snimio Davor KIBEL,Osijek, 08.12.2014. Policijska postaja, zaplijenjena droge u PU osječko-baranjskoj, droga, trava, kanabis, marihuana, hašiš
DAVOR KIBEL
7.11.2024., 16:12
NA PODRUČJU OPĆINE PODGORAČ

Interventni policajci upali na plantažu marihuane, račun za struju bio velik

Spektakularna akcija upada interventne policije u dom dilera na području općine Podgorač kod Našica nastavak je “rata” koji je policija objavila dilerima u Slavoniji prije nekoliko godina. U konkretnom slučaju 30-godišnjak je osumnjičen da je ove godine u svojoj kući na području općine Podgorač, u dogovoru sa 43-godišnjakom, uporabom uređaja za emitiranje svjetlosti, ventilaciju, filtriranje zraka, uređajima za postizanje odgovarajuće temperature s regulacijom temperature i vlažnosti zraka, stvorio uvjete za umjetni uzgoj bilja u kojima je sadio konoplju.

Policajci su pri pretragama domova i drugih prostorija u vlasništvu osumnjičenih pronašli laboratorij za proizvodnju marihuane. Oduzeli su 816 biljki konoplje, vagu, mobitele te razne uređaje kojima su se koristili za umjetni uzgoj bilja, odnosno konoplje (trimer, uređaje za emitiranje svjetlosti, za filtriranje zrak i ventilaciju, uređaje za regulaciju vlage i temperature). Za uzgoj marihuane u kontroliranim uvjetima trebaju struja, voda, ventilacija, toplina, klimatizacija... za što je potrebna velika količina električne energije. Upravo je, neslužbeno doznajemo, poveći račun za struju, uz raniju sumnju da dila marihuanu, policajcima bio povod za temeljit pretres doma 30-godišnjaka. I bili su u pravu.

Policija često otkriva, što priručne, što sofisticiranije, laboratorije za uzgoj marihuane. U srpnju prošle godine u Dardi je u domu drugog 30-godišnjaka policija pronašla 20 stabljika indijske konoplje, pet vrećica s 536 grama marihuane, staklenku sa sedam grama marihuane, vrećicu sa 17 grama psihodeličnih gljiva, preciznu digitalnu vagu, dva šatora upotrijebljena za ubrzani rast stabljika marihuane s pripadajućom opremom, jednu sušilicu te novac koji je pribavljen prodajom droge. Marihuanu je muškarac uzgajao i u plasteniku i u improviziranom laboratoriju.

U lipnju 2021. u Osijeku je policija otkrila kod 37-godišnjaka improvizirani laboratorij s pripadajućim uređajima svjetlosti, ventilacije i filtriranje zraka. Pri tome je pronađeno deset stabljika, sedam sjemenki i oko 225 grama marihuane, oko 530 grama amfetamina te tri metalne drobilice.

Da uzgajati marihuanu i nije neki problem, svjedoči primjer maloljetnice kod koje je, prije 10-ak godina na području Istre, policija pronašla posebno izrađen laboratorij za uzgoj marihuane, “indoor plantažu” sa šest zasađenih stabljika indijske konoplje, ukupne težine oko 460 grama. Pronašli su i dvije indijske konoplje te oko 28 grama marihuane. Manju sobu u kući maloljetnica je oblijepila folijom, postavila umjetnu rasvjetu, grijanje i ventilaciju te je uzgajala indijsku konoplju.

Prema podacima Europola i Europskog centra za praćenje droga i ovisnosti o drogama (EMCDDA), procjenjuje se da je maloprodajno tržište droga u EU-u vrijedno više od 30 milijardi eura godišnje, što ga čini glavnim izvorom prihoda za organizirani kriminal. Europa zauzima središnje mjesto u opskrbi i trgovini drogom, što dokazuje velika proizvodnja kanabisa i sintetičkih droga unutar EU-a.

Tržište droga u EU-u također se presijeca s drugim područjima kriminala, poput trgovine vatrenim oružjem i pranja novca. Neke države članice EU-a trenutačno se suočavaju s neviđenim razinama nasilja povezanog s tržištem droga, uključujući ubojstva, mučenja, otmice i zastrašivanja.

Korupcija je također ključna prijetnja u EU-u jer se kriminalne mreže oslanjaju na nju na svim razinama tržišta droge kako bi olakšale svoje aktivnosti i ublažile rizike. Korupcija ima korozivni učinak na tkivo društva, potkopavajući upravljanje, sigurnost i vladavinu prava.

Dodatnu zabrinutost izaziva činjenica da su kriminalne mreže koje djeluju na tržištu droga u EU-u vrlo prilagodljive, inovativne i otporne na globalne krize, nestabilnost te značajne političke i gospodarske promjene. Nedavni primjeri takvih šokova uključuju pandemiju COVID-19, ruski rat protiv Ukrajine i dolazak talibana na vlast u Afganistanu. Kao odgovor na to kriminalne mreže su se prilagodile, mijenjajući rute trgovine ljudima i prilagođavajući svoje metode