
Najnovija je prijevara telefonski poziv lažnog policajca Interpola koji “provjerava” osobne podatke
Internetske prijevare u Hrvatskoj su svakodnevne, pa policijski djelatnici koji se bave kibernetičkim kriminalom nemaju puno slobodnog vremena. Svakoga dana stižu brojne prijave žrtava koje su zbog neopreza, neznanja ili naivnosti ostale bez nekoliko stotina, pa i desetaka tisuća eura.
Nekoliko je vrsta prijevara, no posljednjih se dana izdvaja jedna - kriminalac upućuje poziv telefonom, pretvara se da je djelatnik Interpola i žrtvi na engleskom jeziku govori da se kriminalci u inozemstvu koriste njezinim osobnim podacima za otvaranje računa u nekoliko banaka. Ima ljudi koji se "upecaju" na tu priču i, prateći upute "policajca s Interpola", instaliraju određenu aplikaciju na svoj mobilni telefon, ukucaju sigurnosni kod sa svoje bankarske kartice, i u nekoliko sekundi ostaju bez novca na svom računu. Priča koja se ponavlja svakoga dana...
Vishing
Proteklih dana zaprimljeno je više dojava građana o pokušajima prijevara preko telefona. Naime, nepoznata osoba nazove i na engleskom jeziku se lažno predstavi kao policijski službenik ili djelatnik Interpola te građane obavijesti da se njihovi osobni podaci koriste za otvaranje računa u različitim bankama zbog činjenja kaznenih djela ili da je zbog određenih carinskih prekršaja, koji su proizašli za vrijeme njihova boravka u drugoj državi, potrebno utvrditi njihov identitet. Potom građane upute da zbog 'provjere' i 'potvrde' identiteta na svoj mobitel instaliraju aplikaciju za daljinsko upravljanje uređajem (primjerice AnyDesk), nakon čega kriminalcu omoguće pristup podacima i aplikacijama na uređaju građana, a sve zbog pristupa bankovnim podacima, nakon čega otuđe novac s računa građana. U opisanim događajima radi se o krađi identiteta pozivom, tzv. Vishingu (kombinacija riječi Voice i Phishing), odnosno obliku telefonske prijevare u kojoj prevaranti koriste glasovne pozive kako bi naveli žrtvu da otkrije svoje osobne, financijske ili sigurnosne podatke ili da provedu uplatu novčanih sredstava - priopćila je policija.
U konkretnom slučaju koji se zbio prije nekoliko dana na širem području Osijeka, za sada nepoznata osoba je preko telefona stupila u kontakt s 22-godišnjakinjom, te joj se predstavila kao inspektor Interpola. Djevojci je glas s druge strane telefona rekao kako se netko služi njezinim podacima i da zbog toga mora odmah instalirati aplikaciju za potvrdu svog identiteta, što je ona i učinila. Nakon toga joj je s bankovnog računa nestalo 800 eura. Shvativši da je prevarena, djevojka je pozvala policiju, koja je pokrenula kriminalističku istragu i traga za kriminalcem i djevojčinim novcem.
U istrazi će, kao i u brojnim slučajevima do sada, biti kontaktirana djevojčina banka, kako bi se pratio trag novca koji je završio na nekom drugom računu, možda i na drugom kontinentu. Do sada je hrvatska policija otkrila više internetskih prevaranata kojih je jako mali postotak iz Hrvatske. Uglavnom su to osobe mlađe dobi iz pribaltičkih država (Estonija, Litva, Latvija), s velikim digitalnim znanjem.
Budite sumnjičavi
Ključni detalj kod ovih prijevara, a koji omogućuje put do novca, je da kriminalci navedu žrtvu da u ispostavljeni obrazac (koji izgleda kao da je policijski ili bankarski dokument), upišu podatke kartice sa tekućeg računa i famozni CVV broj. Upravo taj CVV broj je ključ koji kriminalci koriste za transfer novca sa žrtvina računa.
- CVV broj nikada nemojte davati u internetskoj komunikaciji. Osim "policajca iz Interpola" traže ga i prevaranti koji prodaju ili kupuju različitu robu preko internet-oglasnika. Tako je žrtvom postala i 78-godišnja žena kojoj je nepoznata osoba zlouporabila bankovne podatke te obavila više transakcija, bez žrtvina znanja ili odobrenja, čime joj je počinjena šteta od 609,85 eura. U drugom slučaju tijekom veljače, 30-godišnjakinja je stupila u kontakt s nepoznatim počiniteljem te je dogovorila kupnju fotoaparata preko internet-oglasnika. Nepoznata osoba dostavila joj je link u koji je 30-godišnjakinja upisala svoje osobne podatke, podatke kartice tekućeg računa, kao i CVV broj radi uplate dogovorenog novčanog iznosa. S bankovnog računa 30-godišnjakinje podignuto je više od 468 eura, a fotoaparat joj nije isporučen niti je prevarant više bio dostupan za komunikaciju - priopćili su iz Policijske uprave osječko-baranjske.
Apeliraju iz policije na građane da ne nasjedaju na ovakve i slične vrste prijevara. "Budite sumnjičavi i ne uplaćujte novac dok niste sigurni u vjerodostojnost osobe s kojom ostvarujete komunikaciju. Informirajte se, budite oprezni, ne poklanjajte povjerenje i osobne podatke bilo komu. Ako sumnjate na prijevaru, pozivamo građane da svaki takav način komunikacije prijavite policiji", poručuju iz MUP-a te pozivaju građane da posjete stranice Web heroj - Ulovimo lika s weba koji tvoje eura vreba. Tamo mogu saznati kako se zaštititi.