?21.11.2012. U kanti na benzinskoj OMV-a u Ulici sv. Leopolda Bogdana Mandića pronađene bačene ručne bombe i streljivoFoto:PU OSJEČKO-BARANJSKA------crna2 st color
PU OSJEČKO-BARANJSKA
20.2.2025., 12:52
MANJE ORUŽJA-MANJE TRAGEDIJA

Građani predali policiji puške, kuburu, bombe...

Veću količinu oružja, streljiva i minsko-eksplozivnih sredstava predali su građani dragovoljno policiji u Brodsko-posavskoj županiji, u vremenu od 11. do 19. veljače.

Od više građana policajci su preuzeli poluautomatsku pušku kalibra 7,62 milimetara, sačmaricu i pištolj s pripadajućim spremnikom. Također, od građana je preuzeta jedna ručno izrađena kubura kalibra 12 mm. Osim vatrenog oružja, građani su predali i dvije ručne bombe te veće količine različitog streljiva, uključujući puščano, pištoljsko, topničko i nerasprskavajuće streljivo. Naime, građani su predali 595 komada puščanog streljiva kalibra 7,62 x 39 mm, 91 komad streljiva kalibra 7,9 mm, 50 komada streljiva za pištolj kalibra 7,62 mm, 44 komada streljiva kalibra 38 mm, 53 komada streljiva kalibra 9 mm, 16 komada malokalibarskog streljiva 22, 3 komada streljiva od 16 mm za lovačku pušku te 1 komad topničkog streljiva 20 mm/PAT, 90 komada nerasprskavajućeg streljiva i četiri spremnika za automatsku pušku.

- Predano oružje, streljivo i eksplozivna sredstva zbrinuta su na siguran način od strane posebno osposobljenih policijskih službenika za protueksplozijsku zaštitu. Apeliramo i pozivamo sve građane koji još uvijek posjeduju ilegalno oružje da iskoriste priliku za njegovu dragovoljnu predaju i budu dio ove važne inicijative. Dovoljan je jedan poziv na broj 192, nakon čega će stručno osposobljeni policijski službenici preuzeti oružje i ostale vrste ubojitih sredstava na siguran način, bez ikakvih pravnih posljedica za građane! Predaj oružje danas, osiguraj mir i sigurnost sutra! Bez oružja = bez straha! Odluči se za život, ne za oružje! - poručuje Tomislav Kovačević, policijski službenik za odnose s javnošću u Policijskoj upravi brodsko-posavskoj.

Dok se veći broj građana riješio oružja na legalan način i dalje ima onih koji ga čuvaju iz tko zna kojih razloga. Tako su policajci iz II. Policijske postaje Osijek osumnjičili 70-godišnjaka za kazneno djelo nedozvoljenog posjedovanja, izrade i nabavljanja oružja i eksplozivnih tvari. Naime, po nalogu suda, pretraženi su dom i druge prostorije kod 70-godišnjaka pri čemu su pronađena 182 metka raznih kalibara.

Iz policije napominju da je kampanja "Manje oružja - manje tragedija" i dalje aktualna te da se oružje i eksplozivnih sredstava mogu predati policiji bez ikakvih kazni za građane.

Kampanja je vremenski neograničena, a građanima se jamči potpuna anonimnost. Ova inicijativa ima ključnu ulogu u smanjenju rizika od nesreća i kaznenih djela povezanih s nezakonitim posjedovanjem oružja te doprinosi stvaranju sigurnijeg okruženja za sve.