
Miljenko Gambiraža
Nekome je želja popeti se na Kilimandžaro, a meni da napišem roman
Psihološki je roman pisan iz tri perspektive i nekoliko razdoblja prikazuje obiteljsku traumu i njezine posljedice
Nedavno je osječka književna scena narasla za još jednog autora. Riječ je o Miljenku Gambiraži, poznatom radijskom voditelju i glazbenom uredniku s Radija Osijek i njegovu prvom romanu "Djeca bijesa" u izdanju nakladničke kuće Prof&Graf.
Psihološki roman pisan iz tri perspektive i nekoliko razdoblja prikazuje obiteljsku traumu i njezine posljedice. Ivan živi simulaciju života, a nakon smrti sina Marka na rubu je suicida i želi se osvetiti ubojici. Mržnju, međutim, usmjerava na Boga. U tom osobnom ratu on traži odgovore od svećenika, a zatim i psihologa, shvaćajući da se pokušava pomiriti sa životom – ne i s Bogom. Paralelno pratimo i perspektivu supruge Ene, koja pokušava krenuti dalje i održati privid "normalnog" života, a treće je očište poduzetnika Drage. Njihove se priče presijecaju na više povijesnih, geografskih i psiholoških kolosijeka, crtajući tloris tragedije koja uspješno truje njihovo odavno umorno obiteljsko tkivo.
- Knjiga je nastala na temelju moje kratke priče koju sam napisao prije desetak godina, a zvala se "Uskrsnuće" i bavila se upravo tim problemom. Temu sam iskreno odabrao zato što sam i sam otac. Mislim da je gubitak djeteta najveći strah koji može postojati za roditelja, pa je ovo na neki način suočavanje s tim strahom. Oduvijek sam volio čitati takve knjige i gledati filmove slične tematike. Zanimaju me romani koji se bave psihologijom čovjeka. Odabrao sam pisati iz tri perspektive jer sam htio pružiti različite poglede na istu stvar, ali tragedija nije jedini fokus. Ona je, kako bih rekao, samo pokretač radnje. To je zapravo presjek nekoliko različitih era kroz koje ti likovi žive – kraj osamdesetih, početak devedesetih i sada već dvijetisućitih. Likovi se kreću kroz te epohe, a okosnica knjige događa se u modernom vremenu. Iz njihovih sjećanja zapravo vidimo kako su oni došli do toga da postanu ono što jesu danas - započinje Gambiraža.
Gambiraža je u radijskoj ulozi već 20 godina, ali iako mu je prva ljubav bila glazba, njegova velika strast oduvijek su bile knjige. Ipak, spletom okolnosti, pisanjem proze počeo se baviti tek u tridesetima, no trud se isplatio, priča "Putnik" donijela mu je treće mjesto na natječaju za neobjavljene autore Austrijskog kulturnog foruma u povodu 140. rođendana Franza Kafke.
- Počeo sam se baviti pisanjem prije nekih deset godina, ali na engleskom jeziku, pišući kratke priče, i tako sam se pomalo posvećivao tome. Slao sam ih na razne internetske portale u Americi i Engleskoj. Ponekad bi neka priča bila i objavljena, obično pod pseudonimom, ali kako sam sve više pisao, tako sam sve više želio pisati na hrvatskom jeziku. Htio sam provjeriti mogu li uopće napisati cijelu knjigu, no nikada nije bilo vremena. Onda je došla korona i počeo sam pisati intenzivnije nego ikada prije i vidio sam da dobro ide. Nekome je želja popeti se na Kilimandžaro, a meni je bila da napišem roman. Tako sam si postavio izazov. Trajalo je neko vrijeme, ali brusio sam se kroz kratke priče i one su postajale sve dulje i dulje. Malo-pomalo, "Djeca bijesa" nastala su za četiri-pet mjeseci. Poruku djela ne mogu reći jer to ljudi sami trebaju prosuditi. To je kao kad slušaš neku pjesmu, tebi ona može imati potpuno drugo značenje nego što ima drugoj osobi - govori autor.
Književnost je za Gambiražu bijeg od stvarnosti, zabava, ali i alat za bolje razumijevanje ljudske psihologije. Ipak, danas je njezina vrijednost rijetko prepoznata. Iako su "Djeca bijesa" nastala prije pet godina, postojala je mala šačica prilika da se knjiga uopće i objavi - sve do Prof&Grafa.
- Ja sam rukopis poslao na natječaj VBZ-a 2021. godine i ušao sam u polufinale. Bilo je zaista puno prijavljenih, možda oko 150, i prošao sam u 12 najboljih. Naravno, pobjednički rukopis bio je izdan, ali meni je to bio veliki poguranac za dalje jer sam vidio da ipak vrijedi. Nakon toga pokušavao sam godinu dana pronaći izdavača. Dosta je teško bilo doći do nekog s obzirom na to da sam potpuni anonimus, a i većina njih je u Zagrebu. Igrom slučaja naišao sam na članak u Glasu Slavonije o izdavačkoj kući Prof&Graf iz Tenje. Iskreno, nisam ni znao do tada da postoji izdavač u blizini Osijeka. Kontaktirao sam odmah Sašu Jakšić, poslao rukopis na čitanje, a sve ostalo je povijest. Suradnja je odlična, za sve smo se vrlo brzo dogovorili. Ta podrška mi znači jako puno, naročito za nekog tko izdaje prvu knjigu. Užasno je teško doći do izdavača, a kamoli da te prepozna. Već to što je netko pročitao tvoje djelo i vjeruje da ono vrijedi, zaista je ogromna stvar. Kao da si osvojio vrh planine - naglašava Gambiraža.
O knjizi “Djeca bijesa” možete više čuti i uživo na promociji koja će se održati 25. travnja u Gradskoj i sveučilišnoj knjižnici u Osijeku u 18 sati. Djelo se također može nabaviti u knjižari Nova ili Znanje te na web-stranici Prof&Grafa po redovitoj cijeni od 19, 95 eura.