
Tradicionalni koncert “Pozdrav proljeću i Hrvatskom listu” otkriva stotinu godina osječke povijesti
Muzej Slavonije donosi zanimljivosti proslave Tisuću godina Hrvatskog Kraljevstva
U četvrtak, 10. travnja, HKUD Osijek 1862. organizira tradicionalni koncert "Pozdrav proljeću i Hrvatskom listu" u Hrvatskom narodnom kazalištu u Osijeku. Početak proljeća 35. put proslavit će se uz pjesmu, ples i zvuk tambure, a koncert je posvećen dnevnim novinama koje su važan izvor za proučavanje povijesti Osijeka prošloga doba.
Umjetnički program
Uz folklorni i vokalno-instrumentalni program prolistat će se i Hrvatski list iz 1925., koji je na poseban način popratio proslavu Tisuću godina Hrvatskog Kraljevstva u Osijeku. U vrijeme koncerta u foajeu kazališta bit će postavljena izložba Muzeja Slavonije "Sto godina Hrvatskog lista", autorice dr. sc. Marine Vinaj.
- Volio bih naglasiti da je inicijativu za održavanje ovog svečanog koncerta u, tada obnovljenoj, zgradi HNK pokrenuo i osmislio naš pokojni Željko Čiki. On je dugo godina bio veliki radnik u području kulture, ali i Crvenog križa, te je bio poznat u gradu i zaslužan za mnoge stvari. "Pozdrav proljeću" isključivo se održava u Hrvatskom narodnom kazalištu, i od 1986. godine do danas jedini su izuzetci godine kada je kazalište tijekom Domovinskog rata bilo spaljeno i kada je zbog COVID-a bila zabrana okupljanja. "Pozdrav proljeću" posvećen je značajnim osobama ili događajima, prvenstveno onima s našeg hrvatskog prostora, ali i svjetski poznatim ljudima, kao što je bio posvećen Mozartu. Odlučili smo 35. koncert posvetiti Hrvatskom listu jer će ove godine biti obilježena 100. obljetnica velike proslave tisućite godišnjice Hrvatskog Kraljevstva. Taj gradski dnevnik između dva svjetska rata bio je vrlo značajan u Hrvatskoj kao izvor za proučavanje povijesti Osijeka i Slavonije - najavljuje Damir Doležal, umjetnički i plesni voditelj te redatelj koncerta.
Program koncerta počinje Slavonijom, koreografijom iz brodskog Posavlja, a nastavlja se plesovima iz Valpovštine, zapadne Hercegovine i Bačke. Bit će i jedna muška vokalna skupina, koja će izvesti poznatu pjesmu između dva svjetska rata, a koja se savršeno uklapa u cijelu priču. U drugom dijelu očekuju vas plesovi Liburnijskog Krasa i baranjski plesovi, kao i tamburaški orkestar HKUD-a. Vrhunac cijelog programa bit će - "U boj, u boj!" iz opere "Nikola Šubić Zrinski".
- Tri mjeseca marljivo radimo na pripremama, a sada ih imamo i svaki dan. To je zaista velik posao, to više što se koncert izvodi samo jednom. Radi se o ogromnom trudu i zalaganju mladih ljudi, koji, uz svoje obaveze na fakultetu, u školi i na poslu, uspijevaju svaki dan uložiti toliku energiju kako bi sve to uspjeli pripremiti u relativno kratkom vremenu. Svaka izvedba je posebna i jedinstvena, kako po sastavu ljudi tako i po tom trenutku, i u tome je ljepota živih izvedbi. Ipak, osobno se najviše veselim izvedbi "U boj, u boj!" jer ona, iako nije dio folklorne tradicije, nosi priču koja je duboko ukorijenjena u tradiciju našeg naroda, a posebno u tradiciju pjevačkih društava koja su djelovala u Osijeku. Osim što su imala snažan utjecaj u području kulture, bila su i nacionalna društva koja su pružala veliku potporu tadašnjem gradonačelniku u vrlo teškoj i kompliciranoj političkoj situaciji između dva svjetska rata. Zrinski je redovito bio u njihovu programu, a pjesma "U boj, u boj!" bila je nešto što se uvijek izvodilo na nastupima. To je zaista lijepa priča. Čak i proslava svečane obljetnice u Osijeku završava izvedbom opere "Nikola Šubić Zrinski" i velikim vatrometom na Dravi. To je prekrasna poveznica i mogu reći da mi srce bude puno kad vidim ljude kako pjevaju i kako ih nosi ta pjesma - kaže Doležal.
Čuvar osječke povijesti
Hrvatski list, kao glavni čuvar osječke i slavonske povijesti, izlazio je od 1920. do 1945. godine. Posljednji broj je tiskan 14. travnja 1945., na dan kada su partizani ušli u Osijek, a već 1. svibnja nastavio je izlaziti Glas Slavonije, koji je zapravo nastavio kontinuitet Hrvatskog lista vjerno prateći sve što se događa u gradu.
- Mi s Muzejom Slavonije imamo sjajnu i dugogodišnju suradnju, Marina Vinaj pripremila je zaista prekrasnu izložbu za stogodišnjicu koja daje presjek Hrvatskog lista kroz tih 25 godina izlaženja. Taj list se doista bavio svime, a mi smo izabrali nekoliko zanimljivih detalja povezanih s prometom, politikom, modom i aktualnim događajima. Na primjer, početkom 1925. godine u Osijeku je obješen Čaruga. Tada je to izazvalo izuzetno velik interes i Hrvatski list je bio kao nekakav ekskluzivni izvjestitelj sa suđenja i imao je nevjerojatno veliku prodaju. Naravno, na izložbi se mogu vidjeti i detalji proslave tisućugodišnjice Hrvatskog Kraljevstva, kada je cijeli Osijek bio ukrašen te kada se doista moglo osjetiti da je slavio s veseljem to što je hrvatski grad. Svi koji žele saznati puno više o Hrvatskom listu, vidjeti kako je izgledao i o čemu je pisao, moći će uživati u ovoj krasnoj izložbi kao dodatku glazbenom programu koji će biti prikazan na pozornici. Nadam se da ćemo uspjeti prenijeti bar dio te atmosfere između dva svjetska rata na pozornicu i da ćemo uz naš tradicionalni folklorni program ispričati povijest Osijeka staru sto godina - zaključuje Doležal.