epa07714573 Archeologists display a mummy that was discovered during archaeological excavation almost 300 meters south of King Amenemhat II pyramid at Dahshur necropolis, some 40kms south of Cairo, Egypt, 13 July 2019. Egyptian ministry of antiquities said an archaeological mission discovered a collection of stone, clay and wooden sarcophagi, of which some are still containing well preserved mummies, as well as a collection of wooden funerary masks and instruments used in cutting stones. EPA/MOHAMED HOSSAM
EPA
2.8.2024., 19:11
ZNANSTVENICI SADA ZNAJU

Objašnjen razlog grča usta mumije “Žene koja vrišti”

Mumija žene širom otvorenih usta, što izgleda kao vrisak, pronađena je 1935. godine

To je zapanjujuća slika iz drevnog Egipta - mumija žene širom otvorenih usta u grimasi što izgleda kao bolan vrisak - otkrivena tijekom arheološke ekspedicije 1935. u Deir el-Bahari u blizini Luksora. Znanstvenici sada imaju objašnjenje za mumiju "Žene koja vrišti" nakon što su CT skeniranjem izveli "virtualnu disekciju". Ispostavilo se da je možda umrla u agoniji i doživjela rijedak oblik mišićnog ukrućenja, zvan kadaverični spazam, koji se javlja u trenutku smrti.

Analiza je pokazala da je žena imala oko 48 godina kad je umrla, patila je od blagog artritisa kralježnice i bila bez nekoliko zuba, rekao je profesor radiologije sa Sveučilišta u Kairu Sahar Saleem. Njezino je tijelo dobro očuvano, balzamirano prije otprilike 3500 godina tijekom razdoblja Novog kraljevstva drevnog Egipta korištenjem skupih uvezenih sastojaka poput ulja smreke i smole tamjana, dodao je Saleem.

Drevni Egipćani smatrali su očuvanje tijela nakon smrti ključnim za osiguranje dostojnog postojanja u zagrobnom životu. Bilo je uobičajeno tijekom procesa mumificiranja ukloniti unutarnje organe, osim srca, ali to se nije dogodilo s ovom ženom. "U starom Egiptu balzameri su se brinuli za tijelo umrlog kako bi ono izgledalo lijepo za zagrobni život. Zato su željeli zatvoriti usta mrtvima vezivanjem čeljusti kako bi spriječili uobičajeno spuštanje vilice nakon smrti", rekao je Saleem. Upitan je li žena možda balzamirana dok je bila živa, Saleem je dodao: "Ne vjerujem da je to moguće."

Saleem nije mogao utvrditi kako je žena umrla, rekavši: "Često ne možemo utvrditi uzrok smrti kod mumije, osim ako nema CT dokaza fatalne traume." Saleem je naveo dokaze o smrtonosnoj ozljedi glave, prerezanom vratu i bolesti srca kod triju kraljevskih mumija. "Žena koja vrišti" pronađena je na mjestu drevnog grada Tebe tijekom iskopavanja grobnice visokog dužnosnika po imenu Senmut, arhitekta, nadzornika kraljevskih radova i poznatog ljubavnika kraljice Hatšepsut, koja je vladala od 1479. do 1458. prije Krista.

Mumija je bila u drvenom lijesu u grobnoj komori ispod Senmutove obiteljske grobnice. Njezin identitet nije utvrđen, ali njezin nakit pokazuje njezin socioekonomski status.