Troje mrtvih u Rašteviću

Troje mrtvih u Rašteviću

Goran Šimunov
5.12.2024., 19:35
NAKON GUBITKA TRIJU ŽIVOTA KOD BENKOVCA

Agregati u zatvorenom su odnosili živote i u Slavoniji

Nikada ne koristite agregate u zatvorenom prostoru, jer ugljični monoksid ubija

Velika tragedija pogodila je benkovačko područje, gdje su tri osobe u srijedu pronađene mrtve u kući u kojoj je kao izvor električnog napajanja zatečen agregat. Za sada još nema službenih informacija o tome što se dogodilo, no pretpostavlja se da su majku, sina i njegovu djevojku usmrtili ispušni plinovi iz agregata. I dvije smrti u Slavoniji, tijekom 2014. godine, kada su preminuli dječak i mladić, povezane su s agregatima.

U prosincu 2014. policija je utvrdila kako je 18-godišnjak preminuo od otrovanja ugljičnim monoksidom u vikend-naselju nedaleko od Osijeka. U prostoriji u kojoj se mladić nalazio bio je uključen benzinski agregat za električnu energiju bez dimovodne cijevi. U lipnju iste godine 13-godišnji dječak preminuo je od otrovanja ugljičnim monoksidom u Gunji kada je ušao u kuću u kojoj su radili agregat i stroj za isušivanje.

Kako se na siguran način koristiti agregatima pojasnio nam je Davor Škarica, pomoćnik zapovjednika Javne vatrogasne postrojbe Osijek.

- Obično se građani pridržavaju uputa proizvođača agregata koje uz agregat dobiju, ali neki nabave polovni agregat, gdje uputa uglavnom nema. S obzirom na to da se radi o motorima s unutrašnjim izgaranjem, nepravilno izgaranje može izazvati povećane emisije štetnih plinova, a to su ugljični dioksid, ugljični monoksid i dušični oksidi. Znaju se pojaviti i neizgorjeli hidrokarboni. Sve može štetno utjecati na zdravlje. Redovito treba održavati agregat i izbjegavati ostajati u prostoru u kojem agregat radi, a također treba osigurati i dobru ventilaciju. Ako se radi o zatvorenim prostorima, treba ih redovito prozračivati. Isto tako ljudi bi trebali biti svjesni rizika da se radi o užarenom motoru te se mora biti oprezan pri ulijevanja goriva i držati gorivo što dalje od motora. Ako se primijeti da motor radi neispravno, treba ga isključiti - upozorava Škarica dodajući da treba paziti i na peći na kruto goriva te plinska trošila.

BEZ OKUSA I MIRISA

Davor Škarica kaže kako je najveći problem ugljični monoksid, gdje god postoji nepotpuno izgaranje, jer je plin bez boje, okusa i mirisa i veže se za hemoglobin u krvi od 150 do 300 puta brže od kisika. To znači da će istisnuti kisik iz krvi i osoba ostaje bez kisika. Otrovni plin javlja se uglavnom kod neispravnih plinskih uređaja, bojlera, peći, štednjaka i kamina u domaćinstvu te kod osobnih vozila u zatvorenom prostoru poput garaža. Pomoćnik zapovjednika osječkih profesionalnih vatrogasaca podsjeća građane da su simptomi otrovanja kod blage izloženosti ugljičnom monoksidu glavobolja, vrtoglavica i umor. Kod umjerene izloženosti to su mučnina, povraćanje i zamagljeni vid, a kod teške izloženosti ugljičnom monoksidu nastupaju slabost, gubitak svijesti i smrt.

- Jednom godišnje treba obaviti inspekcije da bi se utvrdilo postoje li oštećenja dimnjaka, nakupljanje čađi ili neke druge prepreke. Treba redovito pregledavati spojeve dimnjaka i postoji li začepljenje. Također, treba pratiti određene znakove kao što su neugodni mirisi, dim u prostoriji ili problemi s vatrom, odnosno vraćaju se dim i plinovi u prostoriju. Što se tiče plinskih bojlera, potrebno je redovito servisiranje od ovlaštene osobe. Trebalo bi pratiti sigurnosni ventil da je pravilno postavljen i da nije oštećen, a pri redovitom održavanju uključiti i čišćenje grijača i provjeru sigurnosnih komponenti. Ono što je bitno, u prostorima trebaju biti postavljeni tamo gdje ima dovoljno zraka za izgaranje i dobra ventilacija. Naravno, i da se upotrebljava sukladno uputama proizvođača. Podsjećam da postoje detektori ugljičnog monoksida, koji su vrlo povoljni i mogu ih građani sami instalirati - ističe pomoćnik zapovjednika JVP-a Osijek.