Pozega                301105Potpuno unisteno kroviste kuce u ulici Ivana Mesnera br. 10.
9.12.2024., 17:43
POŽAR U DARDI I BRŠADINU

Oprezno s pećima na drva: Plamen zahvatio deku, izgorjela cijela kuća

Kuća u Dardi potpuno je uništena u požaru, šteta je velika, no, srećom, nema ozlijeđenih

Dva požara izbila su zbog neopreznosti građana u nedjelju, u Osječko-baranjskoj i Vukovarsko-srijemskoj županiji. U Dardi je oko 6.20 došlo do požara u obiteljskoj kući, koja je potpuno izgorjela. Očevidom je utvrđeno da je požar izbio kada je 57-godišnja vlasnica naložila peć na drva, a plamen zahvatio deku pokraj peći. Vatra se potom nekontrolirano proširila na cijelu kuću. Požar su ugasili vatrogasci Dobrovoljnog vatrogasnog društva Darda. Vlasnici kuće nastala je materijalna šteta od oko 10.000 eura.

Istoga dana oko 5.15 izbio je požar u pomoćnoj zgradi 38-godišnjaka u Bršadinu. Požar su ugasili pripadnici Javne vatrogasne postrojbe Vukovar, a policajci su u suradnji s inspektorom zaštite od požara obavili očevid, kojim je utvrđeno da je požar izazvan ljudskom radnjom, odnosno odlaganjem pepela iz peći u plastičnu kantu u prostoru natkrivene nadstrešnice u dvorištu obiteljske kuće. U požaru nije bio ozlijeđenih osoba, ali su potpuno izgorjeli razni predmeti uskladišteni u tom prostoru. Ukupna materijalna šteta procjenjuje se na nekoliko tisuća era.

S dolaskom hladnijih dana i nižih temperatura počela je sezona grijanja stambenih, poslovnih i gospodarskih prostora, što povećava opasnost od požara, eksplozija i otrovanja ugljikovim monoksidom (CO). Iz policije još jednom upozoravaju građane da pregledaju i očiste dimnjake, ali ne sami, nego da to učine ovlašteni dimnjačari, te da u blizini dimnjaka na tavanskom prostoru ne drže zapaljive stvari kao što su kartonske kutije, drveni predmeti i sl.

- U blizini peći iz kojih se širi toplina ne smiju se držati zapaljive tvari i takve se peći obavezno moraju povremeno nadzirati. Prilikom loženja peći na kruta goriva ne smiju se koristiti zapaljive tekućine za lakše paljenje ni improvizirani dimovodi, a zapaljive tvari potrebno je upotrebljavati na pravilan način. Ostatke od gorenja, kao što su pepeo i žar, ne odlagati u posude izrađene od zapaljivih materijala, a ako se odlažu na otvorenom prostoru, potrebno je dobro provjeriti što se nalazi u blizini kako ne bi došlo do požara - savjetuju građanima iz PU vukovarsko-srijemske. Također, kako biste izbjegli opasnost od požara i blagdane proveli radosno i u miru, svijeće držite podalje od božićnog drvca, zavjesa ili papirnatih dekoracija i ne ostavljajte ih da gore bez nadzora.

LAMPICE ISKLJUČUJTE KAD VAS NEMA

Prirodno božićno drvce posebna je opasnost jer mu treba samo 30 sekundi da izgori, stoga ne postavljajte božićno drvce blizu kamina ili ostalih izvora topline, a lampice uvijek isključite prije spavanja ili kada nema nikoga kod kuće - podsjećaju iz Policijske uprave vukovarsko-srijemske. Policajci upozoravaju građane i da ne preopterećuju utičnice, provjere ispravnost kabela prije upotrebe božićnih lampica i rasvjete, ne stavljaju na bor neispravne lampice, provjere jesu li lampice i kabeli označeni za vanjsku upotrebu i budu vrlo oprezni s pirotehničkim sredstvima, koja osim ozbiljnih ozljeda mogu izazvati i požare s velikom materijalnom štetom, ali i s ugrozom za ljude.