Preko aplikacije za "povrat'' novca ostao bez 3.300 eura
Brojne opasnosti vrebaju osobe starije životne dobi, a kada su na internetu prevaranti još lakše dođu do njihove životne ušteđevine. Tako prevarant 9. prosinca kontaktirao s 75-godišnjakom te ga lažnim prikazivanjem činjenica doveo u zabludu oko zarade u trgovanju s dionicama.
Na sugestiju "brokera" 75-godišnjak mu je ustupio svoje osobne i bankovne podatke, na mobitel instalirao aplikaciju za ''povrat'' novca, nakon čega je nepoznatom prevarantu uplatio i 3.300 eura. Nakon toga se prevarant prestao javljati, a Slavonac je shvatio da je prevaren.
Đakovački policajci jednog prevaranta su otkrili. Naime, osumnjičili su 42-godišnjaka da je počinio računalnu prijevaru na štetu 24-godišnjaka. Mladić je 26. svibnja putem Internet-oglasnika s nepoznatom osobom dogovorio kupovinu mobitela te mu na račun uplatio traženi iznos, nakon čega mu je putem linka ustupio i podatke svoje bankovne kartice.
Sumja se da mu je s bankovnog računa 42-godišnjak podigao novac, a mobitel mu nije dostavio. Dvadesetčetverogodišnjaku je pričinjena materijalna šteta u ukupnom iznosu većem od 1.900 eura
Protiv osumnjičenog slijedi prijava nadležnom državnom odvjetništvu u Osijeku.
- Pozivamo građane da podatke sa svoje bankovne kartice ne upisuju na sumnjivim stranicama ili aplikacijama, a više o računalnim prijevarama i njihovim oblicima možete pročitati na stranicama webheroj.hr. Također, CARNET-ov Nacionalni CERT u rad je pustio novi servis CERT iffy koji korisnicima, prije ili prilikom online kupovine, omogućuje provjeru ima li internetska trgovina obilježja lažnog weba. Korištenje servisa je jednostavno, a sve što korisnici trebaju napraviti kako bi provjerili internetsku trgovinu je da na stranici https://iffy.cert.hr upišu ili zalijepe URL adresu trgovine koju žele provjeriti te pritisnuti gumb za provjeru. Više o samoj usluzi možete pročitati na portalu: https://www.cert.hr/cert-iffy-servis-za-provjeru-internetskih-trgovina/ - poručuju iz Policijske uprave osječko-baranjske.