
Iz Udruge turističkih vodiča grada Vukovara ovih je dana na adresu Ministarstva turizma poslan apel za otvaranje ispostave turističke inspekcije u Vukovaru zbog velikog problema s turističkim vodičima koji rade na crno, što se u Vukovaru drži posebno osjetljivim zbog, između ostaloga, tematike Domovinskog rata i načina na koji se novija hrvatska povijest prenosi turistima.
Čelnik te udruge Dubravko Žuvić potkrijepio je to i činjenicom da "Vukovar postaje važna turistička destinacija Slavonije i Srijema".Rijetke inspekcije
- U Vukovar dolazi mnogo turista, a događa se da ih vode vodiči koji nemaju licencu, odnosno dozvolu da to rade - kaže Žuvić, dodajući da je "teško reći" koliki je opseg te pojave. Kaže, međutim, kako se u Vukovaru turistički vodiči na terenu s time često susreću, a turističke su inspekcije rijetko na tom području.- Svjesni smo opterećenosti nadležne institucije i malog broja inspektora - dodaje Žuvić. Međutim, turistička inspekcija je, navodi, u prošlu subotu obavila više kontrola u Vukovaru, a slijedom dopisa koji je zbog navedenog problema i Zajednica turističkih vodiča Hrvatske poslala premijeru Andreju Plenkoviću, predsjedniku Sabora Gordanu Jandrokoviću i Turističkoj inspekciji. Žuvić kaže da se na dopis brzo reagiralo, no zasad mu nisu poznati rezultati inspekcije. Žuvić objašnjava kako po gradu Vukovaru i Vukovarsko-srijemskoj županije grupe turista mogu voditi samo turistički vodiči koji su za taj dio Hrvatske prošli propisanu obuku, a posebno se to odnosi na zaštićene lokalitete, kakvih je u Vukovaru u ovom trenutku desetak - od Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata, mjesta masovne grobnice na Ovčari i križa na Dunavu do barokne jezgre grada, Eltzova dvorca ili Franjevačkog samostana i crkve sv. Filipa i Jakova. Upravo zbog zaštite vodiča s licencom ove je godine osnovana njihova udruga u Vukovaru, u kojoj je trenutno osam članova, a u gradu je između 20 i 25 turističkih vodiča s licencom, iako nisu svi aktivni.
O postojanju vodiča na crno znaju i u TZ-u Vukovara. "Nekoliko je puta upozoravano na to da se u Vukovaru pojavljuju nelicencirani turistički vodiči, kao i da ima vodiča koji imaju licencu, ali turistima pričaju svakakve priče, posebice o Domovinskom ratu", rekla nam je direktorica TZ-a Marina Sekulić. "Obraćali smo se Ministarstvu turizma i glede novog pravilnika o zaštićenim područjima u smislu da se Vukovar kao mjesto posebnog pijeteta, o čemu se očekuje i zakonska odredba, zaštiti kao cjelovit lokalitet. A u tom slučaju to bi značilo i obvezno licencirane turističke vodiče, koji bi, pak, morali polagati i dodatne ispite, i tada bismo mogli sustavnije pristupiti tome da licencirani vodiči ne pričaju različite priče, posebno one koje su vrlo osjetljive, o Domovinskom ratu", rekla nam je Sekulić.
Dodala je kako Vukovar, Osijek i Baranja imaju, u pet slavonskih županija koje pokriva turistička inspekcija u Osijeku, najveći priljev turista i da bi, uz sve razumijevanje glede malog broja inspektora, ipak valjalo provoditi češće kontrole na tim područjima.