
“Album tišine” kao znak borbe za autorska prava
Više od 1000 glazbenika, među njima Kate Bush i Cat Stevens, objavilo je "album tišine" u znak prosvjeda protiv predloženih izmjena britanskih zakona o autorskim pravima, koje bi mogle omogućiti tehnološkim tvrtkama da osposobljavaju modele umjetne inteligencije koristeći se djelima glazbenika. Kreativne industrije na globalnoj razini bore se s pravnim i etičkim implikacijama modela umjetne inteligencije koji mogu proizvesti vlastite rezultate nakon što su osposobljeni na popularnim djelima bez nužnog plaćanja kreatorima izvornog sadržaja.
Britanija, za koju premijer Keir Starmer želi da postane UI supersila, predložila je izmjene dosadašnjih zakona, koji kreatorima književnih, dramskih, glazbenih i umjetničkih djela daju pravo kontrole načina na koji se njihov materijal može koristiti. Predložene izmjene omogućile bi razvojnim programerima umjetne inteligencije da osposobljavaju svoje modele na bilo kojem materijalu kojemu imaju zakonit pristup, a od kreatora bi se zahtijevalo da proaktivno odustanu od toga da se zaustavi korištenje njihovim radom.
Mnogi su umjetnici žestoko kritizirali promjene tvrdeći da bi to preokrenulo načelo zakona o autorskim pravima, koji daje isključivu kontrolu kreatorima nad njihovim radom.
- Hoćemo li doći do toga da se u glazbi budućnosti naši glasovi ne čuju - zapitala se Bush, čiji je hit "Running Up That Hill" iz 1985. godine oživljen 2022. zahvaljujući Netflixovoj seriji "Stranger Things".
Koautorski album pod nazivom "Is This What We Want?" sadržava snimke praznih studija i prostora za nastupe kako bi se pokazalo ono za što organizatori kažu da je potencijalni utjecaj na egzistenciju umjetnika ako se provedu promjene. Javna rasprava o zakonskim izmjenama završava se u utorak.
Odgovarajući na album, glasnogovornik vlade rekao je da trenutni režim autorskih prava i umjetne inteligencije koči kreativne industrije, medije i sektor umjetne inteligencije u "ostvarenju svog punog potencijala".
- Cijelo vrijeme intenzivno smo surađivali s ovim sektorima i nastavit ćemo to činiti. Nikakve odluke nisu donesene - rekao je glasnogovornik, dodavši da će vladini prijedlozi biti izneseni u dogledno vrijeme.
Među glazbenicima koji pozivaju vladu da preispita svoje planove su Annie Lennox, Billy Ocean, Hans Zimmer, Tori Amos i The Clash.
- Vladinim prijedlogom životno djelo domaćih glazbenika besplatno bi bilo prepušteno UI tvrtkama dopuštajući tim tvrtkama da iskorištavaju rad glazbenika kako bi ih nadmašile. Ujedinjeno Kraljevstvo može biti predvodnik u umjetnoj inteligenciji a da ne žrtvuje naše vodeće svjetske kreativne industrije - rekao je organizator Ed Newton-Rex, osnivač neprofitne organizacije Fairly Trained.