
Glazbena se scena prisjeća Ive Robića
U znak sjećanja će mu 10. ožujka u 13 sati odati na Mirogoju
počast govorima i polaganjem cvijeća uz njegove pjesme
Hrvatski pjevač i skladatelj Ivo Robić rođen je 28. siječnja 1923. u Garešnici, a preminuo je u Rijeci 9. ožujka 2000. Ove se godine, dakle, navršilo 25 godina da nas je napustio Ivo Robić, najveće ime hrvatske zabavne glazbe druge polovine 20. stoljeća.
U znak sjećanja, 10. ožujka 2025. u 13 sati predstavnici HGU-a, HDS-ZAMP-a, HRT-a, izdavačke kuće Croatia Records, glazbene nagrade Porin te prijatelji i poštovatelji njegova lika i djela odat će počast glazbenom velikanu kratkim govorima i polaganjem cvijeća uz njegove pjesme, na zagrebačkom Mirogoju, njegovu posljednjem počivalištu.
Iz Opatije tako stižu Robićevi glazbeni suradnici Radivoj Poščić, Branko Fučak i Duško Jelčić, iz Zagreba Zlatko Dvořak i Ivan Gvozdanović Gero, Drago Diklić, Siniša Leopold, Boris Ciglenečki i mnogi drugi koji su s Robićem radili i stvarali, a među njima i predstavnici mlađe generacije, koje je Robić nadahnuo na njihovu glazbenom putu.
Ivo Robić i dalje je jedan od najvećih i najpoznatijih izvođača u povijesti naše glazbe, najuspješniji i najustrajniji interpret šlagera, doajen glazbenih festivala, glazbenik koji je napravio veliku međunarodnu karijeru i postao svjetski poznat kao Mister Morgen (ploču s pjesmom "Morgen" prodao je u više od milijun primjeraka), što je do danas ostao najveći komercijalni uspjeh koji je neki naš glazbenik postigao.
Prvi čovjek naše zabavne glazbe, a, mnogi se slažu, i njezin utemeljitelj, svoju je pjevačku karijeru započeo davne 1943. osvajajući naraštaje ljubitelja zabavne glazbe u nas i u svijetu svojim zvonkim i toplim baritonom. Lansirao je brojne šlagere poput ''Tiho plove moje čežnje'', ''Samo jednom se ljubi'', ''Ta tvoja ruka mala''. U sjećanju su njegove nezaboravne interpretacije pjesama ''Stranci u noći'', ''Sedamnaestogodišnjoj'', ''Jesenska ruža'', ''Golubovi'', ''Tebi grade moj''...
Nastupao je, između ostaloga, na festivalima u Zagrebu, Opatiji, Splitu i Krapini, s kojih pamtimo hitove ''Autobus Calypso'', ''Mala djevojčica'', ''More, moje Jadransko more'', ''Podoknica Zagrebu'', ''Vužgi'', ''Kukuruzi se njišu'' i mnoge druge.
Sa statusom cijenjenog europskog zabavljača, Ivo Robić stvara diskografski opus bez premca na tadašnjoj estradnoj sceni. Za nekadašnji Jugoton snima prvu "pjevanu" LP ploču u bivšoj državi, pod nazivom "Pjeva Vam Ivo Robić". U gotovo polustoljetnoj karijeri objavio je zavidan broj domaćih i inozemnih albuma te singl-ploča.
Snimao je za velike svjetske i domaće diskografske kuće: Polydor, Supraphon i Jugoton (sadašnji Croatia Records). Pjesme su mu prodavane u milijunskim nakladama po cijelom svijetu, ali je ostao vjeran domaćoj publici. Pedesetih godina prošloga stoljeća počinju njegovi slavni ljetni nastupi u Crikvenici, zatim u Opatiji (poznata terasa hotela Kvarner) te dugogodišnja glazbena suradnja s domaćim glazbenicima i festivalima. Bio je i ostao uzor mnogim mladim glazbenicima, koji i danas snimaju kompozicije koje je Robić interpretirao ili skladao.
Ivo Robić bio je dugogodišnji član HGU-a i HDS-a te doživotni počasni predsjednik HGU-a i HGU-a Podružnice 3 Rijeka.