
Trg galerija na otvorenom - izložba o Strossmayeru
Trg galerija na otvorenom - izložba o Strossmayeru
Izložena građa o biskupovu obrazovanju, graditeljskom, dobrotvornom radu...
Strossmayerov trg u Đakovu od ponedjeljka je jedinstvena galerija na otvorenome izložbi "Josip Juraj Strossmayer", na kojoj je, ispred njegove katedrale, izloženo deset stalaka s arhivskom građom iz formativnog dijela života, tj. obrazovanja, graditeljskih i drugih aktivnosti te bogate i druge ostavštine tog velikog đakovačkog biskupa i mecene.
Jedan od najvećih
Završnica je to projekta "Strossmayerove obljetnice", koji su organizatori - Državni arhiv u Osijeku i Državni arhiv u Zagrebu, istaknuli su i jučer na Trgu njihovi ravnatelji Željka Dmitrus Purić i Dražen Kušen, priredili za Strossmayerove velike godišnjice - u ovom slučaju u povodu 120 godina njegove smrti, 8. travnja. U Đakovu je izložba otvorena nakon Osijeka i Zagreba, a čime se ujedno, rekli su i Dmitrus Purić i Kušen, i na taj način svojevrsno zatvara krug gdje je Strossmayer djelovao.
- Poanta je da na ovakve načine obilježimo važne ljude i datume; trudimo se pokazati da smo otvoreni i da čuvamo dokumente za to da bismo pokazali ljudima ono što radimo, a ne da stoje pokriveni prašinom, to više smo sretni kada je to na ulici kao sada - rekla je Dmitrus Purić.
- Postavlja se pitanje treba li o J. J. Strossmayeru išta više govoriti, no o velikanima koji su ostavili toliki trag na naš narod, Crkvu, povijest, ukupnu europsku kulturu, uvijek je potrebno govoriti, govoriti s odmakom vremena novim generacijama iz naših arhiva, depoa, ponovno iznijeti priču o biskupu Strossmayeru, jednom od najvećih u našem narodu - rekao je Kušen.
Autor izložbe Domagoj Čičko iz Državnog arhiva u Zagrebu rekao je kako je bio veliki izazov napraviti selekciju dokumenata koji će biti prikazani, kao i samu koncepciju izložbe.
- Vodili smo se arhivskim gradivom u dvije baštinske ustanove koje su nositelji izložbe. Izdvojili smo gradivo koje svjedoči o školovanju, obrazovanju biskupa Strossmayera u Osijeku, njegovu graditeljsku, dobrotvornu djelatnost, zanimljiva je i njegova ostavština u kojoj su pobrojeni svi posjedi i predmeti koji su bili u njegovu vlasništvu kao biskupa - rekao je Čičko.
Otvarajući izložbu, đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić poručio je kako je zahvalan organizatorima i autorima izložbe jer je ovo godina tri velike Strossmayerove obljetnice - 120 godina od smrti, 210 godina od rođenja i 175 godina otkako je došao iz Beča u Đakovo i preuzeo službu dijecezanskog biskupa.
Lik i djelo
- Drago mi je da su ove ustanove ovdje, na Trgu, orrganizirale izložbu, da i na ovaj način populariziraju lik i djelo biskupa Strossmayera, a, s druge strane, radostan sam što u slobodnoj, demokratskoj državi dajemo pravo mjesto i pravu interpretaciju o njemu. Na žalost, u historiografiji, posebno one pod utjecajem jugoslavenske historiografije, on je bio interpretiran kao nekakav ideolog jugoslavenštine, no on to nije bio. Gledao je položaj Slavena unutar Austro-ugarske monarhije i njihov položaj u Europi s obzirom na brojnost i ulogu te želio dizati Zagreb kao pandan Beču i Pešti - rekao je Hranić.
Zadovoljstvo izložbom na središnjem đakovačkom prostoru, koji Đakovčani skraćeno zovu Trg, izrazio je i gradonačelnik Marin Mandarić, rekavši kako je ona način da se Đakovčani dodatno informiraju o Strossmayeru kao neiscrpnoj temi.
Izložba će na Trgu trajati do utorka, 8. travnja.