Osijek 11.11.2008ilustracija za crnu kroniku, nožSnimio:Dino Tijardović
Dino Tijardović
25.9.2024., 15:49
INCIDENT U GRADSKOM POGLAVARSTVU

Baranjac u gradskom poglavarstvu pokazivao nož, dobio 300 € kazne

Četrdesetjednogodišnji Baranjac nepravomoćno je osuđen na novčanu kaznu jer je došao naoružan u gradsko poglavarstvo. Nadležni sud proglasio ga je krivim jer je 16. travnja ove godine u 14.45, na javnom mjestu za vrijeme radnog vremena u hodniku zgrade poglavarstva jednog grada u Osječko-baranjskoj županiji, nosio hladno oružje - "preklopni nož", koje spada u kategoriju "D". Držao ga je rasklopljeno u desnoj šaci i time uznemirio druge građane.

Navedenim je počinio prekršaj iz Zakona o nabavi i posjedovanju oružja građana, zbog čega je dobio 300 eura kazne. Sud je odredio da mu se oduzima rasklopivi nož dužine 18 centimetara i da na raspolaganje Ministarstvu unutarnjih poslova RH. Novčanu kaznu dužan je platiti u roku od 30 dana po pravomoćnosti presude, a ako to ne učini, naplatiti će mu se prisilno. Ipak, novčana kazna smatrat će se u cijelosti plaćenom ako 41-godišnjak plati dvije trećine izrečene novčane kazne, u roku određenom ovom odlukom. Oslobođen je od plaćanja paušalnog troška prekršajnog postupka.

Optužni prijedlog protiv Baranjca podnijela je nadležna policijska postaja 17. travnja, a on je u svojoj obrani iskazao da su točni navodi iz optužnog prijedloga, da je prekršaj počinio na način, u vrijeme i na mjestu kako mu se to stavlja na teret. Rekao je i da se iskreno kaje zbog počinjenja ovog prekršaja te molio sud da ga, ako je u mogućnosti, što blaže kazni jer je slabog imovnog stanja.

- Imajući u vidu težinu, vrstu i način počinjenja i okolnosti prekršaja, prilikom odmjeravanja kazne okrivljenom, sud je našao kao olakšavajuće okolnosti da je prekršaj priznao i iskazao žaljenje zbog počinjenja prekršaja, da je slabijeg materijalnog stanja, prekršajno nekažnjavan, dok posebne otežavajuće okolnosti nije našao, pa je stoga primjenom čl. 37. Prekršajnog zakona izrekao blažu kaznu od Zakonom propisane, cijeneći naprijed navedene olakšavajuće okolnosti - navodi se, između ostaloga, u obrazloženju nepravomoćne presude na koju stranke imaju pravo žalbe u roku od osam dana nakon njezina primitka. Žalba se podnosi sudu koji je presudu i donio, a o žalbi odlučuje Visoki prekršajni sud RH u Zagrebu, kao sud drugog stupnja.