Belić: Njegujem zanat koji nestaje
Zajednica kulturno-umjetničkih društava, ZAKUD, i Općina Tordinci u predvorju vinkovačke Gradske knjižnice i čitaonice priredili su reviju kabanica, tradicionalnog šokačkog odjevnog predmeta, koje je izradio ili obnovio Stjepan Belić iz Antina, posljednji "abadžija" u hrvatskim krajevima, i dalje aktivan.
“Radim zanat koji je prije 130 godina izumro, a izrađujem 'aljine', kabanice, 'rajtozne' i sve ono što čini muške tradicionalne nošnje. Sve što smo vidjeli u reviji, izradio sam ili obnovio. Bit je da se stare stvari obnove, a potrebno je izraditi novo kako bismo zamijenili ono neobnovljivo. Ovaj događaj zahvala je ZAKUD-u, Općini Tordinci i Vukovarsko-srijemskoj županiji, koji su prepoznali zanat koji, nažalost, nestaje", rekao je Stjepan Belić i pojasnio kako su na reviji bila 24 odjevna predmeta koja nose muškarci i žene.
“Nosim kabanicu koju mi je prošle godine majstor napravio. Inače, u mom mjestu nemamo ovakvih kabanica, kod nas su većinom sa smeđim ili crvenkastim motivima, no kako moj brat ima s crvenkastim motivima, odlučio sam se za malo drukčiju. Majstor mi je rekao da je ovo za momke, što ja više nisam, no imam sinove, tako da sam ovo više dao izraditi za njih kada narastu. Oduvijek volim šokačko, imam sve komplete nošnji, roditelji su me od malih nogu učili da poštujem našu tradiciju", kaže Ivan Jelić iz Bošnjaka, jedan od sudionika šokačke revije kabanica i "reklji".
Prikladno odjeven u kabanicu bio je i načelnik Općine Tordinci, Davor Adžić, podsjetivši kako u tordinačkom kraju postoji više priznatih manifestacija poput Antinsko zimsko spremanje i Šokačka kraljica u Tordincima, a ovaj događaj svakako donosi nešto posebno. "Budući da je posljednji 'abadžija' u Hrvata upravo iz našeg Antina, nisam samo prigodno obučen nego je ovu 'aljinu' baš meni napravio majstor Stjepan Belić. Drago mi je zbog toga, prošli smo rat i bili smo okupirani i golemo bogatstvo nošnji je uništeno, tako da mi je baš zbog toga drago da postoje ljudi koji još uvijek rade originalne replike ovakvih nošnji. Nastojimo održati tradiciju i nekako imam osjećaj da zbog toga hendikepa kroz koji smo prošli možda još više volimo naše običaje nego netko tko je imao priliku sačuvati sve ono što je imao prije rata", rekao je Adžić.
Namjera organizatora ovog događaja bila je pokazati kako je ZAKUD puno više od folklora u kojem se uživa na brojnim folklornim priredbama i manifestacijama, te, kako je rekao Andrija Matić, predsjednik ZAKUD-a, da zna, može i hoće biranim prigodama i samim činima tradicijske kulture dati nove dimenzije razumijevanja i prihvaćanja hvalevrijedne zavičajnosti. "Držim da su ovakvi događaji od presudne važnosti za očuvanje naše bogate tradicije. Ako ovakve događaje ne budemo dobro promovirali i zainteresirali neke nove ljude, moglo bi to sa Stjepanom umrijeti", zaključio je Matić.