Brijest, 04. 10. 2023., pozar, veliki pozar, Drava International, vatra, gusti dim, plastika<br>SNIMIO BRUNO JOBST
Brijest, 04. 10. 2023., pozar, veliki pozar, Drava International, vatra, gusti dim, plastika
SNIMIO BRUNO JOBST
BRUNO JOBST
4.10.2023., 17:18

UZROCI, POSLJEDICE, ISTRAGE...

Ovakav požar nikada dosada nisam vidio

Banjan: Prvi put smo se suočili s fenomenom olujnog požara * Problem je nestručno uskladištena plastika

Ovakav požar nisam vidio u tridesetogodišnjoj vatrogasnoj karijeri. Tako o požaru u tvrtki Drava International za naš list govori Boris Banjan, zamjenik zapovjednika JVP-a Osijek.

Opasni spojevi

"Požar je prema mojim saznanjima izbio u središtu samljevenih i baliranih plastičnih boca. Gorjela je nepregledna količina koja se procjenjuje na nekoliko tisuća tona plastike smještenih na pet hektara zemljišta. Ističem da smo se prvi put u urbanoj sredini suočili s fenomenom olujnog požara koji nastaje zbog jakog vjetra, podtlaka, smanjenja koncentracije kisika, velike topline i produkata izgaranja u zoni požara. Požarna oluja nosila je velike kugle zapaljenog materijala i po pedeset metara u svim smjerovima, pa je u svakom trenutku postojala mogućnost prebacivanja požara. Najviše smo problema imali s nepropisno i nestručno uskladištenom plastikom. Nije bilo dovoljno širokih protupožarnih prosjeka, zbog čega su se plastične gomile rušile i požar se lako prenosio u sljedeći sektor ugrožavajući život gasitelja koji su davali sve od sebe. Napominjem da smo nakon dojave na požar stigli u rekordnom vremenu primijenivši taktiku koja je uključivala gašenje te hlađenje vodom kao i drugim raspoloživim sredstvima za gašenje plastike. Problem je nastao kada smo se priključili na raspoložive hidrante, pa je pao tlak te smo ostali bez vode. Prebacivanje na vanjske hidrante znatno nam je usporilo akciju. Zbog navedenog zaključili smo da ovaj katastrofalni požar nećemo moći odraditi kao druge i prešli smo na taktiku zaštite proizvodnih hala. Smatram da smo u tome uspjeli jer nijedan pogon nije oštećen toliko da bi bila zaustavljena proizvodnja. Profesionalna etika mi nalaže da kažem kako je ovo jedan od najvećih i najnepotrebnijih požara u povijesti JPVP-a Grada Osijeka. Osim izravne štete vlasniku prouzročio je i ozbiljnu ekološku ugrozu u našem okolišu", zaključio je Banjan, kojem je ovo bilo četvrto gašenje požara kod istog industrijalca.

U požarima plastičnih masa kao što je ovaj u tvrtki Drava International u okoliš se oslobađaju nemjerljive količine otrovnih, kancerogenih i mutagenih tvari. Osim trenutačnih posljedica oslobađanja štetnih tvari stanovništvo bi moglo u nadolazećem razdoblju trpjeti zbog raznih štetnih spojeva poput halogena koji su zabranjeni zbog svoje toksičnosti i emisije u plinovitu fazu kad se zapale. Halogeni spojevi poput broma, klora i fluora, koji se oslobađaju u požaru polimera, višestruko su opasni za zdravlje. Ovakvi su požari fatalni i za okoliš jer se u neograničenim količinama štetnih tvari onečišćuju voda, zrak i tlo, odnosno mikroklima i ozonski omotač. Na sve će doći i troškovi sanacije zemljišta, dugotrajna mjerenja, oporaba, izgubljeni sati u školstvu, zdravstvu, prijevozu i drugi problemi počinjeni lokalnoj zajednici koja je prisiljena snositi posljedice nestručnih i nedovoljnih mjera preventivne zaštite od požara.

Utjecaj na njive

"Izgaranje plastike uvijek je vrlo opasno jer uz trenutačno onečišćenje zraka i okoliša ima i dugotrajne posljedice zbog taloženja raznih opasnih čestica u okolišu", rekao je za Jutarnji list toksikolog prof. dr. Franjo Plavšić. Dodaje da je uvijek kad gori plastika vrlo velika opasnost i za ljude i za okoliš. "Osim ugljičnog monoksida i dioksida pojavljuju se i drugi plinovi, ali i zbog svoje kancerogenosti vrlo opasni dioksin. Tijekom takvih požara nastaje puno opasnih produkata i zato je važno da ljudi slušaju upute nadležnih službi, poglavito da ne ostaju na otvorenom", objašnjava prof. dr. Plavšić za Jutarnji.

Ministrica poljoprivrede Marija Vučković u srijedu je izjavila kako požar plastike u tvrtki Drava International u Osijeku nije zahvatio poljoprivredne površine, ali se ne može isključiti štetan utjecaj tih tvari na poljoprivredna zemljišta i životinje. "Stoga će što prije i čim to bude moguće Centar za sigurnost hrane u okviru Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu zajedno s drugim službama obaviti službenu procjenu i dati preporuke što treba činiti", istaknula je. Na pitanje kako možemo biti sigurni da ta hrana neće u sljedećim danima završiti na tržnicama ili u nekim trgovinama Vučković je odgovorila: "Pričekat ćemo cjelovito prvo izvješće Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu i preporuke". "Naš se sustav kontrolira na više razina, postoji ozbiljna suradnja između Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu, Ministarstva poljoprivrede i Državnog inspektorata, o svemu se javnost izvještava, pa neće ni ovaj put biti nedostataka", istaknula je. n