Pijani vozači obilježili su i produženi vikend, dosta ih završilo na triježnjenju
Svega su se, ponajviše pijanih i prebrzih vozača, nagledali prometni policajci tijekom produženog vikenda na cestama Slavonije i Baranje. I opet priča koja se ponavlja, sankcionirani vozači neplanirano će potpomoći državni proračun s nekoliko desetaka tisuća eura, a uz to će podosta njih morati zaboraviti na vožnju u idućih nekoliko mjeseci.
U svim slavonskim županijama policajci su se fokusirali na tzv. četiri glavne ubojice u prometu (alkohol, brzina, sigurnosni pojas i mobitel), kao i na recidiviste - višestruke počinitelje prometnih prekršaja. U Požeško-slavonskoj županiji utvrđeno je ukupno 47 prekršaja, od čega je bilo sedam pijanih vožnji i 24 jurnjave. Najveća novčana kazna predviđena je za prekršaj počinjen u subotu oko 20.50 u Požegi, u Tuđmanovoj ulici, gdje je za upravljačem auta zaustavljen 30-godišnjak koji je u krvi imao 2,10 promila alkohola. Morao je na triježnjenje. Moguća je kazna 1320 eura i zabrana upravljanja vozilom B-kategorije u trajanju od tri mjeseca. Najveća brzina zabilježena je u mjestu Nurkovac, gdje je 28-godišnji vozač pojurio 85 km/h, a dopušteno je 50 km/h. Kazna je 390 eura i mjesec dana zabrane vožnje. Na triježnjenju, i to nakon uhićenja, završio je i 28-godišnjak. Njega su policajci zaustavili u ponedjeljak oko 2 sata u Željezničkoj ulici u Novoj Gradiški. U krvi je imao 1,48 promila alkohola, a uz to je imao i zabranu vožnje. Tog recidivista čeka kazna od nekoliko tisuća eura i nova zabrana vožnje.
Puno više pijanih vozača zaustavljeno je na cestama Osječko-baranjske županije, njih 30. Osim alkoholiziranosti evidentirano je još 246 prekršaja, od kojih 72 prekoračenja brzine, 35 nekorištenja sigurnosnim pojasom i devet nepropisnih upotreba mobitela tijekom upravljanja vozilom. U Đakovu je u ponedjeljak u 1.20 u nadzoru prometa zatečen 56-godišnji vozač automobila koji je imao 2,23 promila alkohola u krvi. Kazna je 1320 eura, zabrana vožnje od tri mjeseca i upis šest negativnih bodova. U Osijeku je pak u petak zaustavljen 40-godišnji vozač automobila kojemu je utvrđena količina alkohola u krvi od 1,54 promila. Kazna je identična. U policijskoj bilježnici završio je i 22-godišnjak koji je zaustavljen u nedjelju u 4.35 u Osijeku, a u krvi je imao 1,10 promila alkohola. Nakon trijžnjenja uručen mu je prekršajni nalog s kaznom od 660 eura, zabrana vožnje od dva mjeseca i upis četiri negativna boda.
Jedan recidivist zaustavljen je i u Podgoraču u subotu. Riječ je o 43-gdišnjaku koji je u krvi imao 1,27 promila alkohola. Vozio je pod zabranom, pa ga sada čeka kazna od 2040 eura, nova zabrana vožnje od dva mjeseca i upis tri negativna boda.
Policija je izdvojila i slučaj 60-godišnjaka koji je u subotu u Đakovu pijan skrivio prometnu nesreću. Utvrđeno je da je vozač svojim automobilom prilikom nepropisne vožnje unatrag udario u parkirani automobil te se odvezao. Policajci su ga naknadno pronašli, te mu je utvrđena koncentracija od 1,64 promila alkohola u krvi.
Prilikom postupanja 60-godišnjak je vrijeđao policajce. Kako nije stao sa psovkama, policajci su mu ruke vezali lisičinama, nakon čega je uhićen i priveden u prostorije policije. Protiv 60-godišnjeg vozača slijedi optužni prijedlog zbog prekršaja iz čl.17. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira. Zbog izazivanja prometne nesreće 60-godišnjaka će dobiti obavijest o počinjenom prekršaju s novčanom kaznom od 260 eura. Za prekršaj vožnje pod utjecajem alkohola u koncentraciji iznad 1,50 promila bit će podnesen prekršajni nalog s novčanom kaznom do 1320 eura, zaštitnom mjerom zabrane upravljanja motornim vozilima B-kategorije u trajanju do tri mjeseca, a po pravomoćnosti pripisat će mu se i šest prekršajnih bodova.
Za prekršaj bijega s mjesta prometne nesreća s materijalnom štetom predviđena je novčana kazna do 390 eura, zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilima B-kategorije u trajanju do šest mjeseci i do tri boda.