Ilustracija hakera

Ilustracija

Pexels
22.11.2024., 18:35
INTERNETSKE PRIJEVARE

Žrtva je uplatila novac - “sinu”. Ostala bez 2560 eura

Još dvije Slavonke nasjele su na priče internetskih prevaranata i ostale bez novca. U prvom slučaju prevarant je preko jedne od internet-aplikacija stupio u kontakt s 58-godišnjakinjom iz Osječko-baranjske županije, kojoj se predstavio kao njezin sin. Poručio je "majci" da ima novi broj mobitela i tražio da mu na račun uplati 2560 eura, što je ona i učinila. Kada je žena shvatila da nije razgovarala sa sinom, bilo je kasno.

U drugom slučaju 68-godišnjakinja s područja Lipika prijavila je policiji da ju je dan prije preko mobitela nazvala nepoznata osoba koja se predstavila kao broker za bitcoin, te joj rekla da je zaradila preko bitcoina. Nakon toga neznanac je upao u njezin bankovni račun, s kojeg je skinuo novac.

- Upozoravamo građane da budu oprezni kako ne bi postali žrtve. Osim što je samo ulaganje u kriptovalute rizično, postoji opasnost da ćete naići na počinitelje koji će vas pokušati prevariti ili ćete postati žrtve hakerskog napada. Budite sumnjičavi, dobro se informirajte i potražite nepristrani financijski savjet prije nego što nekom date ili uložite novac. O zlouporabi bankovnih kartica građani bi trebali odmah obavijestiti banku koja im je izdala karticu, a u slučaju da su oštećeni kaznenim djelom ili posumnjaju u mogućnost počinjenja kaznenog djela, potrebno je obavijestiti policiju na broj 192 - poručuju iz PU požeško-slavonske i navode nekoliko primjera kako građani i sami mogu posumnjati u istinitost osoba koje im se javljaju, bilo na internetu, bilo telefonski.

Uvijek su sumnjiva obećanja o brzoj zaradi novca bez posla, poruke u kojima se nudi laka zarada, molbe za manjim donacijama, traženje osobnih podataka (preslika ili fotografija osobne iskaznice, bankovne kartice, PIN-a ili CVV-a), ali i molba da se klikne na određeni link i spoji na određeni servis gdje su uglavnom kreirane lažne stranice za plaćanje - primjer tipičnog phishing e-maila. Sumnjive su i nepersonalizirane poruke i poruke s očiglednim pravopisnim i gramatičkim pogreškama kao i poruke koje pozivaju da se nešto hitno mora učiniti. Više o vrstama kibernetičkih prijevara, kako ih prepoznati te se uspješno zaštititi i unaprijediti svoju računalnu sigurnost može se saznati na internetskoj stranici Web heroj.