Osijek, 17. 04. 2025., kino Urania, Praslovan, projekcija filma, Zoran Predin, Slobodan Maksimović - redateljSNIMIO BRUNO JOBST
BRUNO JOBST
19.4.2025., 08:00
PREMIJERA FILMA “PRASLOVAN”

Zoran Predin: U filmu jedna sekvencija ide u drugu i svaka je nova iznenađenje

Film, sniman pet godina, ne govori samo o njemu već i o jednom vremenu

Nakon velike promotivne filmske turneje u osječkom je kinu Urania napokon dočekana premijera filma "Praslovan". Uz redatelja filma Slobodana Maksimovića uzbuđene Osječane dočekao je i sam Zoran Predin, a za razliku od njegovih prethodnih gostovanja na koncertima u kinu - ovaj put kao sam protagonist filma.

“Praslovan" je emotivan i inspirativan biografski film koji prati život i karijeru jednog od najvažnijih kantautora s ovih prostora. Film otkriva Predinov put od mladosti u Mariboru, gdje se počeo baviti glazbom, do vrhunca slave s bendom "Lačni Franz" i solokarijere, koja ga je učinila legendom glazbene scene.

- Zašto baš film o Predinu? Četrdeset pet godina karijere, 45 albuma, luda karijera, super priče. On je jedan od definitivno najutjecajnijih glazbenika na području bivše Jugoslavije, a jugoslavenska rock'n'roll scena bila je treća u svijetu, odmah iza Velike Britanije i Amerike. Film je dokumentarni, ali ima igranih dijelova. Statističke podatke i tehnikalije snimili smo na vrlo zanimljiv način kroz jednog turističkog vodiča koji vodi turiste kroz Maribor i na kraju ih odvede u Muzej voštanih figura posvećenih Zoranu Predinu. Riječ je o autentičnom glazbeniku koji je počeo svoju karijeru kroz bend "Lačni Franz" i uspješno je nastavlja već više od četiri desetljeća. Uz to, mijenja se od novovalovskog punkera do čovjeka koji je nastupao s Arsenom Dedićem, sve do današnjeg izuzetnog kantautora koji još uvijek puni dvorane i ima svoju publiku - govori Maksimović.

Kritika vlasti

Kroz retrospektivu najvećih hitova film pokazuje kako su njegove pjesme odražavale društvene promjene i osobne preokrete. Film završava intimnim pogledom na Predinov život, uključujući uspone i padove te utjecaj koji je imao na svoju obitelj i prijatelje.

- Osamdesetih godina prošlog stoljeća sustav je bio poprilično zatvoren, tako da su se mnogi kritički tekstovi morali pisati dvoznačajno. Dakle, vi mislite da je riječ o nekim ljubavnim pjesmama, a zapravo je u podlozi kritika društvenog sustava. Tada su glazbenici morali prije svakog koncerta prijaviti svoje tekstove, da bi ih tadašnja policija iskontrolirala, pročitala o čemu se radi, pa onda tek odobrila. Lačni Franz dobio je etiketu šund ploče, što znači da su bile skuplje zato što nisu bile, prema ocjeni tadašnje vlasti i cenzora, toliko kvalitetne da bi se prodavale bez poreza. Danas, kada Predin i dalje stvara, čak je i gora cenzura jer te samo izignoriraju i jednostavno ne vrte tvoje tekstove te, na neki način, stvari odlaze u bunker. Bez obzira na to što su se neke stvari izmijenile, Predin nikada nije i danas je još uvijek borac za pravdu i slobodu govora - ističe Maksimović.

Film, koji je sniman pet godina, ne govori samo o Predinu već i o jednom vremenu, epohi i generaciji koja je živjela i stvarala, a sve tajne otkrivaju se kroz izuzetne arhivske materijale, pružajući potpuno ogoljeni pogled u Predinovo srce i stvaralaštvo.

Osijek, 17. 04. 2025., kino Urania, Praslovan, projekcija filma, Zoran Predin, Slobodan Maksimović - redateljSNIMIO BRUNO JOBST
BRUNO JOBST

Premijerom u Osijeku, nakon Zagreba, Rijeke i Karlovca, službeno je započela hrvatska distribucija filma. U Sloveniji, kaže redatelj, publika je rekla da nikada nije doživjela takav pljesak u kinu, a istoj reakciji nada se i sada. Marijana Bošnjak, direktorica Kinematografa Osijek, ističe da su upravo Maksimovićevi filmovi najgledaniji.

- Nadam se da malo pretjeruje. Strašno volim Marijanu zato što je divna osoba i jako posvećena širenju filmske kulture u Slavoniji, ne samo u Osijeku. Uvijek mi je zadovoljstvo doći u Osijek zato što se doista potrudi ne samo da film dođe na veliko platno u ovo prekrasno kino koje svima prepričavam nego se potrudi da ima i stalnu, vjernu publiku. Doista je lijepo kada dođete u kino, sjednete s poznatim i nepoznatim ljudima i gledate film, tako da se veoma radujem osječkoj premijeri. Zavidim gledateljima, ja bih ga volio pogledati njihovim očima, ali nažalost, nemam taj privilegij. Nadam se da će uzeti neki dobar Predinov tekst ili razmišljanje i da će se dobro nasmijati u filmu. Vidjet ćete strašne aktere od pokojnog Đorđa Balaševića do izuzetnog Miljenka Jergovića, Ante Tomića, Borisa Dežulovića. Tu je i velika epizoda s Arsenom Dedićem, Gabi Novak, Matija Dedić, izuzetni Zoran Čutura. Ima za svakoga po nešto - zaključuje Maksimović.

Zoran Predin kao žila kucavica "Praslovana" pogledao je film bar deset puta, no doživljaj je svaki put isti - sreća, zadovoljstvo i zahvalnost.

- Bio sam ugodno iznenađen kako je Maksimović dobro uspio napraviti film o meni i o mojoj karijeri, o vremenu u kojem sam radio, ljudima s kojima sam surađivao, na način mog karaktera. Ja se bavim različitim stvarima u životu i takav je i film. Jedna sekvencija ide u drugu i svaka je nova iznenađenje. Kada se u filmskim krugovima pojavila ideja o snimanju, jedino što sam tražio je da redatelj bude upoznat s mojom jugoslavenskom karijerom s obzirom na to da se u Sloveniji puno toga ne zna jer o tome nikada nisam pričao. Sada su svi iznenađeni, obaraju ih s nogu komplimenti Đoleta Balaševića i brojnih, meni jako dragih, ljudi. Otkrivaju me na neki novi način, gledaju me drugim očima i ja sam jako zadovoljan. Da ne govorim previše, mislim da je najpametnije otići u kino i pogledat film - govori Predin.

Kroz autobiografske elemente njegova stvaralaštva film zalazi u teške političke tenzije koje odražavaju cijeli spektar problema 1980-ih i 1990-ih godina u Sloveniji.

- Pokrivamo osamdesete, onda i tužne ratove devedesetih, pa zaviremo u neke nove početke i oživljavanje starih veza u ovom novom vijeku. Četrdeset godina je zaista dugo razdoblje, puno toga se dogodilo i to su dvije države, dva uređenja i puno novih stvari. S ove strane možemo biti zahvalni na dokumentima i snimkama, ali to ipak ne bi bila dovoljna garancija za dobar film da se Maksimović nije dosjetio Muzeja voštanih figura i turističkog vodiča koji zapravo prepričava sve one dosadne faktografske stvari. Upravo zato cijela ta era od četrdeset godina brzo prođe i sve najvažnije stvari uhvaćene su u filmu. Tada se moralo pisati društveno angažirane sadržaje dvoznačajno, znači ili kao jedna društveno-političko angažirana kritika ili kao erotska zezancija, i to mi je dosta dobro uspjelo. Bili smo, doduše, uhićeni dva puta zbog nekih stvari koje su vlasti interpretirale po svome, ali ništa strašno.

film Praslovan
ILUSTRACIJA

Igra u tri faze

Unatoč golemom pritisku političkih moćnika, javnost je oduvijek čvrsto stajala uz Predina. Svima je, kaže, bilo jasno da je riječ o najobičnijoj igri. Ta igra odvijala se u tri faze, no Predin je uvijek izlazio kao pobjednik.

- Prva je bila faza zabrane. Ime "Lačni Franz" znači "Gladni Franci" i onda su rekli da u Jugoslaviji nema gladnih, a Franzove su već partizani otjerali 1945. godine. Mi smo onda izvlačili kao da volimo mađarskog skladatelja klasične glazbe Franza Liszta, a da smo gladni rock'n'rolla i da mrzimo disco. U tom smislu nekako smo prošli. Druga faza je bila faza ignoriranja, kada što god da smo radili, nije bilo nigdje objavljeno. Treća faza bila je faza asimilacije, to je faza nagrađivanja kada sam dobio nagradu "Sedam sekretara SKOJ-a" i još neke koje su bile namijenjene diskreditaciji kritičnog benda, ali poslije toga ostavili su nas na miru. Ako pogledam danas tko je sve dobio "Sedam sekretara SKOJ-a", ja sam u fenomenalno dobrom društvu. - govori Predin referirajući se na ostale dobitnike poput Ekatarine Velike, Psihomodo popa, Pankrte i Lunu.

Nakon tridesetak projekcija, od Luksemburga do Sarajevskog filmskog festivala, Beograda i dvadeset gradova u Sloveniji, glazbenik potvrđuje da su svagdje oborili rekord po dužini aplauza. Posebno mu je drago što se vratio u Osijek, mjesto gdje je nekada i nastupao.

- Dobili smo dosta komplimenata od ljudi da nisu još doživjeli da se publika tako glasno smije za vrijeme filma i da je toliko aplauza već za vrijeme filma. Do sada doista nismo dobili ni jednu negativnu reakciju. To znači da je film stvarno nešto posebno. Svaki grad u kojem sam nastupao i imam publiku ujedno je i grad za koji želim da vidi taj film, isto tako važi i za Osijek. Ovdje sam prvi put nastupio na početku osamdesetih u parku, gdje smo napokon upoznali osječke komarce, a danas dolazimo i drito s fiš-paprikaša na ovu promociju - zaključuje Predin.