Davorin Visnjic/Pixsell
5.10.2021., 00:00
REFORMA SUSTAVA SOCIJALNE SKRBI: IZMJENA SEDAM ZAKONA
Zajamčena minimalna naknada raste na 1000 kn
Ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Josip Aladrović predstavio je u ponedjeljak reformu sustava socijalne skrbi čiji je cilj bolji i transparentniji sustav koji će korisnicima pružati kvalitetnije usluge u njihovim lokalnim sredinama. Cjelovita reforma sustava socijalne skrbi uključuje sedam zakonskih rješenja i tri nacionalna plana usmjerena na borbu protiv siromaštva, razvoj socijalnih usluga i izjednačavanje mogućnosti za osobe s invaliditetom koja uz sebe vežu akcijske planove.
Brojne promjene donijet će Zakon o socijalnoj skrbi, Zakonom o udomiteljstvu rješavaju se određeni izazovi čiji intenzitet raste u posljednje vrijeme, a preostalih pet zakonskih rješenja odnosi se na regulirane profesije. Za paket zakona predviđeno je 1,2 milijarde kuna više sredstava u dvogodišnjem razdoblju koje će se alocirati za sustav socijalne skrbi, rekao je ministar.
Zakonom o socijalnoj skrbi želi se smanjiti rizik od siromaštva, pa će se ići na povećanje osnovice za izračun zajamčene minimalne naknade s 800 na 1000 kuna u 2022. Predlaže se jedinstvena metodologija za izračun cijena usluga, ali i osnivanje Hrvatskog zavoda za socijalni rad s predviđenim početkom rada od prvog dana 2023. Usluge se trenutno pružaju kroz 82 centra za socijalnu skrb, a s obzirom na to da je taj fragmentirani sustav pokazao manjkavosti, predlagatelj smatra da ga treba centralizirati kako bi korisnici imali ujednačeniju uslugu u svim dijelovima Hrvatske. Zakonom o socijalnoj skrbi predlaže se i osnivanje Obiteljskog centra kao samostalne ustanove, ali i nova zapošljavanja, osnivanje povjerenstva za pritužbe građana od 1. siječnja 2022. i nastavak smanjenja javnih ovlasti. Izmjene Zakona o udomiteljstvu donose veće opskrbnine za korisnike, od 15 do 60 posto veće naknade za udomitelje te fleksibilnije uvjete za udomitelje kako bi se populariziralo udomiteljstvo koje se smatra najboljim oblikom institucionalizirane skrbi.
Reforma dolazi gotovo dvije godine nakon jedne od najtežih zdravstvenih i ekonomskih kriza koje su nas pogodile i s obzirom na sve nove okolnosti ima za cilj poboljšati i povoljno utjecati na društvene odnose koji su možda narušeni jednim dijelom pandemijom, ali su povezani i s izazovima s kojima se suočavamo u posljednje vrijeme, rekao je ministar. H{embed_infobox_gray}260652{/embed_infobox_gray}