PLUSPORTAL
4.11.2024., 07:00
DONIRALI VRIJEDAN INSTRUMENT

Tamburaško je čelo sa zida lokala u Mostaru stiglo u muzej u Slavonskom Brodu

Tamburaški orkestar Mostar odlučio je donirati iznimno rijedak primjerak stojećeg tamburaškog čela Muzeju tambure u Slavonskom Brodu, obogativši zbirku tog jedinstvenog kulturnog prostora i ojačavši veze dviju regija. Kako javlja Plusportal, čelo je na svojevrsno čudesan način stiglo do Mostaraca: bilo je pričvršćeno na zid jednog mostarskog lokala, a članovi orkestra odlučili su ga otkupiti i sačuvati.

- Iskoristili smo priliku da dođemo u Slavonski Brod, u Muzej tambure, jer smo spletom okolnosti došli u posjed jednog vrlo rijetkog instrumenta. Htjeli smo ga donirati, vjerujem, na pravo mjesto, gdje će biti sačuvan, a uz to smo i sami željeli postati dijelom ovog jedinstvenog muzeja - izjavio je Davor Kožul, voditelj TO Mostar.

Riječ je o stojećem čelu, tamburaškom instrumentu koji je vrlo rijedak u današnjim orkestrima. Na instrumentu je otisnuto ime majstora Gilga, a godina izrade, nažalost, nije poznata. TO Mostar, iako mlada udruga, službeno registrirana 2017., zajedno svira već više od desetljeća.

- Svi smo amateri, ljubitelji tambure, koji se ovom glazbom bave iz čiste ljubavi. U Mostaru, nažalost, još uvijek nemamo sustavnu glazbenu naobrazbu za tamburu, ali radimo, redovito se sastajemo, održavamo probe i imamo godišnji program s četiri redovita koncerta - objašnjava Kožul.

Iako tambura nije autohtoni instrument Hercegovine, dugogodišnja tradicija u Bijelom Polju, blizu Mostara, živi već 120 godina, što potvrđuju zapisi o učitelju Jaroslavu Ensmingeru iz Vukovara, koji je, kao pionir tamburaštva, prenio ljubav prema instrumentu na prvu generaciju tamburaša u tom kraju. Krešimir Dokuzović, predsjednik Brodske udruge tamburaša, izrazio je dojmove o dragocjenoj donaciji.

- Želio bih zahvaliti našim prijateljima iz Mostara, članovima TO i njihovu voditelju, na dolasku i na Vrijednom poklonu. Radi se o stojećem čelu, vrlo rijetkom instrumentu, koji danas rijetko viđamo u orkestrima - izjavio je Dokuzović.

Tamburaško čelo donosi poseban, dubok zvuk, a Dokuzović objašnjava da se razlikuje od uobičajenih tamburaških čela jer se ona drže kao ostale tambure. Ovo stojeće čelo, napravljeno tako da se drži poput malog basa, osvaja svojim posebnim tonom i bogati zbirku muzeja na jedinstven način. Pripadnici TO Mostar prvi put su posjetili Muzej tambure, oduševljeni bogatstvom starina. Osim što su sudjelovali u seminaru tamburaških pedagoga u Pleternici, ostvarili su posjet muzeju u Brodu, gdje će njihova donacija postati trajni podsjetnik na kulturno povezivanje.