Boris Ćiro Gašparac
PIXSELL
23.1.2025., 18:30
IN MEMORIAM BORIS ĆIRO GAŠPARAC

Ostaju nam pjesme pjevane srcem i istkane dušom sanjara jednog vremena

Ćiro Požeški bio je vrstan bariton, kompletan glazbenik i čovjek velikog srca

Popularni hrvatski pjevač Boris Ćiro Gašparac preminuo je u srijedu, nakon moždanoga udara, u 80. godini u Kliničkom bolničkom centru (KBC) Rebro u Zagrebu.

- Tata je živio do posljednjeg trenutka, bez ikakvog znaka da nešto nije u redu. Živio je punim plućima, radeći ono što najviše voli, a to je glazba. Iako je imao 80 godina, pjevao je i dalje, svirao gitaru, snimao spotove. Bio je umjetnik u pravom smislu te riječi. Jako će nam nedostajati - izjavila je neutješna obitelj.

Prekrasan glas

Ćiro Gašparac rođen je 13. svibnja 1945. u Požegi. Bio je poznat po svojim brojnim uspješnicama tamburaške glazbe među kojima se ističu "Laže selo, lažu ljudi", "Da sam im'o šaku dukata", "Idem, idem, ej živote", "U srce te dira", "Leina", "Imao bi da sam šparo" i "Ako vidiš majku moju". Kao mladić bio je i bubnjar u jazz-sastavu "Crni šest". Svirao je i gitaru, bas-gitaru i usnu harmoniku, a sve instrumente naučio je sam svirati. Čak je i brojne učenike podučavao gitaru i tako zaradio svoj prvi džeparac. Pohađao je i solopjevanje u glazbenoj školi "Vatroslav Lisinski", a s obzirom na svoj glasovni kapacitet i baritonsku boju glasa, razmišljao je i o bavljenju klasičnom glazbom. Gašparac je proputovao cijeli svijet. Pjevao je Hrvatima u Americi, Kanadi, Australiji, nastupao na gotovo svim renomiranom festivalima u Lijepoj Našoj, od "Zlatnih žica Slavonije", "Zagrebfesta" do "Festivala kajkavskih popevki". Rado se odazivao i na dobrotvorne koncerte, pa je u pola stoljeća glazbene karijere održao oko 700 koncerata za crkvu, nezbrinutu djecu i djecu s posebnim potrebama. Dobitnik je Nagrade grada Požege za životno djelo i Medalje Grada Zagreba za poseban doprinos u promicanju kulture.

- Ćiro i ja bili smo izuzetno dobri prijatelji, družili smo se dugi niz godina. Naime, upoznali smo se u prvoj polovini devedesetih na požeškom festivalu, gdje smo tridesetak puta zajedno nastupili. Ono što mi je ostalo u posebnom sjećanju i na što sam ponosan je da sam u listopadu prošle godine na retrospektivi 55 godina Zlatnih žica Slavonije u Lisinskom imao čast na kraju s Ćirom i Đukom Čaićem otpjevati pjesmu "I kad umrem, pjevat će Slavonija". Nisam tada znao da će mi to biti posljednje pjevanje s njim, baš sam potresen... Ćiro i ja puno smo se puta družili i u slobodno vrijeme, puno sam naučio od njega. Imao je prekrasan glas, bio je izvanredan i kao zabavni pjevač, odlično je svirao gitaru i usnu harmoniku, kompletan glazbenik. No prije svega bio je prekrasan čovjek, uistinu pravi prijatelj, za kojeg mi je neizmjerno drago da je bio dio mog života i ja njegova - rekao nam je Stjepan Jeršek Štef o Ćiri.

ZALJUBLJEN U GLAZBU OD MALIH NOGU

Godine 1952. novinar “Požeškog lista” došao je u prvi razred osnovne škole i pitao djecu što žele biti u životu, a sedmogodišnji Ćiro odgovorio je: Pjevač! Iste je godine počeo pjevati u školskom zboru, gdje ga je profesor odmah stavio pjevati solodionicu. Bio je razigrano i veselo dijete s debelim i teškim naočalama na glavi, no slabovidnost i velika dioptrija nikada ga nisu omeli da ostvari svoje želje. Bio je zaljubljenik u rock, pop, blues i jazz. Imao je sve ploče Elvisa Presleyja, The Beatlesa i The Plattersa, a volio je i izvedbe Raya Charlesa, Stevea Wondera, Mahalie Jackson. Crnačka duhovna glazba, bez premca, za njega je bila oličenje vokalne interpretacije.

Nakon vijesti o smrti glazbenika društvene mreže preplavili su emotivni pozdravi njegovih kolega s glazbene scene, prije svega one tamburaške. Miroslav Škoro oglasio se na društvenim mrežama uz zajedničku fotografiju i napisao: "Umro je Ćiro Požeški. Počivaj u miru, prijatelju moj, i zapjevaj ovu našu anđelima. Ne plačem, suze same teku... Iskrena sućut obitelji."

- Otišao je moj veliki prijatelj i vjerni suputnik na brojnim putovanjima, Lijepom našom i puno šire i dalje, BORIS ĆIRO GAŠPARAC, iznenada u 80. godini. Ćiro moj "požeški", uvijek si to isticao, falit ćeš mi, a i našoj velikoj tamburaškoj obitelji, koju si jako volio. Najviše ćeš faliti unucima, Lovorki, Sanji i Lani i članovima obitelji. Hvala ti na svemu, dragi moj Ćiro!!! - napisao je Branko Uvodić, urednik i autor emisije "Lijepom našom" uz objavu videosnimke posljednjeg druženja s Ćirom.

Šima Jovanovac tužnim je glasom poručio kako je otišao njegov veliki prijatelj i veliki glazbenik.

- Zatekla me je vijest koju mi je teško prihvatiti i kao prijatelju i kao glazbeniku. Preminuo je još jedan pionir naših slavonskih ravni. Moj, tvoj, naš Boris Ćiro Gašparac... Pridružio se nebeskim koncertima dijeleći čari pozornice s Krunoslavom Kićom Slabincem i Verom Svobodom. Nama ostaju pjesme pjevane srcem i istkane dušom sanjara jednog vremena. Tinja nada kako će netko od mladih koračati sličnim putevima i ostaviti iza sebe glazbenu raskoš i bogatstvo, upravo onako kako su to činili sinovi i kćeri, slavuji naše zlatom okićene Slavonije. Tebi, Ćiro, želim mir i spokoj. Puno ćeš mi (nam) nedostajati na pozornici koja život znači. Puno ćeš mi (nam) nedostajati kao iskreni prijatelj koji nesebično dijeli iskustvo, brigu i savjete u samo nama znanim i opjevanim tamburaškim pričama – rekao je Šima.

- Ćiro je ostavio neizbrisiv trag općenito u hrvatskoj glazbi, a posebno u tamburaškoj. Imao je taj osebujan i jedinstven glas koji je tamburi davao poseban štih. Odajem mu posebno priznanje za sve što je dao svima nama u hrvatskoj tamburi, a njegov će lik i djelo vječno odzvanjati u našim žicama - rekao nam je Stanko Šarić.

Viktorija Kulišić Đenka naglasila je kako su Ćiro i ona dogovorili duet koji, eto, nažalost, nikada neće biti otpjevan.

- Dragi moj Ćiro, ne otpjevasmo mi naš duet. Puno, puno ćeš nam faliti. Jako mi je žao. Ne mogu više ništa reći osim njegovoj obitelji moja iskrena sućut. Čuvaj nas, dragi naš Ćiro, i nikada te neću zaboraviti – poručila je Đenka.

Marta Nikolin, pjevačica s golemom dušom, Ćiru će zauvijek nositi u srcu.

- Živio je za svoju obitelj i glazbu, izvrstan kolega, voljeli smo ga i poštovali! Sve je uvažavao i nas tada tek došle u taj glazbeni svijet. Uvijek je za svakoga imao lijepu riječ i pruženu ruku! Veliki pjevač, još veći velik čovjek - dobar, jednostavan, veseo i drag, pun razumijevanja ! Nedostajat ćeš jako, dragi Ćiro - počivaj u u miru Božjem – rekla je Nikolin, a s tugom i boli zatekli smo i Blanku Došen.

Doajen tambure

- Veliki umjetnik i gospodin, doajen tamburaške glazbe u Hrvata. Poseban čovjek, čija će velika duša uvijek uz njegove pjesme i poseban glas ostati u našim srcima – rekla je Blanka.

Posebna priča i prijateljstvo s Ćirom vežu Marka Bujanovića iz Tamburaškog sastava Gazde.

- Znamo se jako dugo, od 1993. godine. Ćiro je Požežanin, ali je živio u Velikoj Gorici i puno smo se družili ne samo preko glazbe i scene nego općenito. Odgovorno tvrdim da je bio jedan od najboljih pjevača hrvatske glazbene scene, uvijek je dao cijelog sebe u glazbu i dokazao se kao jedan od najbolji hrvatskim izvođača tamburaške glazbe. Ovo je veliki i neprocjenjiv gubitak za hrvatsku glazbu općenito, a o tamburaškoj da ne govorim. Bio je najprepoznatljiviji predstavnik tambure, jednostavno oličenje onoga što tambura prikazuje. Vječni spoj nas i velikog Ćire svakako su pjesme 'Snaša kao snaša' i 'Did Luka', koje smo mi prenijeli iz njegova repertoara, a koje su postale naše tražene pjesme koje smo uvijek s posebnim žarom izvodili na našim koncertima, a sada ćemo u njima gajiti još veću emociju. Hvala ti, dragi Ćiro, za sve - rekao je Marko Bujanović.

- Ovo je ponovno tužan dan, zbog odlaska još jednog velikana tamburaške glazbe. Što drugo reći, a ne zaplakati... Pozdrav, dragi Ćiro, hvala što si nam ostavio divna sjećanja i još divnije pjesme poput hitova: 'Laže selo, lažu ljudi', 'Da sam im'o šaku dukata', 'Idem, idem ej živote', ... Počivao u miru, dragi Ćiro - napisala je Cecilija.

- Dragi Ćiro, počivaj u miru, a mi ćemo te se sjećati dok budemo pjevali 'Da sam im'o šaku dukata', 'Laže selo, lažu ljudi' i mnoge druge pjesme koje si nam ostavio - poručio je TS Garavi.

Posljednji ispraćaj Borisa Ćire Gašparca bit će u na Krematoriju na Mirogoju u utorak, 28. siječnja, u 13.20.