a nudeći joj pojas za kralježnicu. Žena je posumnjala u vjerodostojnost ponude i sve prijavila HZZO-u.

HZZO je u više navrata upozoravao građane da ne nasjedaju na pokušaje prijevare od različitih trgovaca i akvizitera koji se lažno predstavljaju kao djelatnici HZZO-a nudeći pri tome usluge pregleda i pretraga, skupe aparate i preparate telefonski ili na kućnim adresama građana.

- U proteklih nekoliko godina bilo je više dojava građana o prevarantima koji zloupotrebljavaju ime HZZO-a, tražeći čak novčani polog i PIN bankovnih kartica. Napominjemo da HZZO obavlja poslove koji se tiču ostvarivanja prava na obvezno zdravstveno osiguranje i dopunsko zdravstveno osiguranje u službenim ispostavama i područno ustrojstvenim jedinicama, a ne na kućnim adresama, ni telefonskim pozivima. Djelatnici HZZO-a ne bave se prodajom ni preporukom bilo kakvih proizvoda. Pozivamo građane koji se nađu u spomenutoj situaciji da ne daju svoje osobne podatke nepoznatim osobama preko telefona i da svaki pokušaj prijevare prijave policiji - upozoravaju iz Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje.

HZZO je samo jedna krinka internet-lopova, koji uglavnom, tražeći žrtve od kojih će uzeti novac, ciljaju starije osobe. Iz policije apeliraju na građane da ne nasjedaju na ovakve i slične vrste prijevara. "Budite sumnjičavi i ne uplaćujte novac dok niste sigurni u vjerodostojnost osobe s kojom ostvarujete komunikaciju. Informirajte se, budite oprezni, ne poklanjajte povjerenje i osobne podatke bilo komu. Ako sumnjate na prijevaru, pozivamo građane da svaki takav način komunikacije prijavite policiji", poručuju iz MUP-a te pozivaju građane da posjete stranice Web heroj - Ulovimo lika s weba koji tvoje eura vreba. Tamo mogu saznati kako se zaštititi.

U konkretnom slučaju oko lažnih djelatnika Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, policija je pokrenula kriminalističko istraživanje, te se za prevarantima intenzivno traga.

CVV BROJ S KARTICE NE DIJELITE

Ključni detalj kod ovih prijevara, a koji omogućuje put do novca, jest da kriminalci navedu žrtvu da u ispostavljeni obrazac (koji izgleda kao da je policijski ili bankarski dokument), upišu podatke kartice s tekućeg računa i famozni CVV broj. Upravo taj CVV broj ključ je kojim se kriminalci koriste za transfer novca sa žrtvina računa.

- CVV broj nikada nemojte davati u internetskoj komunikaciji. Upravo taj broj potreban je prevarantima koji prodaju ili kupuju različitu robu. Ukucavanjem tog broja dajete mogućnost prevarantu da uđe digitalnim putem u vaš račun i da u nekoliko sekundi transferira novac na drugi račun, najčešće otvoren u inozemstvu. Onda je dug put do povrata novca.