FOTO Tatjana Trtanj

FOTO Tatjana Trtanj

15.10.2023., 18:47

SVJETSKI DAN OŽIVLJAVANJA

Pravodobna reakcija može spasiti 100 tisuća života godišnje u Europi

Svjetski dan oživljavanja, 16. listopada, posvećen je podizanju svijesti o kardiopulmonalnoj reanimaciji i stjecanju znanja o tome kako pokrenuti srce koje je prestalo kucati. Podsjeća na to da svatko može naučiti osnovne mjere kardiopulmonalne reanimacije uz upotrebu automatskog vanjskog defibrilatora (AVD) i tako potencijalno spasiti život u slučaju srčanog zastoja. Svjetski dan oživljavanja potiče pojedince, škole, organizacije i zajednice da se proaktivno uključe u programe edukacije iz kardiopulmonalne reanimacije te steknu znanja potrebna za učinkovito reagiranje u hitnim situacijama.

Slijedno tome inicijativa "Spašavamo živote" Europskog reanimatološkog društva i krovne europske nogometne udruge UEFA su na stadionu NK Osijek održali edukaciju iz laičke kardiopulmonalne reanimacije (CPR) uz uporabu automatskog vanjskog defibrilatora. Edukaciju su organizirali i proveli Hrvatsko reanimatološko društvo u suradnji s Hrvatskim zavodom za hitnu medicinu Osječko-baranjske županije i Crveni križ Osijek. Spašavanje su vrijedno vježbali kadeti NK Osijek i članovi futsal akademije MNK-a Osijek. Podsjećamo, kardiovaskularne bolesti vodeći su uzrok smrti u Hrvatskoj, a toj skupini pripada i iznenadni srčani zastoj kod kojeg zbog poremećaja srčanog ritma dolazi do trenutačnog gubitka srčane funkcije te prestanka dotoka krvi u mozak i druge organe, odnosno do smrti. Prema podacima Hrvatskog kardiološkog društva, od iznenadnog srčanog zastoja u Hrvatskoj godišnje umire 9000 ljudi, odnosno jedna osoba svakog sata. Poznavanjem osnovnih mjera kardiopulmonalne reanimacije i pravodobnim reagiranjem mogu se spasiti životi i povećati šanse za preživljene do čak 100 tisuća života godišnje diljem Europe.

"Iznenadni srčani zastoj može se dogoditi bilo kome, bilo kada i bilo gdje, a kardioplumonalna reanimacija spašava život u toj situaciji. Misija je Europskog reanimatološkog društva (ERC) spašavanje ljudskog života omogućavanjem dostupnosti visokokvalitetne reanimacije svima. Da bi postigli taj cilj, potrebno je educirati što širu populaciju. U toj su namjeri ERC i UEFA pokrenuli kampanju podizanja svijesti značenja kardiopulmonalne reanimacije koju čine trening i edukacija iz CPR-a. Konkretno ova inicijativa za cilj ima osvijestiti mlade kao i sve ljubitelje nogometa u cijelom svijetu na problem srčanih zastoja", objasnila nam je instruktorica Hrvatskog reanimatološkog društva Dragana Bekić, dr. med., specijalistica hitne medicine iz KBC-a Osijek. D.Majetić n