Zagreb, 25.07.2024. - Sjednica Gospodarsko-socijalnog vijeća na kojoj se, između ostaloga, raspravljalo o izmjenama u poreznom sustavu Republike Hrvatske te radu županijskih gospodarsko-socijalnih vijeća. Na fotografiji Krešimir Sever, Marin Piletić.foto HINA/ Admir BULJUBAŠIĆ/ abu
Hina
12.11.2024., 19:43
SOCIJALNI PARTNERI PODRŽALI TROGODIŠNJE PROJEKCIJE VLADE

Napokon će se osnovati e-baza pokrivenosti kolektivnim ugovorima

Sjednica Gospodarsko-socijalnog vijeća trajala je u utorak satima, iako su svi socijalni partneri zadovoljni izišli sa sastanka - analizirane su trogodišnje projekcije razvoja i fiskalnog sustava u obliku nacionalnog strukturnog plana, a s obzirom na to da je Vlada s tim dokumentom prvo došla na GSV, a tek onda će i sama u četvrtak raspravljati o tome, svi su izišli ozareni s ovog susreta jer su projekcije pozitivne. Inflacija i cijene bile su u drugom planu, uglavnom je bilo riječi o razradi NPOO-a, od kojeg svi mogu imati koristi, stoga je i ministar Marin Piletić zadovoljan reakcijama.

“Jedna od dugo iščekivanih točaka bila je prezentacija sustava e-baze kolektivnih ugovora, to je podloga za širenje pokrivenosti broja radnika. Ja sam zadovoljan", poručio je Piletić. U trgovini pokrivenost je bila 48 posto, a u međuvremenu smo došli do 62 posto, to je velik uspjeh, rekao je. Bitan je i efekt kolektivnih ugovora jer to izravno utječe na prosječne plaće, kao i na ugovaranje drugih materijalnih prava, ističe Piletić.

Sindikati su analizirali i strukturu kolektivnih ugovora, koja prema direktivama EU-a o minimalnoj plaći predviđa da bar 80 posto radnika mora biti pokriveno kolektivnim ugovorom, bilo granskim, bilo kućnim itd. U Hrvatskoj je taj postotak donedavno bio tek na oko 43 posto, a i to su uglavnom bile državne i javne službe - sada se prešlo 60 posto napokon, i Krešimir Sever je time zadovoljan. To opet nije dovoljno, ali je veliki napredak, rekao je. Sada radna skupina koja radi akcijski plan za tu nacionalnu pokrivenost od 80 posto može početi raditi - tako bi Hrvatska napravila svoj plan kako u razumnom razdoblju to dostignuti. "To znači da će postojati minimalni standardi uvjeta rada za sve. Voljnosti u telekomunikacijama i bankama zasad nije bilo - sad će je morati biti", rekao je Sever.

Treća je tema visina naknada za miritelje - njih je sve manje, oni su imali male naknade, 250 kuna još iz 2003. godine, a sad će njihove naknade rasti automatizmom iz godine u godinu, rekao je Sever.

Kretanje plaća i inflacije za projekcije 2025-2026-2027. nije bila glavna tema sastanka, potvrdio je, iako se inflacija opet budi, njegova je ocjena.

“Sigurno je da su cijene hrane previsoke, često za to nema opravdanja, primjerice za cijene kruha. Time smo nezadovoljni svi mi, ali sigurno i sama vlast", kaže Sever. Ali dok ljudi kupuju bez bojkota, nema promjene. Tek kad se dogovorimo da svi zajedno bojkotiramo, kao u Italiji ili Turskoj, tada bi trgovci možda razmislili isplati li im se ta pohlepa, a žrtva su i građani, ali i proizvođači. "Čak i kad je Vlada spuštala PDV na 5 posto, trgovci nisu smanjivali cijene. Mi smo svi zajedno žrtve toga", rekao je Sever.

Kada je riječ o proračunu za iduću godinu, Sever je potvrdio da će se osnovica za plaće opet rješavati naknadno, ali tako je - kaže - iz godine u godinu, pa ni u tome nema ništa čudno.

U ime HUP-a poručili su da je sjednica bila - himnična, da nikakvih razloga za konflikt nije bilo. Sve je unaprijed dostavljeno socijalnim partnerima, tek idućih dana Vlada će formalizirati odluke, stoga su poslodavci itekako zadovoljni. "Razrađeni su detalji NPOO-a tijekom iduće tri godine, i nema nikakvih nesuglasica, to je dobra praksa, zadovoljni smo", poručuju poslodavci.

Naravno, za njih su ideje sindikata o bojkotu trgovaca - strane. Ministar, pak, kaže da ga cijene muče kao i ostale građane, ali da Vlada radi na tome da se inflacija suzbije. "Jedno sigurno možemo reći: plaće u državnom i javnom sektoru nastavit će rasti", poručio je Piletić.