Osijek, 05. 01. 2024., tucnjava; nasilje; kradja; ilustracijeSNIMIO BRUNO JOBST

Ilustracija

BRUNO JOBST
26.11.2024., 07:00
NASILJE NAD DJEČAKOM U OSIJEKU

Zbog nesuglasica u školi, roditelji osnovnoškolca na ulici istukli tuđe dijete!?

Trebao je to biti razgovor vršnjaka, no roditelji jednog od njih napali su drugog dječaka, koji je završio u bolnici

Nesvakidašnji napad na dijete dogodio se 16. studenoga u Osijeku, kada su roditelji jednog dječaka pretukli drugog. Navodno su svemu prethodile manje nesuglasice djece u školi. Prema dostupnim informacijama nekoliko dječaka viših razreda osnovne škole toga je dana bilo na rođendanu, a dječak s kojim su imali razmirice pozvao ih je u osječko naselje. Kada su dječaci stigli na dogovoreno mjesto, dočekali su ih i dječakovi roditelji te napali i izudarali jednog od njih. Pretučeni dječak završio je u bolnici, a pozvana je policija, koja je privela nasilne roditelje.

Što se poslije dogodilo i gdje su roditelji završili, doznali smo iz policije.

Roditelji privedeni

- Policijski službenici I. policijske postaje Osijek s ispostavom Čepin postupali su po događaju koji se dogodio 16. studenoga na području osječke Retfale. U događaju je maloljetnik zadobio ozljede zbog kojih mu je liječnička pomoć pružena u Kliničkom bolničkom centru Osijek. Kriminalističkim istraživanjem utvrđena je sumnja da je 39-godišnjak počinio kaznena djela "teška tjelesna ozljeda u pokušaju", "povreda djetetovih prava" i "oštećenje tuđe stvari", a 37-godišnjakinja kaznena djela "teška tjelesna ozljeda u pokušaju" i "povreda djetetovih prava". Nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja osumnjičenici su uz kaznene prijave predani pritvorskom nadzorniku Policijske uprave osječko-baranjske - doznajemo iz policije. Kako doznajemo, majka je puštena iz pritvora, a otac je zadržan. Inače, zbog zaštite djetetova identiteta hrvatska policija u pravilu ne izvještava o slučajevima u kojima su djeca sudionici, no ako im se pošalje službeni upit, kao što smo mi učinili, odgovor se dobije.

Prema Kaznenom zakonu tko drugoga teško ozlijedi, a počinjenje je prema osobi posebno ranjivoj zbog njezine dobi, kaznit će se kaznom zatvora u trajanju od tri do osam godina. Za kazneno djelo oštećenja tuđe stvari predviđena je zatvorska kazna u trajanju od dvije godine, a zatvorsku kaznu zakon predviđa i za povredu djetetovih prava. S obzirom na to da se 39-godišnjak i 37-godišnjakinja sumnjiče za ozbiljna kaznena djela, ako kriminalističko istraživanje i potvrdi sumnju da su navedeno učinili, o svemu će na kraju odlučivati nadležni sud.

Nije osamljen slučaj u Hrvatskoj

Iz Ureda pravobraniteljice za djecu zbog zaštite privatnosti djece ne mogu komentirati pojedinačne slučajeve niti davati informacije vezane uz konkretne situacije. No po saznanju o slučaju bilo kojeg oblika nasilja nad djecom poduzimaju mjere u skladu sa svojim ovlastima, što znači da traže očitovanja o utvrđenim okolnostima i poduzetim mjerama od nadležnih ustanova, a prema potrebi uključuju i tijela koja nadziru njihov rad.

PRAVOVREMENA REAKCIJA NA NASILJE

Učinkovita prevencija nasilja odvija se u obitelji, školi, ali i u lokalnoj i nacionalnoj zajednici.

- Od posebne je važnosti i pravovremena i primjerena zakonska i stručna reakcija na svako nasilje u zajednici, pa tako i ono vršnjačko, ali i nasilje odraslih nad djetetom. Nužno je poslati poruku o neprihvatljivosti svakog nasilja te o tome da će nasilje biti sankcionirano. Nažalost, svjedoci smo da je nasilje odraslih nerijetko blago ili nikako sankcionirano, a djeca uče od odraslih u njihovu užem i širem okruženju - zaključuju iz Ureda pravobraniteljice.

- Djelovanje institucija kontinuirano pratimo kako bismo saznali cjelovitu reakciju sustava na događaj te konačne ishode poduzetih mjera. Svaki čin nasilja nad djecom osuđujemo te ističemo potrebu poduzimanja svih zakonskih mjera u slučaju nasilnoga ponašanja odraslih osoba prema djeci. Iz prijava koje zaprima naš Ured primjećujemo kako je nerijetko nasilju odrasle osobe prethodio vršnjački sukob među djecom, nakon kojeg je jedan roditelj odlučio "kazniti" drugo dijete, najčešće pljuskanjem i udarcima. Takve događaje policija često procjenjuje kao narušavanje javnog reda i mira, a ne kao nasilje, što ne pridonosi ni generalnoj ni specijalnoj prevenciji nasilja. Mišljenja smo da se upravo oštrijim kažnjavanjem takvog ponašanja ovakvi ozbiljniji događaji mogu spriječiti. Smatramo kako je nužno zaštititi djecu od svih oblika nasilja odraslih osoba na javnim površinama i drugim mjestima te sve osobe sankcionirati za nasilje nad djetetom - doznajemo iz Ureda pravobraniteljice za djecu.

Iako se napad odraslih osoba na tuđe dijete nije zbio na području škole ni u blizini škole koju sva djeca iz ovog slučaja pohađaju, djeci je pružena psihološka pomoć koja bi im trebala pomoći da se nose s nesvakidašnjim nasiljem izvan škole. Ravnatelj škole u koju djeca idu nije želio niti mogao komentirati konkretan slučaj jer je istraga u tijeku, no istaknuo je kako osuđuje bilo kakav oblik nasilja.