Koje su vrste doručka nutritivne i zdrave, a koje je bolje izbjegavati
Ugljikohidrati imaju ključnu ulogu u uravnoteženoj prehrani jer tijelu pružaju energiju. Međutim, kvaliteta ugljikohidrata može se uvelike razlikovati. Složeni ugljikohidrati, poput onih u cjelovitim žitaricama i povrću, razgrađuju se sporije i pružaju dugotrajnu energiju. S druge strane, rafinirani ili jednostavni ugljikohidrati mogu imati štetne učinke.
Oni se nalaze u namirnicama poput bijelog kruha, slatkiša i prerađene hrane te mogu brzo povisiti razinu šećera u krvi. Dugotrajni skokovi razine šećera mogu dovesti do inzulinske rezistencije, povećanja masnih naslaga i debljanja. Stoga su dijetetičari upozorili na tri uobičajena izbora za doručak koje bismo trebali izbjegavati ako želimo izbjeći rizik od tih problema.
Muffini
Muffini, često smatrani brzom i ukusnom opcijom za doručak ili međuobrok, mogu povisiti razinu šećera u krvi i izazvati debljanje jer obično sadrže velike količine šećera i rafiniranog brašna. Ovi ugljikohidrati brzo se pretvaraju u glukozu, što dovodi do naglog porasta šećera u krvi. Taj proces potiče oslobađanje inzulina za regulaciju šećera, što može rezultirati pohranom veće količine masnih naslaga.
- Muffini su bogati rafiniranim ugljikohidratima, šećerima, mastima i kalorijama. Visoka razina šećera i ugljikohidrata može izazvati nagle skokove šećera u krvi, a sadržaj kalorija i masti može pridonijeti debljanju - objašnjava dijetetičar Jesse Feder za SheFinds.
Zaslađene žitarice
Doručak u obliku žitarica često se smatra praktičnim, no može imati negativan utjecaj na zdravlje. Mnoge industrijski proizvedene žitarice sadrže rafinirane šećere i prerađene ugljikohidrate koji izazivaju nagli porast šećera u krvi. Taj porast obično prati nagli pad, što dovodi do nestabilnih razina energije i žudnje za ugljikohidratima. Redovita konzumacija takvih žitarica može usporiti metabolizam i otežati kontrolu tjelesne težine. Također, visoke količine rafiniranih ugljikohidrata mogu izazvati inzulinsku rezistenciju.
- Nisu sve žitarice jednake, no često imaju puno šećera, a malo hranjivih vrijednosti. Ako žitarice ne sadrže vlakna, nemaju ništa što bi pomoglo u regulaciji šećera u krvi. Ako želite jesti žitarice za doručak, birajte one koje imaju manje od deset posto kalorija iz šećera, idealno bi bilo da nemaju dodani šećer. Dodajte sjeckano voće radi vlakana i mlijeko kao izvor proteina. Kombinacija proteina i vlakana pomaže usporiti otpuštanje šećera u krvotok, čime se sprječavaju nagli skokovi šećera u krvi - ističe dijetetičarka Michelle Saari.
Raznovrsna peciva
Peciva, iako privlačna mirisom i okusom, mogu nepovoljno utjecati na razinu šećera u krvi, metabolizam i inzulinsku reakciju. Proizvodi poput raznih slatkih i slanih peciva često sadrže visoke količine rafiniranih šećera i prerađenih ugljikohidrata. Ti se šećeri brzo probavljaju, izazivajući nagli porast šećera u krvi, nakon čega slijedi pad koji može dovesti do promjena u energiji i žudnji. Redovita konzumacija ovakvih ugljikohidrata može također usporiti metabolizam, otežavajući upravljanje težinom.
- Peciva su prepuna masti i šećera, što nije korisno za zdravlje. Umjesto da idete u pekarnicu po pecivo, pripremite nešto unaprijed kod kuće, poput tosta s prirodnim maslacem od kikirikija i bananama. To su bolje opcije nego kupnja peciva - zaključila je Saari.