
Prvi koncert Krežminog ansambla: Zapljeskao bi im i sam W. A. Mozart
Popularna Mozartova Mala noćna muzika izvedena je u iznenađujućem aranžmanu maestra Nagya
Prvi pa u sridu - rekao bi sinjski alkar da je bio na prvom koncertu novoosnovanog osječkog Krežmina ansambla u Kulturnom centru Osijek, koji je pokretač osnivanja tog, odmah trebamo reći, respektabilnog ansambla, koji će uvelike godinama oplemenjivati osječku scenu klasične glazbe. Osijek desetljećima, možda i stoljećima, čeka ovaj trenutak. I dočekao je nakon otvaranja prelijepe Koncertne dvorane Franje Krežme.
Na programu su bila djela Jenkinsa, Čajkovskog, Krežme i Debussyja, ali i popularna Mozartova Mala noćna muzika, pokazat će se poslije, u dosad nikad izvođenom izdanju. Krežmin ansambl čine virtuozni Bela Nagy (umjetnički voditelj i koncert-majstor, dakle prva violina) te Vladimir Piskunov na violinama, Veronika Kilmajer na violi, Maja Iljovski na violončelu, Siniša Mazalica na kontrabasu, Mia Mandić na flauti, Žana Smojver na klarinetu, Domagoj Pećar na fagotu i Laszlo Kolar na udaraljkama. Uz Jankinsa, Čajkovskog, Krežmu (Scherzino), Debussyja i Bartoka našla se i popularna Mozartova Mala noćna muzika u iznenađujućem aranžmanu maestra Nagya.
Pravi je to bio hit u jednosatnom nastupu, na kojem su ljubitelji glazbe spoznali kako zvuči ansambl na pozornici, iako mnogi imaju predivne i skupe uređaje za reprodukciju zvuka kod kuće, glazba na sceni potpuno je nešto drugo. Dakle, u Mozartovoj glazbi na sceni su bili svi izvođači. Udaraljkaš na klasičnim bubnjevima za popularnu rock i pop glazbu. Kakav nam to spektakl sprema maestro Nagy, pitala se, nažalost, malobrojna publika, jer mnoga od 400 sjedećih mjesta bila su prazna. A onda spektakl! Klasični i predivni početak popularnog Mozartova djela. Nakon prvog stavka odjednom iznenađenje. Upada, valjda, Bartokova narodna glazbe iz Rumunjske, pa opet Mozartov stavak, pa Bartok i tako do kraja. Na kraju ovacije publike. Nitko nikada to nije čuo ne samo u Osijeku nego i igdje na svijetu. Da je Mozart kojim slučajem živ, i on bi zapljeskao tom predivnom spoju dviju kompozicija.
Nije zato čudo što je maestro, sa svojom skupocjenom violinom - prema procjeni laika za skupe instrumente, Amati ili Guarneri i bar sto tisuća eura - dobio zasluženi dugotrajni pljesak. Zaslužili su ga i stali izvođači, posebice oni iz Osijeka. Osječki ljubitelji glazbe ovaj bi koncert mogli slušati svaki dan i nikada im ne bi bio dosadan. Zato s pravom očekujemo sljedeće nastupe osječkog Krežmina ansambla u domicilnom gradu, ali i drugdje u Hrvatskoj i svijetu. I ponosno ćemo svima reći – ovo je OSJEČKI ansambl, pa nek nam budu zavidni i brojni izvrsni hrvatski i svjetski orkestri.