Tjedan dana bez cigareta! Jedan dan života više
Svaki muškarac koji zapali cigaretu gubi 17 minuta, a žena čak 22 minute života
Pušače se u novoj godini poziva da ozbiljno razmotre prestanak svoje štetne navike, jer su najnovija istraživanja donijela zabrinjavajuće podatke o posljedicama pušenja na dugovječnost. Prema tim nalazima, svaki muškarac koji zapali cigaretu gubi prosječno 17 minuta života, a u žena taj gubitak iznosi čak 22 minute. Ti brojevi znatno premašuju prethodne procjene, prema kojima je svaka cigareta skraćivala život pušača za 11 minuta.
Što prije to bolje
Nove procjene temelje se na sveobuhvatnim dugoročnim studijama koje prate zdravlje populacije i pokazuju da svaka cigareta oduzima oko 20 minuta života pušačima obaju spolova. Znanstvenici s University College London objasnili su da je šteta izazvana pušenjem kumulativna, što znači da što prije osoba prestane pušiti i izbjegne veći broj cigareta, to ima veću šansu za duži i kvalitetniji život.
Nova analiza, koju je naručilo britansko ministarstvo za zdravstvo i socijalnu skrb, naglašava da čak i mali pomaci u prestanku pušenja mogu imati znatan utjecaj na očekivani životni vijek. Primjerice, ako pušač koji svakodnevno konzumira deset cigareta prestane pušiti 6. siječnja, do 13. siječnja mogao bi "spriječiti gubitak cijelog dana života". Nadalje, do 20. veljače život bi mu se mogao produžiti za cijeli tjedan, a ako odluči prestati pušiti do 5. kolovoza, vjerojatno bi mogao živjeti cijeli mjesec duže nego da je nastavio s tom štetnom navikom.
Istraživači upozoravaju da je prestanak pušenja od ključne važnosti u bilo kojoj dobi, ali da su koristi najveće što prije osoba prestane pušiti.
- Pušenje nije samo pitanje ukupnog broja godina života nego i njihove kvalitete. Znanstveni dokazi sugeriraju da pušači obično gube približno isti broj zdravih godina života koliko i ukupnih godina. Dakle, 60-godišnji pušač obično ima zdravstveni profil osobe koja ne puši, ali ima 70 godina - kažu autori. Taj zabrinjavajući podatak jasno upozorava na razmjere štete koju cigarete prouzročuju za zdravlje pojedinca, ali i za zdravstvene sustave diljem svijeta.
Jedan od najvećih izazova u borbi protiv pušenja jest ovisnost o nikotinu, tvari koja se smatra izrazito zaraznom i koja stvara fizičku i psihološku ovisnost. Unatoč tome, dostupni su razni alati i resursi koji mogu pomoći pušačima u njihovim nastojanjima da prestanu pušiti. Među njima su terapije nadomjesnim nikotinom, savjetovanja, lijekovi koji smanjuju želju za cigaretama i razne digitalne aplikacije za praćenje napretka.
Pasivno pušenje
Osim toga, pušenje ne utječe samo na one koji konzumiraju cigarete. Pasivno pušenje, kojem su izloženi nepušači, također ima ozbiljne posljedice. Djeca izložena dimu cigareta često pate od problema s disanjem, učestalih infekcija uha i drugih zdravstvenih problema, a odrasli koji su izloženi pasivnom pušenju imaju povećan rizik od srčanih bolesti i raka pluća.
Stručnjaci pozivaju pušače da sagledaju cjelokupnu sliku i prepoznaju koristi koje donosi prestanak pušenja. Uz duži životni vijek, osobe koje prestanu pušiti obično osjećaju povećanje energije, poboljšanje osjeta okusa i mirisa, uz znatnu uštedu novca. Prestanak pušenja također ima pozitivan utjecaj na izgled, smanjuje rizik od prijevremenog starenja kože, nastanka bora i obojenja zuba. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) i druge zdravstvene institucije diljem svijeta kontinuirano ulažu napore u edukaciju javnosti o štetnosti pušenja. Kampanje usmjerene na podizanje svijesti, zakonodavne mjere poput zabrane pušenja na javnim mjestima i povećanje poreza na duhanske proizvode pokazali su se učinkovitima u snižavanju stope pušenja. Za pušače koji se osjećaju obeshrabreno zbog prijašnjih pokušaja prestanka, stručnjaci naglašavaju da svaki pokušaj donosi vrijedne lekcije i povećava šanse za konačni uspjeh. Prestati pušiti nije lak zadatak, ali je moguć uz pravu podršku, planiranje i odlučnost.
Zaključno, prestanak pušenja nije samo ulaganje u vlastito zdravlje nego i u kvalitetniji i sretniji život za obitelj i voljene osobe. Kako kažu stručnjaci: što prije pušači siđu s ovih pokretnih stepenica smrti, mogu očekivati duži i zdraviji život, oslobođen od okova ovisnosti o nikotinu. Nova godina donosi novu priliku za donošenje boljih odluka, a prestanak pušenja svakako je jedna od najvažnijih odluka koje osoba može donijeti za svoje zdravlje i budućnost.