PETAR ŽARKOVIĆ
17.10.2024., 13:10
30. DANI MILKA KELEMENA

Roya kvartet praizveo hommage M. Kelemenu Günthera Zechbergera

Nisam ga osobno poznavao, ali razmjenjivali smo pisma. Mislim da je doista velik skladatelj, rekao je Zechberger

Dio bogatog i raznovrsnog programa 30. međunarodnoga glazbenog festivala Dani Milka Kelemena bio je i koncert slovenskoga Roya kvarteta, koji se pripremao već nekoliko godina, a održan je u dvorani Hrvatskoga doma. Riječ je o jedinstvenoj glazbenoj skupini jer je čine četiri saksofonistice, što nije često u glazbenom svijetu.

Autor u publici

Premda je kvartet osnovan u Ljubljani i ondje se održavaju probe, njegove članice, akademski obrazovane saksofonistice i iskusne glazbenice, ističu da je to međunarodni kvartet. Čine ga Petra Horvat (sopran-saksofon) iz Varaždina i Jovanka Joka (bariton-saksofon) iz Pule, Weronika Partyka (alt-saksofon) iz Šćećina u Poljskoj i Betka Bizjak Kotnik (tenor-saksofon) iz Dravograda u Sloveniji. U vrijeme osnivanja sastava sve su bile zaposlene u ljubljanskim školama, a povezala ih je ljubav prema glazbi. Danas Petra Horvat živi u okolici Varaždina, Betka u Markovu nedaleko od Kamnika, a Weronika i Jovanka u Ljubljani.

Upravo s obzirom na sastav kvarteta prva na programu koji su četiri ljubiteljice saksofona i komornog muziciranja izvele u Slatini bila je skladba iz 2018. "Wilde Rose" Margarete Ferek Petrić, hrvatske skladateljice koja živi u Beču. Skladba je pisana na temelju hrvatske narodne pjesme iz Međimurja "Ružica sem bila", a obrađena je u modernom slogu, pa se do sredine ne prepoznaje o kojoj je pjesmi riječ.

Cijeneći manifestaciju na kojoj su nastupile i skladatelja kojem je posvećena, članice Roya kvarteta praizvele su hommage Milku Kelemenu, skladbu pod nazivom "Što se ne ne smije desiti", s dvostrukom negacijom, što znači da će se svakako "desiti". To je ulomak djela koje je 2023. skladao austrijski skladatelj Günther Zechberger, autor glazbe za soloinstrumente, komorne glazbe, zborskih i orkestralnih djela, koji je 1984. osnovao Tirolski ansambl za novu glazbu. Autor je iz Insbrucka doputovao u Slatinu kako bi nazočio praizvedbi svoje skladbe. Suradnja Petre Horvat i skladatelja Zechbergera počela je prije 15 godina s projektom "Drava – putujući zvuk", u sklopu kojega su hrvatski, slovenski i austrijski glazbenici, uz ostale, izvodili skladbe Milka Kelemena i improvizirane dijelove njegovih skladbi u Dravogradu, Ptuju, Koprivnici, Varaždinu i Osijeku.

SLATINA, Roya kvartet saksofonistica na 30. danima Milka Kelemena, 16.10.2024., snimio Petar Žarković

Roya kvartet saksofonistica na 30. danima Milka Kelemena

Petar Žarković

– Bila mi je čast napisati hommage Milku Kelemenu. Nisam ga osobno poznavao, ali razmjenjivali smo pisma. Mislim da je doista velik skladatelj. Sjećam se jedne njegove osobine: kad god smo od njega očekivali nešto, to se nije pojavljivalo, a dolazilo je nešto drugo, što nismo očekivali. To je velika kvaliteta. Kad sam ga molio da mi pošalje neke kompozicije za projekt "Drava – putujući zvuk", poslao mi je solo za violinu i solo za flautu. Napisao mi je: Dragi prijatelju, možeš s ove dvije kompozicije učiniti što želiš, možeš ih urediti za neki drugi instrument, možeš napraviti improvizacije, učini što želiš. To je izvrsno, to je priča o Milku Kelemenu – rekao nam je austrijski skladatelj, iznimno zadovoljan praizvedbom svoje kompozicije, pohvalivši izvedbe svih članica Roya kvarteta.

SLATINA, Austrijski skladatelj Günther Zechberger, 16.10.2024., snimio Petar Žarković

Günther Zechberger

Petar Žarković

Obljetnica

Na programu njihova koncerta u Slatini bile su još skladbe "Saxophonquartett" iz 2023. godine suvremenog austrijskog skladatelja iz Graza Klausa Dorfeggera, "Im Garten deiner Liebe" iz 2002. Berislava Šipuša i "Quadrum" iz 2020. slovenske skladateljice i aktivne ambasadorice suvremene glazbe Nine Šenk, koja je 2017. dobila nagradu Prešernove zaklade, a dvije godine poslije kao najmlađa osoba u povijesti primljena je među izvanredne članove Slovenske akademije znanosti i umjetnosti. Skladbu "Quadrum" članice Roya kvarteta izvele su raspoređene na četiri najudaljenija mjesta u dvorani, jer autorica Šenk nije željela frontalni pristup publici, nego je htjela da glazbenice budu oko publike i da zvuk "obgrli" slušatelje.

Članice Roya kvarteta upravo obilježavaju desetu obljetnicu postojanja, a u tom vremenu održale su brojne samostalne nastupe na koncertima i festivalima u Francuskoj, Hrvatskoj, Mađarskoj, Poljskoj, Sloveniji i Srbiji.

SLATINA, Roya kvartet saksofonistica na 30. danima Milka Kelemena, 16.10.2024., snimio Petar Žarković

Roya kvartet saksofonistica na 30. danima Milka Kelemena

Petar Žarković

– Meni je bitno i drago što smo dio ovoga festivala jer u Hrvatskoj, osim ovog, ne postoji puno festivala koji imaju fokus na modernoj glazbi i posvećuju se toj kulturnoj baštini, onome što je aktualno i što će ostati sljedećim generacijama. Zato je naš program bio izrazito moderan, pa ako to publici bude nekad i teže, vjerujem da se isplati, jer tu se naša publika i gradi i usmjerava. Izveli smo djela skladatelja koji su priznati u svijetu i drago mi je što su bili dio ovog festivala – rekla nam je Petra Horvat.

Članice kvarteta upitali smo što znači ime Roya i kako je nastalo. Kad su odlučile dati ime sastavu, svaka od njih rekla je jedno slovo i nastala je riječ koja će ih obilježiti. Roya na perzijskom znači vizija, ali kažu da se nisu nazvale prema prijevodu riječi vizija na perzijski, to je samo zanimljiva slučajnost.