Zapalila se štukatura zbog propuštanja dimnjaka
Vlasnik kuće je nakon vatrogasne intervencije prevezen u KBC Osijek
U Uglješu je, u četvrtak u 7.50, došlo do požara u kući 62-godišnjaka, koji su ugasili vatrogasci Javne profesionalne vatrogasne postrojbe Grada Belog Manastira i DVD-a Beli Manastir. Kako doznajemo iz Hrvatske vatrogasne zajednice, vlasnik objekta zatražio je liječničku pomoć te je zbrinut od Hitne pomoći i prevezen u KBC Osijek. Očevidom je utvrđeno da je do požara došlo zbog propuštanja dimnjaka, pri čemu se zapalila štukatura konstrukcije stropa i krovnih greda te se požar proširio na unutarnju prostoriju i namještaj.
U gašenju požara sudjelovalo je ukupno osam vatrogasaca s tri vatrogasna vozila, a intervencija vatrogasaca završila je u 11 sati. Vlasniku je nastala šteta od oko 1500 eura. U sezoni grijanja dolazi do povećane opasnosti od požara, eksplozija i otrovanja ugljičnim monoksidom (CO). Kako bi se izbjegli takvi tragični događaji, policija upozorava građane da plinska trošila i trošila na tekuća goriva obvezno moraju servisirati, i to trebaju činiti ovlašteni stručni serviseri, jer će se na taj način povećati sigurnost i racionalizirati potrošnja goriva. Pregled dimnjaka potrebno je obaviti bar jednom godišnje, obavljaju ga također ovlaštene i stručne osobe, a izvanredni pregled dimnjaka potrebno je provesti prilikom svake promjene uređaja za loženje ili svake promjene goriva.
Obvezno treba pozvati pomoć ako dimnjak dobro "ne vuče", ako se u prostoriji glatke površine orošavaju, jer je moguće da se radi o povratu dimnih plinova, ako se u prostoriji osjećaju neuobičajeni mirisi jer takav problem može biti povezan s dimnjakom, ali i ako se dimnjak urušava ili je nešto upalo u njega. Obvezno treba provjeriti ima li dimnjak građevinska oštećenja i je li izveden građevinski ispravno, da se ne bi ponovio požar kao u Uglješu, a eventualnu rekonstrukciju dimnjaka ili dogradnju plinskih instalacija treba prijaviti ovlaštenom distributeru plina i dimnjačaru.
Iz policije podsjećaju građane da prilikom korištenja peći ili kamina vode računa o sigurnom okruženju od požara, odnosno da uklone lakozapaljive stvari. Baš ovakav požar prije nekoliko dana potpuno je progutao kuću u Dardi kada je 57-godišnja vlasnica naložila peć na drva, a plamen je zahvatio deku pokraj peći. Vatra se potom nekontrolirano proširila na cijelu kuću. Često se dogodi da građani odbace još vruć pepeo, što izazove požar, pa nije zgorega upozoriti da takav pepeo može izazvati požar i nakon 24 sata. Također, u blizini otvora za čišćenje dimnjaka ne smije biti gorivog materijala. Što se tiče plinskih kuhala i drugih aparata s otvorenim plamenom, njih se nikada ne smije koristiti u prostorima u kojima se skladište, proizvode ili obrađuju zapaljivi i eksplozivni materijali.