Primorac o poreznoj reformi: Nemamo iluzija da će cijene pasti toliko da svi jednostavno riješe stambeno pitanje, ali izmjene će pomoći
Obično kažemo da je dobar porezni sustav onaj koji je star, koji se ne mijenja. Promjene koje se događaju doista jesu učestale, međutim ako unaprjeđuju porezni sustav ili idu u korist poreznih obveznika, onda smatramo da koliko god je stresno promjene uvoditi, da je njihova korist veća od nedostatka koji izazivaju same po sebi, poručio je ministar financija Marko Primorac koji je na Ekonomskom fakultetu u Rijeci održao predavanje o poreznoj reformi.
Prenisko oporezivanje
“Cilj kojim smo se vodili u kontekstu poreznih izmjena koje će stupiti na snagu od iduće godine je rješavati izazove s kojima smo suočeni, a prije svega je to snažan rast cijena nekretnina i najma, i to vjerojatno zbog ranijeg preniskoga oporezivanja" dodao je.
“Puno je čimbenika koji su utjecali na povećanje cijena nekretnina i najma općenito, no smatramo da je ono što je dugoročno potaknulo potražnju za nekretninama bilo upravo prenisko oporezivanje. U Hrvatskoj nismo imali ono klasično oporezivanje nekretnina, a isto tako porez na kratkoročni najam bio je prilično blag. Ako se određena djelatnost ne oporezuje, za investitore to znači da je oportuno ulagati u takve sektore. U tom kontekstu u Hrvatskoj se pojavio fond od oko 600 tisuća stanova, koji su de facto prazni. Do sada je dugoročni najam oporezovan stopom od 8,4 posto, a kratkoročni s 2 posto, što je nekima bio jasan signal da ulažu u nekretnine u svrhu kratkoročnog iznajmljivanja. Naravno da su strani ulagači dobrodošli, ali njihova snažna potražnja u Zagrebu, na Jadranu, dodatno je dizala cijene za naše građane i mlade koji pokušavaju riješiti svoje stambeno pitanje. Naravno da država onda mora nešto učiniti. Planu stambene politike dajemo dakle doprinos i kroz porezni sustav. Nemamo iluzija da će sutra pasti cijene najma i nekretnina toliko znatno da svi vrlo jednostavno i bezbolno kupe nekretninu i riješe svoje stambeno pitanje, ali svakako će ovo dati doprinos. Ako imate 600 tisuća praznih nekretnina, te ako se zbog poreznih izmjena i ostalih mjera stambene politike bar 10 posto tog fonda konvertira u dugoročni najam ili stavi na tržište, govorimo o 60 tisuća stambenih nekretnina, već bi to bio znatan iskorak, a to nam i je cilj", kaže Primorac.
Motivi
Državi bi, kaže, za izgradnju 60 tisuća stambenih nekretnina bilo potrebno nekoliko godina i pitanje uz koje resurse, kapacitete i cijenu. Što se tiče najma, cilj je ujednačiti porezno opterećenje na dugoročni i kratkoročni. "Odlučili smo zadržati paušal da ne bude preveliki stres, ali i povećati iznose paušala kako bi što više odražavali stvarno stanje. To jesu povećanja, donja granica raste, ali još više pokazuje koliko je sustav oporezivanja do sada bio neprimjeren i koliko je kratkoročni bio podoporezovan u odnosu prema dugoročnom. Zato ovo nije nikakav udar na male iznajmljivače. To je prihod lokalne samouprave i stopu zadaje sama jedinica lokalne samouprave unutar zadanih raspona. Dakle, ako netko ne želi porez na nekretnine, primijenit će najnižu razinu. No, porez na nekretnine može biti konstruktivan za rješavanje stambenog pitanja", poručio je ministar.
Studente je zanimalo hoće li moći lakše riješiti pitanje stanovanja, na što je Primorac odgovorio da je siguran da će ove porezne izmjene tomu pridoprinijeti, no u kojoj mjeri i kojom dinamikom, na to pitanje, kaže, nitko ne može odgovoriti. "Ali ako ste prije imali motiv pojedinih investitora da ulažu u nekretnine u Hrvatskoj jer nije bilo poreza, onda će taj motiv sada stati, nestat će. Porezi, dakle, mogu utjecati na cijenu, ovisno, naravno, o tome koliki su, a to sada ovisi i o jedinicama lokalne samouprave, ovisno o tome kako će ih utvrditi."