
Laserske operacije prostate: Trajno rješenje za veliki problem o kojem muškarci ne vole govoriti
Muškarci obično ne vole govoriti o tome, ali otprilike jedna od dvije osobe starije od 60 godina ima teškoća s pražnjenjem mjehura zbog povećane prostate.
U Internacionalnom medicinskom centru Priora u Čepinu odnedavno se koristi nova minimalno invazivna laserska operativna metoda kojom se trajno rješava problem u bolesnika s povećanom prostatom.
Stil života
- Uznapredovala dob, narušena ravnoteža androgena/estrogena i genetski utjecaji odgovorni su za brži rast prostate u mnogih muškaraca – počinje dr. sc. Nikola Zebić, šef Odjela za urologiju bolnice Rotthalmünster u Njemačkoj.
Stil života također može biti uzrok povećanja prostatu. Primjerice, u Kini, gdje dominira prehrana s niskim udjelom mesa i mesnih prerađevina, a bogata sojom, ekstraktima iz palme, korijenima koprive, sjemenkama ili ekstraktima raži, taj je problem manji.
- Povećana prostata koja pritišće mokraćnu cijev može biti jedan od nekoliko razloga zašto je previše zaostalog urina u mokraćnom mjehuru prilikom mokrenja i što muškarci moraju češće na toalet, čak i nekoliko puta noću u uznapredovalom stadiju. U najgorem slučaju povećanje prostate može dovesti do potpunog zastoja mokraće i takvi su pacijenti prisiljeni nositi kateter do operacije – pojašnjava dr. Zebić.
Svatko tko pati od povećane prostate obično se u početku konzervativno liječi lijekovima. - U težim, uznapredovalim slučajevima nužna je operacija jer bi u suprotnom pacijent bio ovisan o kateterima mokraćnog mjehura i posljedičnim infekcijama – navodi taj urolog, iza kojega je 28 godina iskustva.
Posljednjih deset godina dr. sc. Nikola Zebić intenzivno se bavi laserskim, minimalno invazivnim operacijama prostate i do sada je uspješno odradio više od 600 takvih zahvata.
Prije je zlatni standard kirurškog liječenja za male i srednje velike prostate bio TUR prostate (uklanjanje prostatičnog tkiva s pomoću električne omče), a kod velikih prostata rađene su otvorene operacije prostate s rezom na donjem dijelu trbuha.
Nove metode laserske enukleacije prostate (Laser Enucleation of the Prostate HoLEP/ThuLEP) kao minimalno invazivne operativne metode zamijenile su dosadašnje standarde, kako u liječenju dobroćudnih povećanja prostate svih veličina tako i u liječenju palijativnih bolesnika s rakom prostate koji imaju izražene smetnje mokrenja.
Kod laserske enukleacije laserom se odvaja povećano tkivo prostate (adenom) od kapsule prostate, a istovremeno se koaguliraju krvne žile u operativnom području, tako da je krvarenje minimalno.
Dva sata
Enukleirano tkivo prostate zatim se privremeno deponira u mokraćni mjehur. U sljedećem koraku ukloni se resektoskop laserom i kroz mokraćnu se cijev uvede morcelator, tj. aparat kojim se usitni enukleirano tkivo prostate i tako ukloni iz mjehura. Na kraju se uvodi kateter. Cijeli postupak, koji se prati preko monitora, traje jedan do dva sata, ovisno o veličini prostate.
- Kao i kod svih drugih operativnih zahvata, rizik od komplikacija ni kod ovog zahvata nije jednak nuli, ali s obzirom na to da se radi o minimalno invazivnom zahvatu, postupak je sigurniji i nježniji od prijašnjih metoda - objašnjava Dr. Zebić.
Uporabom lasera gubitak je krvi znatno manji, operater ima bolju kontrolu tijekom postupka, a praktično nema rizika da bi mišići odgovorni za zatvaranje mokraćnog mjehura ili živčani putovi, koji su ključni za potenciju, bili ozlijeđeni. Osobe koje uzimaju lijekove protiv zgrušavanja krvi također se mogu operirati bez ikakvih problema. Pacijent u bolnici provodi tri-četiri dana.
Uvođenjem ovih laserskih operacija prostate International Medical Center Priora u Čepinu proširuje svoj minimalno invazivni operativni spektar i time omogućuje pristupačnost suvremenih operativnih zahvata cijeloj regiji.