kreditne kartice, 1. 9. 2023.
pexels
22.1.2025., 07:00
PRIJEVARE SU SVAKODNEVNE

Internet je postao raj za kibernetičke lopove, 66-godišnjak ostao bez 60.250 eura

Ulaganje je 66-godišnjak povjerio osobama koje nikada nije osobno vidio, ostao je na kraju bez 60.250 eura

S pojavom društvenih mreža upotreba interneta proširila se na sve dobne skupine građana, na mreži je i staro i mlado. Svi komuniciraju, svi surfaju, i nemali broj njih se "upeca" na razne ponude iza kojih stoje kibernetički kriminalci. Njima je jedini cilj doći do žrtvina novca, i u tome uspijevaju, ukradu na desetke tisuća eura a da se nikada sa žrtvom nisu našli "oči u oči". Neki će reći da to nije klasična krađa, no ona to doista jest, a lopovi su se samo prilagodili modernim tehnologijama. I uspijevaju u svojim nakanama, internet je raj za lopove.

Policijske uprave u Slavoniji i Baranji svakodnevno izvještavaju o internetskim prijevarama u kojima žrtve, većinom pojedinci, ostaju bez nekoliko stotina, pa i nekoliko desetaka tisuća, eura. O dvije prijevare oglasila se priopćenjem u utorak Policijska uprava osječko-baranjska.

Traje potraga

U prvoj je žrtva bio 66-godišnjak koji je ostao bez više od 60.000 eura. Naime, od 5. srpnja prošle pa sve do 17. siječnja ove godine 66-godišnjak je telefonski i e-mailom stupio u kontakt s nepoznatim osobama koje su se predstavljale kao financijski savjetnici. One su ga, pokazalo je policijsko istraživanje, prikazivanjem lažnih činjenica dovele u zabludu oko zarade, nakon čega je 66-godišnjak na više računa uplatio ukupno 60.250 eura. Kako je svoj uloženi novac pokušao vratiti, navedene su osobe od njega zatražile da prije toga uplati 21.093 eura poreza, nakon čega je shvatio da je prevaren i sve prijavio policiji.

Za sada se ne zna identitet prevaranta, a tijekom istrage će se provjeriti elektronska komunikacija između 66-godišnjaka i "financijskh savjetnika", ali i komunikacija telefonom, kako bi se došlo do njihova identiteta. Tek treba vidjeti jesu li prevaranti djelovali s područja Hrvatske ili pak izvan nje, pa i izvan Europe, što je u današnje digitalno doba itekako moguće. Iz policije izvješće završavaju rečenicom - tragamo za počiniteljem...

- Pozivamo građane da podatke sa svoje bankovne kartice ne upisuju na sumnjivim stranicama ili aplikacijama, a više o računalnim prijevarama i njihovim oblicima možete pročitati i informirati se na stranici webheroj.hr. Također, CARNET-ov Nacionalni CERT u rad je pustio novi servis CERT iffy, koji korisnicima prije ili prilikom online-kupnje omogućuje provjeru ima li internetska trgovina obilježja lažnog weba.

Dala pozajmicu...

Upotreba servisa je jednostavno, a sve što korisnici trebaju napraviti kako bi provjerili internetsku trgovinu jest da na stranici https://iffy.cert.hr upišu ili zalijepe URL adresu trgovine koju žele provjeriti te pritisnuti gumb za provjeru.

U drugoj prijevari koju je objavila PU osječko-baranjska žrtva je bila 36-godišnjakinja sa šireg osječkog područja. Policijski službenici I. policijske postaje s ispostavom Čepin provode kriminalističko istraživanje s ciljem otkrivanja počinitelja kaznenog djela prijevare. Naime, 8. prosinca prošle godine 36-godišnjakinja s područja Osijeka preko društvene je mreže dogovorila s nepoznatom osobom pozajmicu, te joj ustupila osobne i podatke bankovnog računa, s pomoću kojih je nepoznata osoba realizirala više online-pozajmica u njezino ime i bez njezina znanja, u ukupnom iznosu od 3745 eura, koji je uplaćen na njezin račun. Nakon toga ju je nepoznata osoba dovela u zabludu lažnim prikazivanjem činjenica i navela da 2560 eura osobno preda nepoznatoj osobi, a preostali iznos preko aplikacije u obliku novčanih bonova proslijedi drugoj nepoznatoj osobi. Tridesetšestogodišnjakinja je oštećena za više od 3700 eura.

Kada je shvatila da je ostala bez novca, nazvala je policiju, koja je pokrenula kriminalističko istraživanje.

NIKOME NE ŠALJITE CVC/CVV BROJ

Većina žrtava “upeca” se na traženje prevaranata da im da podatake s debitne/kreditne kartice (broj kartice i posebice tzv. sigurnosni CVC/CVV troznamenkasti broj s poleđine kartice), ali i na zahtjev za pristup internet-bankarstvu (unos broja tokena, OTP iz tokena i APPLI2/MAC iz tokena). Ako unesete traženi CVC/CVV broj i pošaljete ga nepoznaoj osobi, u nekoliko minuta ostat ćete bez novca na računu. “CVC/CVV broj nikada ne šaljite nikome”, upozoravaju iz Policijske uprave osječko-baranjske.