Osijek, 26. 11. 2024., stambena zgrada, stambene zgrade, zgrada, stanovanje SNIMIO BRUNO JOBST
BRUNO JOBST
28.11.2024., 09:28
VIŠE OPCIJA ZA VLASNIKE STANOVA I STANARE

Nove mjere za zaštićene najmoprimce

Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine predstavilo je program mjera na temelju kojeg će zaštićeni najmoprimci u stanovima u nominalnom privatnom vlasništvu do 1. siječnja pod prijetnjom deložacije morati napustiti dosadašnje domove u kojima su desetljećima živjeli i plaćali najam ili se nagoditi s formalnim vlasnicima ili državom za manji državni stan. Riječ je uglavnom o populaciji samaca i parova starije dobi.

Među mjerama je ponuda države u rasponu od 50.787 do 60.945 eura za isplatu zaštićenom najmoprimcu da iziđe iz takvog stana, odnosno za dvoje članova kućanstva iznos od 62.737 do 75.285 eura. Makar je riječ o iznosima koji odudaraju od realnih tržišnih cijena stambenih kvadrata, ministar Branko Bačić izrazio je uvjerenje da će se primjenom takvog instrumenta "stvoriti balans između interesa vlasnika stanova i zaštićenih najmoprimaca". Bačić je rekao kako je već poslano 75 ponuda zaštićenim najmoprimcima za isplatu i iseljenje, ukupne vrijednosti veće od pet milijuna eura.

Među mjerama je i ponuda preseljenja u državne stanove ili zamjena s vlasnicima. Bačić tvrdi da bi se u stotinjak državnih stanova mogli preseliti zaštićeni najmoprimci nakon što se stanovi obnove. Osim toga, u ožujku iduće godine počet će gradnja zgrade sa 152 stana u zagrebačkom Blatu, a početkom veljače u Splitu na Sirobuji kreće se u izgradnju zgrade s 58 stanova koji bi se također ponudili najmoprimcima.

Bačić je objavio da je završena izrada Registra stanova, odnosno centraliziranog popisa s podatcima o svim stanovima u državi u vlasništvu ili suvlasništvu fizičkih i pravnih osoba u kojima stanuju zaštićeni najmoprimci, a zaprimljeno je ukupno 3118 prijava za 2158 nekretnina. U 12 najvećih gradova podneseno je najviše zahtjeva, najviše u Zagrebu (989) i Splitu (437).

ZAKINUTI

Prema Zakonu o najmu iz 1996. dotadašnji nositelji stanarskog prava proglašeni su “zaštićenim najmoprimcima” a završili su kao jedina kategorija stanovništva kojoj je odbijeno pravo otkupa stanova tijekom masovnog procesa otkupljivanja stambenih kvadrata od države ukidanjem instrumenta društvenog vlasništva početkom devedesetih godina.

“Prijaviti su se trebali zaštićeni najmoprimci i vlasnici stanova, a za 1151 nekretninu javila se samo jedna strana, pa će se morati dodatno utvrđivati pravo stanje", naveo je Bačić te dodao da je prosječna veličina stana u registru 65,6 kvadrata.

Problem koji nije uspjela riješiti ni jedna vlada u proteklih 30 godina manifestirao se u činjenici da nominalni vlasnici stanova nisu dobili odštetu od države za stanove kojima nisu mogli raspolagati, a korisnici nisu imali zakonsku mogućnost kako sigurno i trajno riješiti svoje stambeno pitanje. Zbog proteka vremena dosadašnji zaštićeni najmoprimci postali su umirovljenici, pa je, primjerice, u Zagrebu riječ o ljudima prosječne dobi od 70 godina. Mnogi od njih nisu doživjeli novi zakon. V.Vesić n