
Opasnost koja prijeti desetljećima: Velika je količina zabranjenog oružja još skrivena po kućama
Policija upozorava da se oružje ne donosi. Na poziv će doći policajac u civilu i odnijeti opasne predmete, i to bez prijave
Kalašnjikov, pištolj, zolja, poluatomatska puška, eksplozivi, trombloni, streljivo, minobacačke i topovske granate... sve nabrojeno još je i sad skriveno diljem Hrvatske. Većinom je riječ o oružju koje je zaostalo još iz Domovinskog rata. Najviše ga je i dalje na istoku Hrvatske, u Slavoniji i Baranji.
Opasna uspomena
Pitanje povrata oružja aktualiziralo se s pojavom snimke na kojoj bivši ministar poljoprivrede Josip Dabro ispaljuje hice iz kalašnjikova, automatske puške koju je koristila većina hrvatskih branitelja. Riječ je o zabranjenom oružju, kojem je mjesto u vojnim skladištima i koje više nije dio naoružanja hrvatske vojske i policije jer je zastarjelo. No te jurišne puške još su prijetnja sigurnosti građana jer ih je velik broj skriven u podrumima, na tavanima, u garažama, "šupama".
Kako to izgleda u brojkama odlučili smo provjeriti u dvjema slavonskim županijama koje su iskusile najveće udare agresora tijekom Domovinskog rata - Vukovarsko-srijemskoj i Osječko-baranjskoj. Već godinama policija apelira na građane da vrate ilegalno oružje koje je na dohvatu odraslima, ali i djeci, čime raste opasnost od mogućih tragedija. Policija je još 2007. godine pokrenula kampanju dragovoljnog vraćanja oružja i drugih opasnih predmeta "Manje oružja, manje tragedija", koje neki čuvaju najčešće kao uspomenu iz Domovinskog rata, pa nekada, kao što smo vidjeli na primjeru "veselog" bivšeg ministra iz Slavonije, može dovesti i do pritvora i kaznene prijave.
Srećom, sve je više savjesnih građana koji uviđaju kakva je opasnost držati oružje ili eksploziv u kući, pa nazivaju policiju koja dolazi u civilu kako ljubopitljivi susjedi ne bi razbijali glavu o tome što je susjed skrivio, i izuzima opasne predmete, bez ikakve prijave.
Impresivne brojke
Tijekom 2024. godine građani na području Policijske uprave vukovarsko-srijemske dragovoljno su predali 19,8 kilograma eksploziva, 14.003 komada streljiva, 20 komada automatskog oružja, 53 komada dozvoljenog oružja te 266 komada rasprskavajućih predmeta. Od početka ove kampanje 2007. godine do 31. prosinca 2024. građani na području te županije dragovoljno su predali 505,1 kilogram eksploziva, 198.574 komada streljiva, 223 komada automatskog oružja, 354 komada dozvoljenog oružja te 6272 komada rasprskavajućeg oružja.
Brojke vraćenog oružja impresivno izgledaju kada se pogleda područje cijele Hrvatske. Od starta akcije, u rujnu 2007., pa do kraja prošle godine građani su u Hrvatskoj dragovoljno vratili šest i pol tona eksploziva, 18.158 komada raznog oružja, 348.403 komada raznih minsko-eksplozivnih sredstava i 6,5 milijuna komada streljiva raznog kalibra. Većina tog oružja, koje je bilo opasno za skladištenje, uništena je na jednom od vojnih poligona.
Velikog povrata oružja bilo je i u Osječko-baranjskoj županiji. "Prošle su godine građani dragovoljno, na području koje pokriva PU osječko-baranjska, vratili ukupno 14,86 kilograma eksploziva, 64 komada raznog oružja, 155 komada raznih minsko-eksplozivnih sredstava te 18.647 komada streljiva raznog kalibra. Godinu dana prije, 2023., vraćeno je 1,20 kilograma eksploziva, 96 komada raznog oružja, 164 komada raznih minsko-eksplozivnih sredstava te 16.603 komada streljiva raznog kalibra", doznajemo od Edite Roterbauer, glasnogovornice PU osječko-baranjske.
Pandemijske 2020. godine građani su više boravili u kućama, pa je prilikom čišćenja tavana, podruma, garaža, "šupa" pronađeno mnogo više pušaka i pištolja. Te su godine policijski pirotehničari od građana preuzeli 272 komada raznog oružja, 0,70 kilograma eksploziva, 263 komada raznih minsko-eksplozivnih sredstava te 20.902 komada streljiva raznog kalibra. Godinu poslije, 2021., pirotehničari PU osječko-baranjske preuzeli su čak 35,9 kilograma eksploziva!
Donio u vrećici
Krajem veljače ove godine dva su građanina u Osječko-baranjskoj županiji odlučila pozvati policijske pirotehničare, koji su potom došli po oružje. Odnijeli su sa sobom šest ručnih bombi, jednu automatsku pušku kalašnjikov, jednu pušku Maverick, osam spremnika za automatsku pušku i više od 600 metaka. Sve će se u dogledno vrijeme uništiti. Povrata je nedavno bilo i na požeškom području, konkretno u mjestu Kaptolu, gdje je građanin pirotehničarima predao kalašnjikov, pušku, zračnu pušku, tromblon, kilogram građevinskog eksploziva i 115 komada streljiva. Nedavno su i na području Belog Manastira pronađene dvije ručne bombe i 79 metaka, a dan ranije je u Mecama pronađena jedna ručna bomba.
“Kampanja 'Manje oružja, manje tragedija'" još traje. Oružje i minsko-eksplozivna sredstva koje građani pronađu ili koja još uvijek negdje u svojim domovima čuvaju ili skrivaju iznimno su opasni, ne samo zbog svoje namjene nego i zbog starosti i uvjeta u kojima se nerijetko drže (vlaga i korozija). Pozivom na broj 192 učinite prvi korak prema dragovoljnoj predaji oružja i učinite svoje okruženje sigurnijim", poručuju iz PU vukovarsko-srijemske. Neki su građani bili previše ravni u vraćanju oružja, što se u nekoliko navrata dogodilo u Virovitičko-podravskoj županiji, pa su bombe i streljivo donijeli u vrećici, direktno na pult šaltera za oružje u policijskoj zgradi!
Iz policije ponavljaju kako pri dragovoljnoj predaji oružja nema sankcija prema građanima, no ako im se zabranjeno oružje pronađe nakon što im policija pokuca sa sudskim nalogom u rukama, slijedi im uhićenje, kaznena prijava i mogući zatvor. n