Uz Kwizard djeca lakše uče, a roditelji se više odmaraju
Namijenjen je djeci od 5. do 8. razreda, a obrađeno je više od 2000 lekcija
Što su čiste tvari? Što je Marie Curie proučavala? Koja je najveća svjetska prašuma? Neka su to od pitanja s kojima se susreću naši osnovnoškolci, pitanja na koja možda roditelji ne znaju odgovor jer davno su sjedili u školskim klupama. Međutim, odgovori su nadohvat ruke, doslovno. Zašto? Zato što postoji aplikacija koja pruža odgovore na + 43.000 pitanja s detaljnijim objašnjenjima iz svih lekcija viših razreda osnovne škole. Riječ je o aplikaciji Kwizard, koja oduševljava roditelje, ali i učenike u cijeloj Hrvatskoj. Štoviše, aplikaciju smo i otkrili zahvaljujući platformi za mame poduzetnice "Mamasitas".
Odgovori i objašnjenja
Kwizard je pomoćnik za učenje školskog gradiva, ali i za ponavljanje uz kvizove, skripte i kartice. Osnovna nit vodilja aplikacije jest princip mikroučenja tako da se gradivo dijeli na manje dijelove, sadržane na jednom mjestu, koji, pak, pomažu djeci u procesu učenja i dugotrajnog pamćenja. Općenito, pod terminom "mikroučenje" podrazumijevaju se mikroperspektive u kontekstu učenja, obrazovanja i vježbanja. Aplikaciju je osmislio ekonomist zaljubljen u poduzetništvo Ivan Tokić, suvlasnik firme Scool. Tokić nam je i objasnio što ga je dovelo do ove ideje, kako funkcionira i koliko znači učenicima i njihovim roditeljima.
- Iako sam radio za velike firme i imao uhodane poslove, uvijek mi je bila želja osmisliti nešto svoje, a istovremeno društveno korisno. A kako sam relativno kasno dobio sestru, na ideju sam došao gledajući je kako se muči s knjigama u osnovnoj školi. Danas su razne analize pokazale kako današnja djeca imaju drukčiju percepciju sadržaja nego mi koji smo odrasli na drugi način. Djeca danas, i kad uzmu udžbenik u ruku, teže se snalaze jer odrastaju uz mobitele i računala, a struktura informacija je drukčija. Također, kad je sestra bila malena, uvijek je tražila roditelje, ili mene, da je ispitujemo gradivo. Danas rijetko tko ima vremena posvetiti se učenju s djecom, pa su nerijetko prepuštena sama sebi. Upravo zato ova aplikacija služi i roditeljima i djeci - kazao je Tokić, dodavši kako već dugo rade na aplikaciji, i napokon je s početkom 2023./2024. školske godine dostupna korisnicima.
- Sav sadržaj su izrađivali profesori, uzeli smo svaku lekciju iz svakog udžbenika, a za hrvatski jezik, gdje ima dosta čitanja, radili smo prema kurikulumu. U drugim predmetima poput biologije, prirode, povijesti, geografije i slično uključili smo svaku lekciju za svaki udžbenik. Profesori su za svaku lekciju napravili maksimalan broj pitanja, a prosjek je 25 pitanja po lekciji. Ono što je odlično jest to što taj kviz ima i objašnjenja svakog odgovora. Zapravo na taj način djeca uče i pokazalo se da sve skupa ima dosta potencijala. Ljudi su jako puno posjećivali aplikaciju i u prvom polugodištu prošle školske godine počeli smo izrađivati dodatni sadržaj. Dodali smo nekoliko sadržajnih funkcija koja se svode na mikroučenje, koje je definirano i znanstveno dokazano. S druge strane, sam fokus i koncentracija svih nas puno su slabiji zbog toga što smo bombardirani s previše izbora. Htjeli smo napraviti neki balans, kompromis, da njima to sve bude na jednom mjestu. Također, shvatili smo da nisu tu samo djeca, nego da se roditelji jako puno koriste tom platformom jer dosta roditelja radi s djecom - ističe Tokić.
Kwizard je namijenjen djeci od 5. do 8. razreda osnovne škole, a ima obrađeno više od dvije tisuće lekcija, uz odgovore na pitanja, kartice i zabavne kvizove.
- Djeca vole natjecanja, a u našim školama učenje postaje već u trećem razredu dosta ozbiljno. A ipak djeca vole učiti kroz igru i zabavu. Recimo, u drugim zemljama, u Americi npr., postoje natjecanja u apsolutno svemu. Čim imate natjecanje, onda je to taj poticaj koji djecu tjera naprijed. U ovom aspektu to nije igrica koliko je to natjecanje sa samim sobom. S obzirom na to da svi imamo uvijek mobitel u blizini, zašto ne upotrebom tehnologije olakšati i djeci, zašto joj ne bismo to dali u neke pametne svrhe. Kad uzmu mobitel i odigraju kviz, možda im dosadi, pa odu na flash kartice u aplikaciji, pa pročitaju skripticu... oni uvijek nesvjesno čitaju lekciju i ona ostaje u memoriji zato što su to kratke i jasne informacije. Ideja je bila da ne uče samo iz toga, ali u samom startu je zamisao da se, ako nisu naučili iz knjige, mogu podsjetiti dok su na putu u školu, dok čekaju ispit jer ako preko aplikacije pročitaju, bar će nešto znati - kazao je Tokić, dodavši kako su roditelji dosta prigrlili aplikaciju i ovakav način dopune učenju.
- Većina sadržaja na Kwizardu je dostupna svim korisnicima, ali imamo i plaćenu verziju. U prošloj školskoj godini imali smo više od 300 tisuća učenika koji su se koristili aplikacijom, a u bazi imaju više od 43.000 pitanja, objašnjenja i kartica, što ih iznimno veseli. Dnevno četiri-pet tisuća korisnika posjeti stranicu, a više od tisuće pretplatnika konstantno se koristi aplikacijom. Kwizard surađuje s mnogim nastavnicima u cijeloj Hrvatskoj kao vanjskim suradnicima, pa se i svi novi zainteresirani mogu javiti.
- Imamo i plaćenu verziju, ali zahvaljujući sponzorima projekta AD Plastika, A1 i Jamnice omogućeno je svim korisnicima da taj kviz s objašnjenjima bude dostupan svima. Svakako, kad pričamo o pretplatama, tu je dodatni sadržaj na raspolaganju korisnicima, međutim, u tom konceptu smo detektirali novi problem. To su instrukcije, kojima se sve veći broj djece koristi. Činjenica je da sada djeca idu na instrukcije čak i iz povijesti - naglašava Tokić, te dodaje kako je ideja bila pokušati riješiti i taj problem potrebe za instrukcijama, pa se krenulo u razvoj mikroinstrukcija.
Povratne informacije
- Ideja je da, kad dijete zapne na nekom predmetu, kroz Kwizard može pristupiti formi "Pitaj profesora" ili "Chatu" za pretplatnike, na kojoj su koordinatori sadržaja povezani s našim profesorima. Dijete pošalje zadatak koji ne zna, a profesor ga riješi i s objašnjenjima šalje natrag djetetu. Ideja i želja je da nam djeca budu snalažljiva i samostalna, ali i da joj ti predmeti ne budu mrski - kazao je Tokić, dodavši kako izrađuju novu platformu, koja će biti još pristupačnija, a imat će doticaja i s umjetnom inteligencijom.
- Mobiteli su sastavni dio nas, ne želimo da ga zlouporabe, nego da nam djeca kontinuirano uče. Iznenade nas i te povratne reakcije, i učenika i roditelja. Najbolje mi je sve opisao e-mail mame koja je rekla kako zahvaljuje jer dijete ostvaruje odlične ocjene u školi, a u isto vrijeme ona ima više vremena za sebe jer njezina pomoć više nije toliko potrebna kao prije - kazao je Tokić, kojeg veseli sve veći interes za aplikaciju, a najviše od svega ga raduje to što raste broj provedenih minuta korisnika na stranici.
- Raste broj zadržavanja na stranici, jer su u početku bili na dvije ili tri minute, a sad su prosječno 15 minuta. Znači, korisnik nije malo došao i gledao stranicu, već zbilja radi, zbilja uči. To se vidi i po broju pretplatnika, koji jako raste, a i po pitanjima profesorima i baš zbog toga sad je red na novu generaciju Kwizarda, koja će biti puno automatiziranija, puno brža. Moram napomenuti i to kako su za razvoj ove aplikacije važni i Alfatec grupa iz Zagreba te direktor razvoja Ivo Botunac - istaknuo je Tokić, najavivši i pomoć učenicima za polaganje male mature uz pomoć vizualnih PDF mapa za svaku ključnu lekciju, ali i novi koncept kviza zvan “Kvizazov”, koji će učenicima kroz igru dodatno pomoći u učenju i u konačnici na obrazovnom putu.