
Međunarodna svemirska postaja 150.000 puta obišla naš planet
Međunarodna svemirska postaja (ISS) u utorak je 150.000. put napravila krug oko Zemlje, objavila je ruska svemirska agencija Roskosmos. Jubilarni krug oko Zemlje trajao je od 11.32 do 13.05, a pratio se od indonezijskog otoka Sumatre prema Indijskom oceanu, napisao je Roskosmos na komunikacijskoj platformi Telegram.
Otkako je 1998. lansiran njegov prvi modul, ISS je prešao 6,4 milijardi kilometara, objavila je ruska državna novinska agencija TASS. "To je 30 puta više od prosječne udaljenosti između Zemlje i Marsa, četiri puta više nego od Zemlje od Saturna i gotovo jednako daleko kao orbita Plutona", kazao je Roskosmos. Rusija, Sjedinjene Američke Države, Kanada, Japan i Europska svemirska agencija (ESA) zajednički upravljaju ISS-om, velikim znanstvenim projektom koji se nastavio unatoč ratu Moskve protiv Ukrajine. Postaja je na visini od otprilike 400 kilometara iznad Zemlje.
Projekt Međunarodne svemirske postaje započet je 1994. programom Shuttle-Mir (još dok je orbitom prolazila sada srušena ruska svemirska postaja Mir). Prvi segment ISS-a, modul Zarja, u svemir je lansiran 20. studenoga 1998. s pomoću ruske rakete Proton, a dva tjedna poslije pridružio mu se modul Unity, dopremljen space shuttleom (STS-88). U srpnju 2000. postojećoj konfiguraciji dodana je ruska Zvijezda, što je postaji omogućilo trajnu posadu od tri člana. Prva posada, Ekspedicija 1, na postaju je došla u studenome 2000. s pomoću Sojuza TM-31. Sastavljanje postaje nastavilo se dodavanjem novih modula u sljedećih desetak godina. Da bi obišao Zemlju, ISS-u trebaju samo 93 minute, te tako napravi 15,5 orbita dnevno. Juri nama uistinu nezamislivih 7,66 kilometara u sekundi!