Velike tvrtke uvrštene na burzu moraju u upravi imati više žena
“Dobro je da žene idu na rukovodeća mjesta, no pretjerano administriranje nije dobro”
Prema izmjenama Zakona o trgovačkim društvima, 24 hrvatska poduzeća uvrštena na burzu koja imaju više od 250 zaposlenika, prihod veći od 50 milijuna eura i aktivu veću od 43 milijuna eura, do 30. lipnja 2026. godine, moraju osigurati uravnoteženu zastupljenost spolova u upravama i nadzornim odborima.
Ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan rekao je u saborskoj raspravi kako od 24 trgovačka društva uvrštena na burzu njih šest već sada ima takvu, uravnoteženu zastupljenost spolova u tim tijelima te izrazio nadu kako će ostalih 18 slijediti njihov primjer. Najavio je kako Ministarstvo financija priprema i zakon o pravnim osobama u državnom vlasništvu kojim će se i tu regulirati ta materija.
Izvedivost
Spomenutim izmjenama prenosi se Direktiva Europskog parlamenta i Vijeća iz 2022. o poboljšanju rodne ravnoteže među direktorima trgovačkih društava. Trgovačka društva koja imaju više od 250 zaposlenika, prihod veći od 50 milijuna eura te im je aktiva veća od 43 milijuna eura će do lipnja 2026. morati ispuniti uvjete da predstavnici nedovoljno zastupljenog spola zauzimaju najmanje 40 posto položaja neizvršnih direktora, a najmanje 33 posto svih direktorskih položaja mora biti popunjeno članovima podzastupljenog spola. Sukladno s time, pri odabiru kandidata za izbor na direktorski položaj prednost treba dati jednako kvalificiranom kandidatu nedovoljno zastupljenog spola. No takav prioritet ne bi trebao automatski biti bezuvjetan jer mogu postojati i iznimni slučajevi u kojima objektivne procjene u vezi s poslovnom situacijom jednako kvalificiranog kandidata drugog spola mogu poništiti prednost koja bi se inače trebala dati kandidatu nedovoljno zastupljenog spola.
Na tom tragu nezavisni ekonomski analitičar Predrag Bejaković kaže kako je o tom pitanju jako teško biti posve bezuvjetan. Ističe kako je sigurno potrebno da žene budu potpuno ravnopravne i na rukovodećim pozicijama, ali i smatra kako tu ima i nekoliko otežavajućih čimbenika. "U svakom slučaju podržavam inicijativu, no moramo biti svjesni kako u nekim tvrtkama jednostavno imate manje žena. Primjerice, u graditeljstvu. Također, ne bi se smjelo napredovati samo zbog svoje dobi, spola ili spolne orijentacije. To ne bi smio biti ograničavajući čimbenik, pa ni čimbenik koji vas tjera naprijed. Što ćete ako nemate dovoljno žena koje su odlučne, sposobne ili voljne da apliciraju na ta mjesta? Hoćete li ih onda 'umjetno' postavljati na te pozicije, a one će morati glumiti da to rade? Dakle, takvo administrativno rješenje je dobro, ali mi se čini kako uvijek treba pričati i o njegovoj izvedivosti", rekao nam je Bejaković.
Kaže kako ne zna je li možda rok za primjenu prekratak te postoji li mogućnost nekakve iznimke, i kakve. Kao i sve drugo, kada nešto pokušavate "ukalupiti", uvijek nailazite na poteškoće, dodaje. Prema Bejakovićevim riječima, treba u svakom slučaju poštivati direktive, no isto tako moramo biti svjesni poteškoća pri primjeni. Jer, primjerice, kaže kako se nas dvojica možemo dogovoriti da ćemo od sutra biti visoki 2,05 metara, no ne možemo preko noći izrasti na tu visinu.
Vlastiti primjer
“U Hrvatskoj je 250 zaposlenih puno, naše gospodarstvo se uglavnom sastoji od malih i srednjih poduzeća. Na zapadu je srednje poduzeće 250 zaposlenih, a kod nas je već veliko. Slijedom toga uvijek moramo biti jako oprezni pri bilo kakvom administriranju gdje se kaže - vi se trebate ponašati tako. Uvijek morate imati na umu kako ne znamo ni hoće li se gospodarska kriza, koju se opet najavljuje u zapadnoj Europi - primjerice Njemačkoj i Italiji - doista prenijeti i na Hrvatsku, te u kojoj mjeri. Onda biste bili u poziciji da se morate boriti za opstanak na tržištu, dok se u isto vrijeme trebate brinuti o ravnomjernoj spolnoj zastupljenosti na rukovodećim mjestima", ističe, dodajući kako je teško takve stvari istovremeno raditi. Smatra kako bi na rukovodećim mjestima stvarno trebali biti ljudi, i muškarci i žene, koji su stručni i sposobni.
“Mi i ovako imamo i u javnom i u privatnom sektoru doista ozbiljnih problema s menadžmentom, i sada ćete ono malo sposobnih i iskusnih muškaraca koji znaju posao, samo zbog ravnomjerne spolne zastupljenosti pod svaku cijenu mijenjati ženama koje možda nemaju to znanje i iskustvo. Da zaključim - dobro je da žene idu na rukovodeća mjesta, ali svako pretjerano administriranje i nefleksibilnost mogu imati dosta nepovoljne posljedice", zaključio je Bejaković.
Žene čine 56 posto visokoobrazovanog stanovništva u Hrvatskoj i njihov udio u visokoobrazovanom stanovništvu prevladava u svim dobnim skupinama mlađim od 60 godina. Istovremeno, prema podacima Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga za 2022. godinu, u kompanijama čije su dionice listane na burzi samo 23 posto članova nadzornih odbora i 16 posto članova uprava bile su žene. Preciznije, 67 posto kompanija koje su listane na burzi nije imalo ni jednu ženu članicu uprave u 2022. godini, a u 34 posto kompanija žene nisu bile zastupljene u nadzornom odboru. Kako kompanije izlistane na Zagrebačkoj burzi primjenjuju standarde Kodeksa korporativnog upravljanja, proizlazi zaključak da je jaz u rodnoj ravnoteži na razini cijelog hrvatskog gospodarstva još izraženiji, ističe Hrvatska udruga poslodavaca koja obećava vlastitim primjerom pokazati dobrobiti rodne ravnopravnosti u upravljačkim tijelima.