Glas Slavonije
LAURA BUNJEVAC
LAURA BUNJEVAC
LAURA BUNJEVAC
LAURA BUNJEVAC
Osijek, 17. 12. 2025., Izložba Josipe Stojanović, Atelje +Josipa Stojanović; izlozba; skulpture; kiparstvo; posjetitelji; umjetnost; Kulturni centar
LAURA BUNJEVAC
18.12.2025., 13:15
Tanja Kvorka
GALERIJA KULTURNOG CENTRA

Izložba ATELJE+ Josipe Stojanović

Samostalna izložba ATELJE+ osječke kiparice Josipe Stojanović otvorena je u Galeriji Kulturnog centra Osijek. Izložbom Josipa publici predstavlja novi ciklus radova, nastao višegodišnjim istraživanjem materijala, procesa i osobnog prostora.
- Za mene je zemlja arhetipska materija, supstanca iz koje sve nastaje i kojoj se sve vraća - navodi autorica, čiji radovi u glini bilježe tragove pokreta, sjećanja i fragilne stabilnosti vremena u kojem živimo.
Kustosica izložbe Valentina Radoš ističe kako umjetnica u ovom projektu povezuje eksperimentalne kiparske postupke, mapiranje uzoraka zemlje i prostorne transpozicije vlastitog atelijera u galerijski prostor, stvarajući radove koji istodobno govore o osobnom i univerzalnom, o memoriji materijala i njegovoj simboličnoj snazi. Izložba Atelje+ otvara prostor za novo iskustvo skulpture, na razmeđu tradicije, osobne povijesti i suvremenih umjetničkih praksi.
Josipa Stojanović rođena je 17. listopada 1993. Završila je prijediplomski i diplomski studij Likovne kulture na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku. Od 2018. radi kao umjetnička suradnica na kolegijima kiparstva. Dobitnica je Sveučilišne stipendije i Rektorove nagrade te Nagrade Ljevaonice umjetnina Ujević za rad Autoportret na 34. Salonu mladih. Aktivna je članica HDLU-a Osijek, sudjelovala je na umjetničkim rezidencijama i Erasmus+ programima u Austriji, Mađarskoj i Jordanu. Iza sebe ima pet samostalnih i više od petnaest skupnih izložbi u zemlji i inozemstvu. U 2023. bila je finalistica za Nagradu Zlatna lubenica u Puli s radom Nedoumica (u suradnji s Marijem Stojanovićem).
Izložba u Galeriji Kulturnog centra ostaje otvorena sve do 31. siječnja 2026., uz slobodan ulaz.

#Izložba#Kulturni Centar Osijek
Povezani članci
Osijek, 8. 11. 2025., Izložba Ane Mušćet - ŠAVOVIizložba; Kulturni centar Osijek; Ana Mušćet; djelo
GALERIJA KULTURNOG CENTRA
“Šavovi” Ane Mušćet, o industrijskoj baštini
izložba ANEMOIA: Hrvatski suvremeni umjetnici izlažu u Galeriji Kulturnog centra Osijek
OTVORENJE MULTIMEDIJALNE IZLOŽBE
Hrvatski suvremeni umjetnici izlažu u KCO-u
GALERIJA KC: HDLU ISTOK
“Prostorna putovanja” triju umjetnica
×