
Časopis “Transfer”: Svi skriveni benefiti kreativne terapije
Sablić-Tomić: Sljedeće akademske godine predložit ćemo našim studentima izborne predmete iz svih smjerova kreativnih terapija
U salonu je Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku predstavljen znanstveni časopis za art terapiju "Transfer" s temom "Trauma i interkulturalni sraz". Doc. art. Mia Janković Shentser glavna je urednica i pokretač časopisa koji već treću godinu radi na promociji art terapije i znanstvenom radu unutar uže teme kreativnih terapija, unutar mentalnog zdravlja. Ujedno je i likovna umjetnica, art terapeut, supervizor, predavačica na sveučilišnom specijalističkom studiju kreativnih terapija te predsjednica Hrvatske udruge za art terapiju.
Izborni kolegij
- Naša udruga već tri godine gradi projekt koji je izašao iz studija kreativnih terapija AUKOS-a. Prva generacija pionirski je krenula vrlo nadobudno u razne projekte uključujući i naš časopis koji je najveći u Hrvatskoj u tom dijelu. Bavimo se pravom, znanstvenom pričom i ne uključujemo samo procese u praksi, već i istraživanja. U časopisu je trag onoga što smo napravili na studiju i kamo možemo još ići. Trenutno postoji velika potreba za art terapijama i one imaju široku primjenu. Ondje smo zajednica, bavimo se kriznim situacijama što ekološki, što socijalno ili glede političkih nemira. Art terapija ima strategije kojima pokušava pomoći društvu i to je vrlo lijepo prikazano u časopisu. Ne samo od povijesnih doajena, već i do danas kada joj je neuroznanost vrlo bliska, sve se bazira na načinu kako mi senzorno i neurološki reagiramo na likovne procese. Tu su jako dobri rezultati i budućnost. Kada se čovjek susretne s traumatskom situacijom, on ne može govoriti. Verbalni faktor je, dakle, isključen, a umjetnost je taj prvi, regulirajući faktor koji može pomoći, ako je riječ o osobnom razvoju, ponašajnim, fizičkim ili emocionalnim problemima - ističe Janković Shentser.
Poslijediplomski specijalistički studij kreativne terapije je, kaže Janković Shentser, jako dobro koncipiran. Kurikulum studija prihvaćen je na Europskom konzorciju za edukaciju art terapije. Akademkinja Helena Sablić Tomić dekanica je Akademije, gdje je i utemeljen prvi sveučilišni specijalistički studij Kreativnih terapija u Hrvatskoj.
Umjetnost pomaže
- Naš je studij, za razliku od ostalih izvan Hrvatske, usmjeren na različita područja umjetnosti. Sadrži četiri smjera, a to su art terapija, muzikoterapija, terapija pokretom i plesom i dramaterapija. Oni su prostori koji otvaraju mogućnost polaznicima da primjene moć umjetnosti u rješavanju raznih problema klijenata od nulte do stote godine. Njima se mogu otklanjati i smirivati tegobe, otvarati nove perspektive, bez obzira na to je li riječ o psihičkim ili fizičkim problemima. Živimo u teškim vremenima, stariji građani nas često pitaju mogu li doći na neke naše radionice i biti dijelom klijenata naših kreativnih terapija. Potaknuti našom misijom, sljedeće akademske godine predložit ćemo našim studentima izborne predmete iz svih smjerova kreativnih terapija kako bi i oni sami mogli riješiti vlastite unutarnje sukobe - najavljuje Sablić-Tomić.
Red. prof. prim. dr. sc. Dunja Degmečić, specijalistica psihijatrije na KBC-u Osijek, sudjelovala je u osnivanju Specijalističkog poslijediplomskog studija kreativnih terapija i postala je članica savjeta časopisa.
- Jako mi je drago da se dogodio ovakav konkretan rezultat rada časopisa, odnosno znanstveni i stručni pokazatelji vrijednosti i evaluacije kreativnih terapija. Benefita je doista puno, primarno u sociorehabilitacijskom smislu. Umjetnost može pomoći tako što olakšava nošenje sa stresom i tegobama. Ako se primjenjuje analitički pristup kreativnih terapija, može se i dublje zagrebati u psihopatologiju. Također, široko je primjenjiva u praksi i pri tjelesnim oštećenjima gdje se kroz rad s kreativnim terapeutima može popraviti funkcija fine motorike ili neki drugi tjelesni deficit. Dakle, koristi se i u svrhu psihičkog olakšanja i poboljšanja somatskog tjelesnog funkcioniranja. Kreativna terapija još uvijek je u povojima, istraživanja su doista pokazala dobrobit za opće funkcioniranje pacijenata, ali je još uvijek grana koja se razvija na svim poljima, tako i na znanstvenom - zaključuje Degmečić.