
Trump jača pritisak na Putina, Zelenski se nada rezultatima
Susret američkog i ukrajinskog predsjednika Donalda Trumpa i Volodimira Zelenskog u bazilici sv. Petra u Vatikanu na marginama subotnje ceremonije ispraćaja preminulog pape Franje Bijela kuća nazvala je produktivnim, a čelnik Ukrajine smatra da bi mogao biti i povijesni, "ako se postignu zajednički rezultati".
“Dobar sastanak. Jedan na jedan, uspjeli smo puno razgovarati. Nadamo se rezultatima svega onoga o čemu smo pričali", napisao je Zelenski na aplikaciji Telegram te dodao kako su razgovarali o "zaštiti života naših ljudi", "potpunom i bezuvjetnom prekidu vatre" te "pouzdanom i dugotrajnom miru koji će spriječiti povratak rata". Na kraju je zahvalio Trumpu, obraćajući mu se s "predsjedniče Donald Trump". Analitičari ističu kako njih dvojica trebaju jedan drugoga. "Trumpu je potrebna podrška Zelenskog, kako bi realizirao svoju ambiciju brzog mira između Rusije i Ukrajine, a Kijevu treba Trumpov pritisak na Moskvu da ublaži neke od težih uvjeta koje Putin postavlja", piše Reuters. Dva državna čelnika sjedila su na dva stolca usred bazilike nagnuta jedan prema drugome bez pomoćnika oko sebe. Razgovarali su oko 15 minuta. Dojam o značenju toga sastanka zasigurno je pojačao sam Trump, nedugo nakon toga napisavši na svojoj društvenoj mreži Truth Social kako možda ruski predsjednik Vladimir Putin zapravo ne želi obustaviti rat u Ukrajini i samo ga zavlači, zaprijetivši Rusiji jačanjem sankcija. "Nije bilo razloga da Putin ispaljuje projektile na civilna područja, gradove i sela posljednjih dana. To me navodi na pomisao da možda i ne želi obustaviti rat i samo se zafrkava sa mnom, a u tom slučaju moramo poduzeti nešto drugo", napisao je Trump, istaknuvši kako "umire previše ljudi". Navodno Trump razmatra dvije opcije - udar na bankarski sustav i jačanje već od ranije prilično snažnih sankcija protiv Rusije. CNN u svojoj analizi ovog susreta i izjava nakon njih ističe kako je Trump vjerojatno shvatio da Putin nije tako "lagan" kako je on mislio.
Moskva je pak objavila kako je ruski predsjednik Vladimir Putin na sastanku s Trumpovim izaslanikom Steveom Witkoffom kazao da je spreman pregovarati o ishodu sukoba u Ukrajini "bez ikakvih preduvjeta". Rekao je to glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov, no ruski predsjednik i dalje ponavlja svoje maksimalističke zahtjeve kada je posrijedi Ukrajina: kontrolu nad svih pet ukrajinskih regija koje kani anektirati, jamstvo da će Ukrajina odustati od pridruživanja NATO-u, kao i njezinu demilitarizaciju.
Navodno je dogovaran i još jedan sastanak Trumpa i Zelenskog nešto kasnije u subotu, no zgusnuti raspored dvaju predsjednika rezultirao je time da je Trumpov zrakoplov poletio iz Rima a da se to nije dogodilo. Bio je to prvi susret Trumpa i Zelenskog nakon incidenta u Bijeloj kući krajem veljače. Tada je, pred kamerama, došlo do verbalnog sukoba između Trumpa, američkog potpredsjednika JD Vancea i Zelenskog. Tom prilikom propao je i sporazum o pristupu SAD-a ukrajinskim sirovinama. Obje su strane nedavno, međutim, najavile da će uskoro potpisati sporazum o sirovinama.
Trump želi okončati ruski agresorski rat u Ukrajini i pritom zahtijeva posebne ustupke od Kijeva. Odricanje, primjerice, od poluotoka Krima, koji je Rusija anektirala još 2014. godine, ili od drugih područja na istoku Ukrajine koje je pripojila Moskva, Zelenski je to do sada kategorički odbijao.
Prema pisanju američkih medija, Kijev izrađuje protuprijedlog američkim planovima za okončanje rata, koji ostavlja prostor za moguće kompromise. Prema planu koji je dostupan New York Timesu, ne spominje se da bi Ukrajina trebala potpuno povratiti sve teritorije koje je Rusija zauzela. Također se, prema pisanju NYT-a, ne inzistira na članstvu Ukrajine u NATO-u. New York Times piše i kako ukrajinski plan i dalje predviđa da ne bude ograničenja za veličinu njihovih oružanih snaga, kao i stacioniranje "europskog sigurnosnog kontingenta", uz podršku SAD-a, na teritoriju Ukrajine. Po njima zamrznuta ruska imovina trebala bi se koristiti za obnovu ratom razrušene Ukrajine.
Predsjednik Francuske Emmanuel Macron i britanski premijer Keir Starmer također su razmijenili mišljenja o Ukrajini s Trumpom i Zelenskim boraveći u subotu u Rimu. Estonski predsjednik Alar Karis, koji je sjedio pokraj Trumpa i njegove supruge Melanije, rekao je da su kratko razgovarali o mirovnom procesu u Ukrajini te da je Trump ustvrdio kako smo "prilično blizu rješenja".