
Proljetnice treba zaštititi jer su mnoge ugrožene
Bolje ih je fotografirati i sudjelovati u akciji
Ministarstva “Jeste li ih vidjeli - proljetnice?”
Naše su šume i livade već uvelike prošarane prvim proljetnicama. No velika su im prijetnja pretjerano branje i uništavanje staništa, zbog čega su neke od njih ugrožene - i strogo zaštićene.
Gotovo cijeli Maksimir, najveći zagrebački park - zabijelili su šafrani. Prvi glasnici da u pluća grada stiže proljeće! U Maksimiru nalazimo oko 20 vrsta proljetnica, u ovom trenutku je još uvijek vidljiv šafran u cvatu, a počele su cvjetati i druge dvije vrste - bijela šumarica i šupaljka, rekla je za HRT Irina Zupan, voditeljica Odsjeka za park Maksimir i ostala zaštićena područja grada Zagreba. Proljetnice kao skupina nisu zaštićene. No strogo je zabranjeno brati kockavicu i kukurijek. Visibabe i ostale zavičajne vrste moguće je prodavati samo uz dozvolu Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije.
- U 2024. provedeno je 127 nadzora prodaje proljetnica, te je pokrenuto pet prekršajnih prijava. Kazne za fizičke osobe koje beru strogo zaštićene i zavičajne divlje vrste u svrhu prodaje iznose od 929 do gotovo 4000 eura - poručili su iz Državnog inspektorata. Stoga ih je umjesto branja bolje fotografirati. I tako sudjelovati u akciji Ministarstva "Jeste li ih vidjeli - proljetnice?".
- Ove godine smo se preselili na aplikaciju iNaturalist. Zgodna stvar je na toj aplikaciji što zapravo svatko može sve vrijeme gledati opažanja, vidjeti što je u njegovoj blizini, najčešća vrsta i tako - zaključila je za HRT Tamara Kirin, iz Zavoda za zaštitu okoliša i prirode.
Prošle su godine proljetnice, prema aplikaciji, u Hrvatskoj bile viđene 544 puta. Najviše je bilo jaglaca, a ove godine dominira visibaba. Iako je akcija tek na početku, proljetnice su uočene 1400 puta. Akcija traje do 1. svibnja.